-
צילום: מרים אלסטר, יהב גמליאל ואבשלום ששוני, פלאש

הקבינט אישר: תו ירוק מורחב ומגבלות באירועים המוניים

השרים החליטו: תו ירוק מגיל 3 בכל הענפים, למעט מסחר וקניונים • התו הסגול חוזר, חנויות עד 100 מטרים יוחרגו ממנו • "כך נימנע מסגר" – שרים בקבינט קראו לחסן במנה שלישית מגיל 40
כתבי כאן חדשות
11 באוגוסט 2021
17:44
עודכן ב 23:32

מחמירים את ההגבלות: קבינט הקורונה החליט הערב (רביעי) על הרחבת התו הירוק לכל ענפי המשק – למעט קניונים ומסחר, החלת "התו הסגול" ועל הגבלת התקהלות באירועים המוניים. השרות איילת שקד ואורית פרקש הכהן קראו להוריד את גיל מתן החיסון השלישי לקורונה ל-40. פרקש הכהן הוסיפה - "תוך שבועות בודדים נגיע לירידה, וכך נימנע מסגר". השר אלקין אמר: או שנחסן בני 40 ומעלה, או שנדבר על סגר בשבוע הבא. 

החלטות הקבינט 

> הרחבת התו הירוק: התו יחול על כל ענפי המשק מגיל 3, החל מ-18 באוגוסט. בגילי 12-3 בדיקות הקורונה לצורך כניסה למקומות ימומנו על ידי המדינה, ומגיל 12 הבדיקות יבוצעו במימון פרטי.

> החזרת התו הסגול: ייכנס לתוקף בקניונים ובבתי מסחר מ-16 באוגוסט – הגבלת תפוסה של אדם אחד לכל שבעה מטרים. חנויות שגודלן עד 100 מטרים יוחרגו מהתו. 

> הגבלת התקהלות באירועים המוניים: בהתאם להנחיות שיכנסו לתוקף מ-18 באוגוסט, באירועים ללא מקומות ישיבה מסומנים תותר כניסה של עד 1,000 בני אדם בחלל סגור ו-5,000 בשטח פתוח. באירועים עם מקומות ישיבה מסומנים לא תהיה הגבלה, אך הם מחויבים לפעול לפי כללי התו הירוק. באירועים בבתים פרטיים תחול מגבלה של עד 50 אנשים במקום סגור ועד 100 בשטח פתוח.

החלטות נוספות שהתקבלו: ראש הממשלה, יחד עם שרי הבריאות, האוצר, הכלכלה והחדשנות גבשו מתווה בנוגע לאירועים ושמחות, שיובא לאישור בהקדם. התקנות לאישור המתווה לפתיחת מערכת החינוך אושרו, בהתאם להסכמות בין משרדי החינוך והבריאות. כמו כן הוחלט להחיל את מתווה "התו הסגול" גם במקומות עבודה בהם מתבצעת קבלת קהל - באופן שייקבע בימים הקרובים. 

פתיחת הלימודים, בתי כנסת וחיסון בבתי הספר: הדיון בקבינט

השר זאב אלקין הציע לדחות את פתיחת שנת הלימודים ל-1 באוקטובר: "יש רק שישה ימים בספטמבר ואפשר להחזיר אותם בסוף השנה". שרת החינוך יפעת שאשא-ביטון התנגדה להצעה. השרה מרב מיכאלי הביעה את התנגדותה לסגר בדיון ואמרה: "צריך שההנחיות ייצרו יציבות ווודאות לכל המשק, בכל הסקטורים, שהציבור ידע מראש מה הולך לקרות בפשטות ועלינו לדבר בקול אחיד - כלל הממשלה".

שרים בקבינט טענו שצריך להכניס גם את בתי הכנסת להגבלות התו הירוק. כרגע, לפי מה שהציגו במשרד הבריאות לשרים, התו הירוק לא יכלול בתי תפילה. בתחום החינוך משרד הבריאות ביקש לחייב תלמידים לעטות מסכה במקומות סגורים – הדבר לא אושר בתקנות הנוכחיות. 

