ארכיון
צילום: כאן חדשות

זוכרים את תוכנית הרמזור? לא תאמינו איך היא נראית היום

עד כמה שונה התפלגות התחלואה ביישובים בתחילת הסגר הקודם מזאת של היום? אנשי כאן חדשות עושים סדר בנתונים ובמשמעות שלהם
מאיה ראכלין
13 באוגוסט 2021
11:02
עודכן ב 15:14

זוכרים את תוכנית הרמזור? ככה היא נראתה אתמול: בערך 65% מאזרחי ישראל, גרים ביישובים אדומים או כתומים. כאלה שבעבר, היו בהם גם הגבלות על התכנסויות או לימודים. 76 יישובים אדומים, ו-150 כתומים.

ב-1 בינואר, כשהסגר השלישי התחיל, והתחלואה עמדה על 5,000 נדבקים ביום, כמו היום. אז, מספר היישובים האדומים היה גבוה יותר. אבל כשזה הגיע לכתומים, התחלואה היום, עולה בצורה ביותר מקומות - 150 יישובים כתומים, מול 110 בגל הקודם.

אם נסתכל על כל האוכלוסייה - היום שיעור התושבים שחיים בישובים אדומים או כתומים - גדול בכ-10% מאשר בתחילת ינואר. אבל במקרה של הרמזור, אפשר ללמוד לא רק מהמספרים, אלא מהיישובים עצמם: רק אתמול נוספו לרשימת היישובים האדומים עוד 15 שמות חדשים.

אבל אם תשימו לב, לא נמצא כאן כמה מהכוכבים הגדולים של הגלים הקודמים. ירושלים, בני ברק ומודיעין עילית לא ברשימה. הערים החרדיות הגדולות - בחוץ. זה תואם לנתוני התחלואה, שנמצאים בעיקר באוכלוסייה החילונית. אבל זה לא באמת מבטיח שלא נראה את מספר הנדבקים עולה גם בציבור החרדי.

ואחרי כל זה צריך לזכור שבהחלטות החדשות אין זכר לרמזור. ובמתווה לפתיחת שנת הלימודים, מדברים רק על עוד בדיקות קורונה בערים אדומות וכתומות, לא מעבר. וכך למעשה, הנתון שבגל הקודם חרץ את גורלן של משפחות שלמות, נותר אתמול - רק מספר.