קורונה
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

102 חולי קורונה מתו מתחילת אוגוסט - וזה מדאיג

עוד לא עברו שבועיים מתחילת החודש – ומתו בו כמעט פי שניים מכל הנפטרים בחודש יולי • 71 מהנפטרים – היו מחוסנים | מה אומרים המספרים?
נוב ראובני
11 באוגוסט 2021
22:16

התפרצות זן הדלתא: עוד לא עברו שבועיים מתחילת חודש אוגוסט – וכבר עכשיו שיעור התמותה בו מדאיג וכואב. נוב ראובני עושה סדר במספרים.מתחילת החודש – 102 חולי קורונה מתו בישראל. זה כמעט פי שניים מכל הנפטרים מקורונה בחודש יולי. ויותר מפי 12 מכלל המתים מקורונה בחודש יוני.

98 מהמתים היו בני 60 ומעלה. ארבעה מהם בני 40 עד 60. כמו כן, 71 מהנפטרים – היו מחוסנים. ואם בתחילת גל התחלואה הזה, שבו זן דלתא הוא הזן השולט, שיעור התמותה של החולים שמצבם קשה היה נמוך במיוחד בהשוואה לעבר – לפי הנתונים של חוקרי האוניברסיטה העברית – אפשר לראות איך עם העלייה בתחלואה עלה גם שיעור התמותה בקרב החולים הקשים, והוא כבר קרוב מאוד לנתון הממוצע מתחילת המגפה.

חשוב גם לציין שבגלי התחלואה הקודמים הגענו כבר לשיעורי תמותה גבוהים עוד יותר. כך או כך - זאת סטטיסטיקה שכולנו מקווים שתשתנה בזכות מנת הבוסטר, ובכל זאת חשוב לזכור אותה כשמדברים על "הכלה" של עוד עלייה בתחלואה.

והנה מה שהכי חשוב לזכור – יש דרך להקטין מאוד את הסיכוי לעבור ממצב קל למצב קשה. על כל 100 אלף מחוסנים בני 60 ומעלה – יש היום 16.7 חולים במצב קשה.

על כל 100 אלף לא מחוסנים בני 60 ומעלה – יש 93.5 חולים במצב קשה, כלומר פי חמישה וחצי. ובמקרה הזה, אפילו אין צורך להסביר מה אומרים המספרים - הם מדברים בעד עצמם.