דיון נוסף שהתקיים בקבינט נגע לסוגיית מתן החיסונים בבתי הספר. שרים הציעו לחסן בזמן שעות הלימודים - סוגייה ששרת החינוך שאשא ביטון הבהירה כי היא מתנגדת לה ואמרה כי מבחינתה אין בעיה שיהיו חיסונים אחרי שעות הלימודים.

שר הבריאות הורוביץ אמר: "אני לא מבין איזה לחץ זה יוצר, אם נכניס חיסונים לבתי הספר. מרב מיכאלי אמרה: "למה לא בשעות הלימודים, זה כמו חיסונים רגילים". שרים הציעו אלטרנטיבות לחיסון בבתי הספר - השר גדעון סער הציע לחסן בשעת אפס, אורית פרקש הציע לחסן בסוף היום כשההורים מגיעים לקחת את ילדיהם.

בד בבד, היום פורסם לראשונה בחדשות הערב שבבית החולים שיבא גילו עלייה משמעותית ברמת הנוגדנים בגופם של בני 60+ שחוסנו במנה שלישית. מתוצאות הבדיקות הסרולוגיות עולה שמתוך 100 נבדקים, 98 פיתחו רמת נוגדים גבוהה לאחר שבוע, לפחות כמו לאחר קבלת המנה השנייה. שני הנבדקים האחרים ייבדקו כדי לראות אם יגיעו לרמת נוגדים גבוהה לאחר יותר משבוע. 

בנט: "עושים הכול כדי לצלוח את הגל הזה בלי לפגוע בכלכלה"

לפני התכנסות הקבינט, נשא ראש הממשלה נפתלי בנט הצהרה לתקשורת: "אנחנו עושים את כל מה שאפשר כדי לצלוח את הגל הזה בלי להביא הגבלות שיפגעו בכלכלת ישראל". שר הבריאות ניצן הורוביץ התייחס לדיון בקבינט הקורונה, וציין: "נוסף לתו הירוק שנחיל באופן מלא, יש צורך גם בהגבלות על התקהלות מסיביות כדי למנוע הדבקה המונית". 

ההצהרות המלאות של ראש הממשלה ושר הבריאות

בנט דיבר הערב גם על התוכנית להגדלת יכולות מערך האשפוז, שסוכמה אתמול בדיון עם בכירי מערכת הבריאות, ואמר: "המרוץ מול הדלתא מחייב אותנו להיערכות ליותר חולים קשים בבתי החולים, כדי שנרוויח זמן עד שמבצע ההתחסנות ייכנס לפעולה. אנחנו נעביר באופן מיידי 2.5 מיליארד שקלים לחיזוק מערכת הבריאות בישראל".

מטרת התוכנית שאושרה אתמול היא להגדיל את מערך האשפוז כך שיוכל להכיל עד 2,400 חולים במצב קשה. על פי המתווה שסוכם, תינתן תוספת של 100 רופאים, 500 אחים ואחיות ו-200 אנשי צוות פרא-רפואי, מנהל ומשק. על פי התרחישים שהוצגו אמש, בתוך כחודש על המערכת להיות ערוכה לכ-4,800 מאושפזים, מהם 2,400 במצב קשה.

בדיון שכינס אמש ראש הממשלה עם ראשי מערכת הבריאות ועם בכירי משרד האוצר הוחלט כי התו הירוק יחול בבריכות שחייה, חדרי כושר, מוסדות אקדמיים, אירועי תרבות וספורט, כינוסים ותערוכות, מוזיאונים, ספריות, מסעדות ובתי מלון. הבדיקות לבני 12-3 ייעשו במימון המדינה.

בהכנת הידיעה השתתפו עמיחי שטיין, גילי כהן, נוב ראובני וקטי דור