t
ארכיון
צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

ועדת המומחים ממליצה: לחסן בני 50 ומעלה במנה שלישית

קופ"ח כללית כבר פותחת ממחר את התורים לחיסון שלישי מגיל 50 • בנט לוחץ על מנכ"ל משרד הבריאות אש וממונה הקורונה זרקא לאשר מייד את הרחבת החיסון השלישי לגיל 40 ומעלה, משרד הבריאות צפוי לאשר • מחצות: עוד 96 חולים במצב קשה • רה"מ שוחח עם מנכ"ל פייזר: ביקש להאיץ את האישור לחיסון ילדים מתחת לגיל 12
נוב ראובני, קטי דור ומיכאל שמש
12 באוגוסט 2021
07:40
עודכן ב 23:25

ועדת החיסונים המליצה הלילה (חמישי) לחסן בני 50 ומעלה במנה שלישית. הוועדה המליצה גם על חיסון שלישי לצוותים רפואיים, לאסירים ולקבוצות סיכון, מתחת לגיל 50. עם זאת, ההכרעה הסופית בעניין היא של מנכ"ל משרד הבריאות הפרופסור נחמן אש. לאחר פרסום המלצת ועדת החיסונים, הודיעות קופת החולים מכבי ומאוחדת כי ממחר בני 50 ומעלה יוכלו להזמין תור לחיסון השלישי. הודעה דומה פרסמה הערב קופת חולים כללית, טרם המלצת הוועדה.

ראש הממשלה נפתלי בנט קרא לאחר פרסום ההמלצה לכל מי שמעל גיל 50 להתייצב כבר מחר בבוקר ולצאת להתחסן. "מדובר בהצלחת חיים, זה בידינו. נמשיך את הטיפול במגפת הדלתא בצורה יסודית ואחראית, תוך שמירה על החיים ועל שגרת החיים", אמר ראש הממשלה.

על פי הודעת משרד הבריאות, הרוב המוחלט של המשתתפים בוועדת החיסונים המליצו להרחיב את ההמלצה לחיסון אוכלוסיות מגיל 50 ומעלה, עובדי מערכת הבריאות, חולים בעלי גורמי סיכון לתחלואת קורונה קשה, אסירים וסוהרים. עוד נמסר כי בהודעה כי משרד הבריאות יעדכן בנושא את הציבור לאחר קבלת החלטת מנכ"ל משרד הבריאות.

בתוך כך, מסקר ראשוני שערך מכון כללית למחקר על מדגם של כ-4,500 מתחסנים בני 60 ומעלה, עלה כי תופעות הלוואי המדווחות שבוע מקבלת החיסון השלישי, דומות לאלה שהופיעו לאחר המנה השנייה. 88% מהמשיבים דיווחו על תחושה דומה או טובה יותר לעומת התחושה בימים שלאחר מנת החיסון השנייה, 31% דיווחו על תופעת לוואי אחת או יותר לאחר החיסון.

מוקדם יותר פורסם בחדשות הערב בכאן 11 כי לפי נתונים שהוצגו בפני הצוות לטיפול במגפות (צט"מ), הרחבת מבצע החיסונים לבני 40 ומעלה תמנע תמותה של עשרות בני אדם בחודשים הקרובים - גם במידה שההשפעה של מנת החיסון השלישית איננה מקסימלית.

לפי נתונים פנימיים של משרד הבריאות, אם יוצאים להרחבת מבצע החיסון השלישי, יש לצאת אליו באופן מיידי, אחרת הדבר יפגע באפקטיביות של מבצע כזה. ההערכה היא שהרחבת המבצע תצא לפועל, בין אם לגילים צעירים יותר, צוותים רפואיים או לאוכלוסיות עם גורמי סיכון, אם כי חברי צט"מ הביעו כעס על כך שכבר בבוקר הודיע ראש הממשלה נפתלי בנט להיערך לחיסונים - מה שנתפס על ידי חלק מחברי הצוות כהפעלת לחץ עליהם.

הלחץ של בנט על בכירי משרד הבריאות

בחדשות הערב פורסם כי רה"מ בנט שוחח עם מנכ"ל משרד הבריאות, פרופ' נחמן אש, וממונה הקורונה, פרופ' סלמאן זרקא, וביקש מהם לאשר מיד את מנת החיסון השלישית לבני 40 ומעלה. עוד פורסם כי בנט הפעיל לחץ עקיף גם על רופאים בצוות הטיפול במגפות, כדי שיסכימו לאשר את חיסון הדחף. אתמול בישיבת הקבינט, דרש שר המשפטים גדעון סער לתת את החיסון קודם לבני 50 - ורק אחר כך להוריד עוד את גיל המתחסנים. 

מספר חולי הקורונה במצב קשה עלה ל-445, אחרי ש-96 חולים קשה התווספו היום (חמישי) למניין. 6,602 חולי קורונה מתו בסך הכול בישראל. מחצות הלילה אובחנו 4,048 נדבקים חדשים בנגיף.

מנכ"ל משרד הבריאות פרופ' נחמן אש מסר היום בהצהרה לתקשורת כי הוא חושש מהחמרה בתחלואה למרות ההגבלות שאושרו בקבינט הקורונה. פרופ' אש פנה לציבור וקרא שוב למי שטרם התחסן לעשות זאת. "אף אחד מאיתנו לא מעוניין בסגר או צעדים קשים אחרים", אמר."התורים לחיסון זמינים בפריסה ארצית רחבה. החיסון האמצעי היעיל ביותר שלנו וחייבים לנצל את זה".

עוד הסביר כי ההיענות למנת החיסון השלישית בקרב בני 60 ומעלה גבוהה, אך כי יש עוד "כברת דרך גם לגבי האוכלוסיה הזו". אש הוסיף: "אנחנו מבינים שמנה שלישית מספקת שכבת הגנה נוספת, ולכן אנחנו רוצים לבחון הרחבה שלה לגילים יותר צעירים - כאשר הבחינה הזו תיעשה בצורה מקצועית ובכובד ראש".

בד בבד, ראש הממשלה נפתלי בנט שוחח היום עם מנכ"ל פייזר, אלברט בורלא, וביקש ממנו להאיץ את האישור לחיסון ילדים מתחת לגיל 12. בורלא מסר לבנט כי הוא רואה בכך צעד חשוב, וכי הוא "פועל כמיטב יכולתו להאיץ את התהליך". עוד שוחחו השניים על מבצע החיסונים במנה השלישית בישראל.

מוקדם יותר שוחח ראש הממשלה עם מנכ"לי קופות החולים והורה להם להיערך להרחבת מתן החיסון השלישי לאוכלוסיות שגילן פחות מ-60. "אני מעריך שהערב נקבל את אישור הצוות לטיפול במגפות לחסן שכבת גילאים נמוכה יותר בחיסון השלישי המשלים", אמר בנט בשיחה. "לכן, יש להיערך להרחבת טווח הגילאים של החיסון השלישי בשבוע הבא". 

אמש פורסם לראשונה בחדשות הערב שבבית החולים שיבא גילו עלייה משמעותית ברמת הנוגדנים בגופם של בני 60+ שחוסנו במנה שלישית. מתוצאות הבדיקות הסרולוגיות עולה שמתוך 100 נבדקים, 98 פיתחו רמת נוגדים גבוהה לאחר שבוע, לפחות כמו לאחר קבלת המנה השנייה.