רצועת עזה, בראשית החודש
צילום: גטי אימג'ס

חבילות של תקווה | מרחאבית - ההסכת

מבצע תרומות חסר תקדים שאספו מתנדבים יהודים וערבים נכנס השבוע לרצועה. את המבצע יזמו איהאב מסאלחה מכפר קרע ויהודית הראל מראש העין. "המצב ברצועה תת-אנושי", אומר שר לשעבר ברשות. אז מה הוביל את מארגני היוזמה להרים את הכפפה ומה גרם ליהודים להצטרף למבצע? האזינו
ערן זינגר | מרחאבית - ההסכת
13 באוגוסט 2021
14:17

חמש משאיות ועליהן יותר מ-3,000 קרטונים של מוצרי מזון, צעצועים, ביגוד והנעלה נכנסו השבוע לתוך רצועת עזה לאחר מבצע איסוף תרומות שאספו מתנדבים, יהודים וערבים ברחבי הארץ. את המבצע יזמו איהאב מסאלחה מכפר קרע ויהודית הראל מראש העין, והוא כלל יותר מ-100 נקודות לקבלת התרומות. עשרות מתנדבים אספו את הציוד למרכז המיון והאריזה בכפר קרע, ומשם יצאו המשאיות לעזה.

בדרך כלל אנחנו נזכרים במה שקורה בעזה רק כשיש שם מלחמה. כששוב מתעוררת המתיחות, חמאס יורה לעבר ישראל וישראל מגיבה. למרבה הצער התקשורת בישראל לא מרבה לדבר על מה שקורה בעזה בין המערכות, המלחמות או המבצעים.

האזינו לפרק נוסף בהסכת "מרחאבית"

אשרף אל עג'רמי היה שר לענייני אסירים ברשות הפלסטינית. "המצב ברצועה מכל הבחינות הוא תת-אנושי. אנחנו מדברים על יותר מ-50% אבטלה. מדברים על חוסר משמעותי במי השתייה, זיהום במים התת-קרקעיים, מי הביוב זורמים לים התיכון ותחנות ההתפלה לא עובדות", הוא מספר. "חלק גדול מהצעירים לא יכולים להשלים לימודים בגלל עוני. גם אם אנשים מצליחים להשלים את הלימודים - אין להם עבודה. עזה סגורה לגמרי, והיא יכולה להתפוצץ בכל רגע".

לדבריו, פרוייקט ההתרמה שיזם מסאלחה התחיל בקרב פלסטינים אזרחי ישראל ובהמשך התרחב לתושבים יהודים שהתחברו לעניין. "התושבים ברצועת עזה מקבלים בברכה כל סיוע מכל גורם, אפילו מישראלים שדואגים לרווחת האנשים", אמר אל עג'רמי.

אז מי הוא איהאב מסאלחה ומה גרם לו להוביל את הפרוייקט?

הריאיון המלא עם אשרף אל עג'רמי ואיהאב מסאלחה בפרק חדש בהסכת "מרחאבית"