מוחמד מואייד אל-עלאמי

הלוחם שירה למוות בילד הפלסטיני בן ה-11 ייחקר במצ"ח

הרמטכ"ל: "נגבה לוחמים גם אם יהיו שגיאות, אבל לא נקבל קלות דעת" • צה"ל ערך תחקיר על פינוי אביתר – "אירוע אי-הצלחה"
רועי שרון ואיתי בלומנטל
11 באוגוסט 2021
21:19

הלוחם שירה למוות בילד הפלסטיני מוחמד מואייד אל-עלאמי בן ה-11 בחודש שעבר ייחקר במצ"ח בימים הקרובים – כך פורסם היום (רביעי) בחדשות הערב. הלוחם ירה לעבר כלי רכב שבו היה בן ה-11 כחלק מנוהל מעצר חשוד, לאחר שכוח צה"ל במקום חשד שהנוסעים קברו גופת תינוק באזור. כתוצאה מהירי נהרג אל-עלאמי.

הרמטכ"ל אביב כוכבי התייחס למספר הגבוה של פלסטינים שנורו ונהרגו מאש צה"ל בשבועות האחרונים מאז מבצע "שומר החומות" – יותר מ-40 מקרים. "אתם פועלים בסביבה צפופה ומחוספסת, רוויית חיכוך ואיומים, ופעמים רבות לא ברור מי אויב ומי תמים", אמר הרמטכ"ל. "אני מבין את המורכבות, מנחה אותכם להתמודד איתה, ומגבה אותכם. נגבה אותכם כשתפעלו לפי ההוראות אבל לא נקבל חריגה. נגבה אותכם כשתפעילו שיקול דעת גם אם יהיו שגיאות, אבל לא נקבל קלות דעת". 

תחקיר פינוי המאחז אביתר – "אי הצלחה" 

לפני יותר מחודש פונה המאחז אביתר בשומרון לאחר הסכם פשרה עם התושבים. בצה"ל ערכו תחקיר על פינוי אביתר שהוצג לרמטכ"ל כוכבי. מעיקרי התחקיר עולה שפינוי המאחז מוגדר בצה"ל אירוע של "אי הצלחה", מאחר שהוא גרם מבוכה לממשלה ויצר לצה"ל נקודת עימות חדשה בין כוחות הביטחון לפלסטינים בהתפרעויות שהיו שם. בשבועות האחרונים נהרגו שבעה פלסטינים בעימותים במקום. 

אחת המסקנות מהתחקיר היא שהיה צריך לפנות את המאחז לפני מבצע "שומר החומות". הסיבה לכך היא שאחרי המבצע הפרשה הפכה לגדולה, ולכן היה חייב להגיע לפשרה מול התושבים. בתחקיר השתתפו גם ראש המנהל האזרחי ומחוז ש"י של המשטרה ואלוף פיקוד המרכז היוצא תמיר ידעי.