הפרלמנט הפולני
צילום: אי-פי

מתיחות מול ורשה: פולין מעכבת את מינוי השגריר הישראלי במדינה

השגריר המיועד יעקב ליבנה ומשרד החוץ הגישו לפני כמה שבועות את הבקשה למנותו לתפקיד, שעדיין לא נענתה. גורמים בפולין: "אם לא היו התבטאויות לפיד ובכירים ישראלים אחרים, ומערכת יחסים הייתה טובה - היינו כנראה מאיצים את אישור המינוי"
עמיחי שטיין
12 באוגוסט 2021
08:26

המתיחות מול ורשה: פולין "לא ממהרת" לאשר את מינוי השגריר הישראלי הבא במדינה יעקב ליבנה – כך פורסם הבוקר (חמישי) בכאן רשת ב. ליבנה ומשרד החוץ הגישו לפני כמה שבועות את הבקשה למנותו לשגריר, שעדיין לא נענתה. גורמים בפולין טוענים: "אם לא היו התבטאויות לפיד ובכירים ישראלים אחרים, ומערכת יחסים הייתה טובה - היינו כנראה מאיצים את אישור המינוי". 

עיכוב המינוי לא אומר שהדבר לא יאושר, אך בפולין מאותתים מחוסר שביעות רצונם מההתבטאויות של בכירים ישראלים. זאת לאחר שאתמול הפרלמנט הפולני אישר את חוק הרכוש - שגרר ביקורות קשות מצד ישראל. החוק נועד להסדיר את היחסים המשפטיים על רכוש שנותר ממלחמת העולם השנייה, ויגרום לאיבוד זכויות של יהודים על נכסים שהחזיקו לפני המלחמה.

שר החוץ יאיר לפיד גינה את החקיקה ואמר: "ההחלטה פוגעת בזיכרון השואה ובזכויות קורבנותיה. פולין יודעת מהו הדבר הנכון לעשות – לבטל את החוק״. השרה לשיוויון חברתי מירב כהן הגיבה גם כן להחלטה ואמרה כי "החוק הפולני מבזה את ההיסטוריה של העם היהודי, את זיכרון הניספים בשואה, ומבזה לא פחות את האומה הפולנית עצמה". כמו כן, בתגובה לאישור החוק, יו"ר הכנסת מיקי לוי החליט לא להקים את קבוצת הידידות הפרלמנטרית בין פולין לישראל. גם שר החוץ האמריקני אנתוני בלינקן קרא לנשיא פולין אנדז'יי דודה שלא לחתום על החוק הרכוש.