t
לפיד חונך נציגות במרוקו
צילום: שלומי אמסלם

לפיד במרוקו: תוך חודשיים נפתח שגרירויות מלאות ברבאט ובישראל

שר החוץ חנך את הנציגות החדשה במרוקו, בטקס שהתקיים במעמד סגן שר החוץ המרוקני, מוחסין ג׳זולי • שר במרוקו אמר בריאיון לכאן חדשות כי הביקור של לפיד חשוב, והבהיר כי לחילופי הממשלות בישראל לא הייתה השפעה על ההתקדמות ביחסים
עמיחי שטיין, שליח כאן חדשות למרוקו
12 באוגוסט 2021
13:31
עודכן ב 17:40

שר החוץ יאיר לפיד חנך היום (חמישי) את הנציגות של ישראל ברבאט בירת מרוקו, ואמר כי "בתוך חודשיים נפתח שגרירויות מלאות גם ברבאט וגם בישראל". הטקס התקיים במעמד סגן שר החוץ המרוקני, מוחסין ג׳זולי, ובמהלכו גזרו השרים את הסרט, חשפו את הלוט וראש הנציגות הישראלי דוד גוברין קבע מזוזה בפתח הנציגות.

שר החוץ אמר לכאן חדשות כי הוא "סומך ועכשיו עוד יותר מתמיד על הדרך שבה בנט מנהל את משבר הקורונה. המשבר הזה לא ישראלי ויש בתוכו הרבה אי וודאות". עוד אמר לפיד כי "זו עבודה בתנאי אי וודאות גלובלית. תשאל את האמריקנים ועוד הרבה מדינות שכבר חשבו שיצאו מהקורונה. ההחלטה של בנט שנהיה המדינה הראשונה ללכת לחיסון שלישי היא החלטה נכונה שמוכיחה את עצמה, ואני מקווה שירחיבו את זה ושיורידו את הגיל כדי שגם אני אתחסן.

"ההחלטות שהתקבלו בקבינט הקורונה היו מצויינות ומדודות. אין פתרונות קסם בשום מקום בעולם. אנחנו לא נהרוס את הכלכלה הישראלית . לא נעשה שום דבר חפוז שלוקח בחשבון עסקים קטנים, מערכת החינוך, האפשרות לנסות לשמר את התיירות הישראלית. כל הדברים האלה נלקחים בחשבון. נורא קל לתקוף כל החלטה כי כל החלטה היא מאוזנת. אני מסתכל על רה"מ מקבל החלטה באומץ, בידיעה שיכעסו עליו, ואני מלא הערכה ואמון בדרך שבה הוא מטפל בזה. בוודאי שאני מודאג מהמצב. בכל העולם מודאגים מהמצב. הדלתא מחלה חדשה ואנו מתמודדים עם סיטואציה חדשה. ייקח זמן עד שנגיע לאיזון הנכון. כמונו ככל העולם".

לפיד התייחס במעמד הזה גם לאישור חוק הרכוש בפולין, המגביל תביעות על רכוש של ניצולי שואה: "ההצהרה בזמנו של נתניהו ופולין לא רלוונטית. לא נסבול את זה שהפולנים מעבירים פעם שנייה חוק שמכחיש שואה - נלך רחוק עם זה, אנחנו מתואמים עם האמריקנים".

בתוך כך, שר התעשייה המסחר וההשקעות של מרוקו, מולאיי חפיז אל-עלמי, אמר היום לכאן חדשות כי הביקור של שר החוץ לפיד חשוב לקידום היחסים בין המדינות. השר המרוקני הבהיר כי לחילופי הממשלות בישראל לא הייתה השפעה על ההתקדמות ביחסים בין המדינות. 

אל-עלמי, שנמצא בארצות הברית, הצר על כך שאינו היה יכול להשתתף בפגישות במהלך הביקור של השר לפיד. הוא התייחס לפתיחה הרשמית של משרד הקישור המרוקני בתל אביב, שהייתה אמורה לקרות בו זמנית עם פתיחת משרד הקישור הישראלי ברבאט ונדחתה. "זה יקרה בקרוב מאוד", הדגיש.

"היחסים בין המדינות היסטוריים ועתיקים, אבל עכשיו הם ברורים וגלויים לכל העולם וכוללים יחסים דיפלומטיים ומסחריים", אמר השר והביע תקווה לבקר בחודש ספטמבר בישראל, ולשוחח עם מקביליו בתחומי התעשייה והמסחר כדי לקדם את שיתוף הפעולה בין המדינות באותם תחומים. הוא דיבר גם על היעדרות של ראש ממשלת מרוקו, סעד א-דין אל-עות'מאני, מהפגישות עם לפיד ואמר כי ראש הממשלה לא מחויב לפגישות כאלה.

אל-עות'מאני, המזוהה עם האחים המוסלמים ואף אירח את משלחת הנהגת חמאס לאחרונה ברבאט, אמר לפני כמה ימים כי אינו מתכוון להיפגש עם לפיד בביקורו וכי ההחלטה על כינון היחסים עם ישראל הייתה "קשה וכואבת". לדברי השר המרוקני, ראש ממשלת מרוקו חתם על הסכם כינון היחסים עם ישראל ואין התנגדות מאף שר לא מצד ראש הממשלה ולא מצד אף מפלגה פוליטית. "מלך מרוקו קיבל את ההחלטה וזאת החלטה ריבונית", הוסיף.

אתמול המריא לפיד למרוקו לביקור ראשון של שר חוץ ישראלי במדינה לאחר 18 שנים. בביקורו חנך השר לפיד את הנציגות הדיפלומטית של ישראל ברבאט, ונפגש עם עמיתו המרוקני, נאסר בוריטה. אל שר החוץ התלוו שר הרווחה מאיר כהן, יליד מרוקו, ויו"ר ועדת חוץ וביטחון, רם בן־ברק.