לינוי אשרם ואיילת זוסמן

"היה הזוי, מאושרת לחזור": לינוי אשרם נחתה בישראל

אחרי שנעלו את המשחקים בטוקיו ביום ראשון, אחרוני חברי המשלחת האולימפית הישראלית - בהם זוכת מדליית הזהב לינוי אשרם, שבו הבוקר לארץ • מתקפה אנטישמית ברוסיה נגד האלופה הישראלית: "אח של אשרם בטח הביא שק שקלים לשופט"
הדס גרינברג
11 באוגוסט 2021
09:28
עודכן ב 13:45

אמנם רבים מאיתנו לא רצו שזה ייגמר, אבל ביום ראשון נחתמו המשחקים האולימפיים בטוקיו, והבוקר (רביעי) שבו לארץ אחרוני הספורטאים מהמשלחת הישראלית - ובהם זוכת מדליית הזהב בהתעמלות אומנותית, לינוי אשרם. במקביל, ברוסיה צובר תאוצה שיח אנטישמי בעקבות זכייתה של אשרם: "אח של אשרם בטח הביא שק שקלים לשופט".

האלופה האולימפית הודתה על קבלת הפנים ואמרה כי היא מאושרת: "תודה לכל מי שהגיע לפה ובא לקבל אותי ואת ניקול אחרי ההישג המטורף שעשינו. אין לי מילים, ההתרגשות של שתינו בשמיים. זו חוויה הזויה - תודה ענקית על כל החום והאהבה, אני כל כך מאושרת לחזור לארץ". הזוכה במקום השביעי בגמר ההתעמלות האומנותית, ניקול זליקמן, פנתה למקבלי הפנים ואמרה: "אתם הקהל הכי מדהים שיצא לנו לבקש". השתיים סיימו את דבריהן בקריאה משותפת "אל-אל, ישראל". 


מנכ"ל הוועד האולימפי הישראלי, גילי לוסטיג, תקף בחריפות את התנהגות הגורמים השונים ברוסיה סביב זכייתה של לינוי אשרם: "לא מכובד ולא מכבד. צריך לדעת להפסיד. לינוי הייתה יותר טובה, חד משמעית. שנים מדברים על זה שהשופטות עוזרות לרוסיות וכל כך הרבה פעמים הן זכו שלא מן הצדק. לינוי הכי טובה בעולם והיא זכתה בצדק וראוי שמספורטאים ומערכת ידעו לכבד גם הפסדים".

"רק היהודים מפילים סרט ומקבלים מדליית זהב"

מאז זכייתה של אשרם במדליית זהב על חשבונה של המתעמלת הרוסייה דינה אברינה, ניכרת עלייה בשיח האנטישמי ברשת דוברת הרוסית. בימים האחרונים מופצות ברוסיה כרזות בעלות גוון אנטישמי, בהן נרמז כי אברינה לא זכתה בזהב כיוון ש"יהודים מנהלים את העולם". יש לציין כי מדובר בשיח שבו לא נוטלים חלק גופים ממסדיים או רשמיים. עם זאת אף גורם רשמי ברוסיה לא גינה שיח זה.

בפוסטים ברשתות נכתב: "רק היהודים מפילים סרט ומקבלים מדליית זהב", ו"אח של אשרם בטח הביא שק שקלים לשופט". עוד נכתב: "אלופת עולם (אברינה) נתנה גם היום הופעה מצוינת - אבל נתתם את הזהב לישראלית שעשתה טעויות רק בגלל שבאולם ניגנו את 'הבה נגילה'. אשרם היא יהודייה, וכידוע, ליהודים תמיד קשה".

אולימפיאדת טוקיו 2020 הייתה הטובה ביותר בתולדת מדינת ישראל. הנבחרת זכתה בארבע מדליות שונות - שלוש מהן בענפים שטרם הניבו מדליות. כמו כן, לראשונה הושגו מדליות באחד מענפי הליבה של המשחקים - התעמלות. מדליית הזהב של ארטיום דולגופיאט בתרגיל הקרקע, וזו של אשרם בהתעמלות אמנותית, שילשו את מספר מדליות הזהב שישראל השיגו עד כה במשחקי האולימפיאדה. 

עם של לוזרים? האזינו לעוד יום עם עקיבא נוביק