גיוס לצה"ל
צילום: יוסי זליגר, פלאש 90

לאחר כ-40 שנה: בצה"ל ביטלו את הקב"א - כך ייראה מדד הגיוס החדש

החל מ-2022 יוכנסו לתהליך הגיוס כישורים ומיומנויות, ולא רק נתונים יבשים • יום המיון, איתור והתאמה, שעד כה נעשו אך ורק לנשים, ייכנס החל מחודש נובמבר גם בתהליכי המיון של גברים • כדי לגוון את היחידות הטכנולוגיות: מרכזי מיון של אמ"ן ייפתחו בפריפריה
איתי בלומנטל
11 באוגוסט 2021
17:00

באגף כוח האדם בצה"ל החליטו לשנות את תהליכי המיון לצבא בקרב המתגייסים החדשים כדי לאפשר מתן הזדמנות שווה בין מועמדים מרקע שונה, ולצמצם את אחוזי הנשירה מהצבא. אם בעבר השיבוץ התבסס על פי נתונים יבשים בלבד, החל מ-2022 יוכנסו לתהליך הגיוס מדדים נוספים של כישורים ומיומנויות.

צילום: דובר צה"ל

אחד השינויים המהותיים הוא ביטול מדד הקב"א. המדד מורכב מציון מבחן הדפ"ר (50%), ריאיון אישי (33%) ושנות לימוד (17%). הקב"א מהווה כיום את המרכיב העיקרי בשיבוצים, והמדד צפוי לעבור למודל של התאמה למקצוע, שיתבסס על סיכויי הצלחה של המועמד בתפקיד הכולל נתונים כדוגמת קוגניציה, כישורים ומיומנויות, כושר הסתגלות, תפקודים ניהוליים וחוסן נפשי.

עד לאן יגיע שילוב הנשים ביחידות צה"ל הקרביות?

בעבר השיבוץ לתפקיד התבסס על נתונים יבשים של עמידה בתנאי סף, רצונות המועמד וצורכי הצבא בלבד. כמו כן, בצה"ל ביטלו את מבחן העברית כתנאי ליציאה לקורס קצינים.

צילום: דובר צה"ל

גם מודל הדפ"ר (דירוג פסיכוטכני ראשוני), ישתנה ויתבסס לא רק על מבחני אנלוגיות מילוליות, חשיבה כמותית, הבנת הוראות ואנלוגיות צורניות. בצה"ל הכניסו מבחן נוסף: חשיבה צורנית, כדי לצמצם פערים הקשורים ברקע של המועמד. גם יום המיון, איתור והתאמה, שעד כה נעשה אך ורק לנשים שעברו צו ראשון, ייכנס החל מחודש נובמבר גם בתהליכי המיון של גברים.

צילום: דובר צה"ל

עוד פותחו בשנה האחרונה כלים לדיוק השיבוצים כדי למנוע שחיקה של המועמדים עם גיוסם. אחד הכלים נקרא מערבל שיבוץ ללחימה, שמאפשר לשער את סיכויו של חייל לא להישחק ממועד קבלת הודעת השיבוץ ועד ליום גיוסו לאחת היחידות הלוחמות בצה"ל. כך ציון של לוחם בשריון שונה מלוחם שמועמד לשרת בגולני או בתותחנים המבוסס על מרכיבי אישיות ורצונות של החייל. 

בד בבד, כדי ליצור תנאים הוגנים עבור מועמדים לשירות מרקע שונה, בצה"ל הבינו שיש להרחיב את המיונים מרחוק ככל הניתן על מנת לייצר נגישות לאוכלוסיות בפריפריה. בעבודת מטה באמ"ן הוחלט גם על הנגשתם ופתיחתם של מרכזי מיון בפריפריה לאגף המודיעין, בצפון ובדרום, מאחר וכיום כל המיונים ליחידות הטכנולוגיות המבוקשות בצה"ל מתבצעות כיום מבניין אחד במרכז תל אביב.

צילום: דובר צה"ל

היעדים שצה"ל קבע לשנה הקרובה הם: הוספת 250 תקנים לנשים בתפקידי לחימה, הורדת 500 תקני פקידות לנשים והעלאת מספר הנשים שמשרתות במקצועות הסייבר ומחשוב. כמו כן, בשנה שעברה גויסו 1,222 חרדים לצה"ל ובשנה הנוכחית המגמה המשיכה עם מספרים זהים.