בילי אייליש, צילום: יח"צ, Kelia Anne MacCluskey
בילי אייליש, צילום: יח"צ, Kelia Anne MacCluskey

בחירות העורכים - כאן 88 | 10.8.2021

עדכון אחרון - 10.8.2021
מערכת כאן
11 באוגוסט 2021
14:04

כאן 88 עם מוזיקה חדשה בשבילכם. אלה שירים ישראלים ובינלאומיים שתוכלו לשמוע אצלנו. כמובן שלצדם אנו משמיעים שירים חדשים ומעולים נוספים בשידורי התחנה. בכל שבוע נפרסם כאן באתר שירים חדשים שכדאי להכיר, אשר בחרו העורכים המוזיקליים שלנו. לכל בחירות העורכים אפשר להאזין בפלייליסט מתעדכן בספוטיפיי.

יעל איזנברג - כל העולם

ארבע שנים אחרי אלבום הבכורה שלה, יעל איזנברג חוזרת אלינו עם הקול החולמני ופריטות הגיטרה העדינות שלה. "כל העולם" הוא סינגל ראשון מתוך אלבום שני שבדרך, שנכתב, כמו כל האלבומים הטובים באמת, על פרידה. את השיר היא כתבה במקור כשיחה עם הילדה הקטנה שהייתה, כמעט שיר ערש, שמבטיח שהיא כאן לידה עד שתרדם. לאחר פרידה מבת זוגה, נראה שהיא הבינה שהשיר מתאים גם ליעל של העתיד, שברגעי הכאב והגעגוע חייבת להאמין שעוד יהיה שקט וטוב. על ההפקה שמחדדת את המסר המרגיע אמון עמרי אמדו, שחתום על אווירת השלווה והגיטרות של לא מעט שירי אינדי, ביניהם של ג'יין בורדו, יושי ואורן ברזילי.   

כהן - שמיניות

מיכאל כהן התפרסם כחצי מהצמד כהן@מושון (ביחד עם מיכאל מושונוב), אך עם הזמן בנה לעצמו שם כראפר וכמפיק דומיננטי ביותר בסצנת ההיפ־הופ. עם השנים הוא הפיק לשלל אמנים ושחרר כמה EP's ושיתופי פעולה, אך עד השנה לא שחרר אלבום סולו, כזה שבו יוכל לבטא את עצמו נאמנה.  אלבום הבכורה החדש שלו "מה שאפשר עם מה שנשאר" (טייטל שהגיע מהסַפָּר שלו) כולל סגנונות הפקה מגוונים, שפע סימפולים, ראפ, שירה, המון אורחים ובעיקר - את הסיפור שלו. השיר “שמיניות” הוא מהבולטים ביותר באלבום. בהפקה משותפת עם עמרי בר, כהן גולש מסגנון ההפקה ההיפ־הופי למחוזות הדיסקו וההאוס האלקטרוניים. השיר מדבר לדבריו, על "הטיפוס המתמיד אחרי אהבה; על ניסיונות שלא צלחו”, על אחד שעושה שמיניות באוויר בשביל מישהי אך… לשווא. לפי כהן, היה לו ברור שהוא רוצה לצאת פה לחלוטין מאזור הנוחות שלו, להיות לרגע "יותר כותב שירים ולא רק ראפר”. תכלס, הצליח לו.

Billie Eilish - Happier Than Ever

בילי אייליש מסתמנת כמקרה נדיר של התבגרות שפויה לאור הזרקורים, כמו שכנראה אף כוכבת או כוכב פופ בהיסטוריה הצליחו לעבור. תוך שנים ספורות, המוזיקה שהיא יצרה, וממשיכה ליצור יחד עם אחיה פיניאס, מגדירה מחדש את גבולות הפופ של המאה ה-21; הבחירות האופנתיות שלה משפיעות על השיח סביב הנראות של אמניות צעירות; והתגובות שלה לביקורות שליליות בשני התחומים האלה עוזרות לעולם להבין שלא מדובר בילדה שמוכתב לה מגבוה מה לעשות, מה לשיר ואיך להתלבש. בגיל 19, בילי אייליש מציגה עמוד שדרה יציב בצורה מעוררת קנאה - גם בתכני השירים שלה. שיר הנושא מתוך האלבום החדש שלה, Happier Than Ever, מתחיל כמו שיר ענוג ומעט ג'אזי מהסיקסטיז, ופתאום נפתח לגיטרות בדיסטורשן וצרחות כמו שלא נשמעו במוזיקה שלה לפני כן. אי אפשר שלא להיסחף אחרי המסר שלו: כי בשונה משירי פרידה שמבכים את הפרידה עצמה למרות שבפועל מערכת היחסים הייתה רעה - בילי אייליש מודעת היטב לחוליים ולצדדים הלא טובים שהיו שם, צועקת "ברוך שפטרנו", וממשיכה הלאה בראש מורם.

Durand Jones & The Indications - Love Will Work It Out

אחרי שספיקו לנו את Witchoo, אחד השירים הגרוביים והבולטים של השנה, דוראנד ג'ונס והאינדיקציות מתפנים לפזר קצת תקווה בעולם, עם אלבומם החדש שיצא החודש. בזמן העבודה על האלבום, העולם כידוע התהפך לכולנו על הראש ולצד הקורונה הוספנו דלק למדורה עם מלחמות, גזענות והמשך הדרגתי של הרס וחורבן של כל משאבי הכדור הזה שאנחנו חיים בו. הלהקה הרגישה חנוקה מאוד, האירועים שיתקו אותה וכולם הרגישו שזה אולי לא הזמן לשירים ומוזיקה. אבל הזמן חלף וחברי הלהקה הבינו שמוזיקה היא בדיוק התשובה. השיר הראשון שהם כתבו יחד אחרי שהתכנסו שוב, היה מסר אופטימי ואולי קצת קלישאתי, "אהבה תפתור הכל". אז נכון כמה עוד אפשר עם הקיטצ' הזה? אבל כשזה עטוף בלחן מושלם והרבה סול ואהבת אמת זה עובד, צובט בלב ונתקע בראש. 


פרוטוקול בחירות העורכים

לשאלות ולשליחת חומרים: 88music@kan.org.il
(חומרים חדשים יש לשלוח בפורמט Mp3-320 בלבד)

למדור בחירות העורכים