מרכז חיסונים בכפר סבא, הבוקר
צילום: אבשלום ששוני, פלאש 90

בנט למנכ"לי קופות החולים: לחסן גם במהלך השבת ובלילות

ראש הממשלה: היעד הוא להכפיל את קצב ההתחסנות בשבוע הבא • שר הבריאות קיבל את החיסון השלישי: ראינו שהחיסון בטוח לחלוטין וגם יעיל באופן דרמטי • עלייה במספר החולים במצב קשה, 5% מהבדיקות אתמול – חיוביות • אחרי ארה"ב: גם גרמניה מגדירה את ישראל כמדינה בסיכון גבוה בגלל התפרצות הדלתא
דקלה אהרן שפרן
13 באוגוסט 2021
07:30
עודכן ב 17:15

ראש הממשלה נפתלי בנט שוחח היום (שישי) עם ארבעת מנכ"לי קופות החולים והנחה אותם להמשיך במבצע החיסון השלישי לאוכלוסייה המבוגרת גם במהלך השבת ובלילות. רה"מ הדגיש כי מדובר בהצלת חיים ובפיקוח נפש, שמטרתם להגן על בריאות הציבור ולכן יש להירתם למאמץ ההתחסנות סביב השעון - שבעה ימים בשבוע, 24 שעות ביממה. בנט אמר כי היעד הוא להכפיל את קצב ההתחסנות בשבוע הבא. בשיחה השתתפו מנכ"ל קופת החולים כללית אלי כהן, מנכ"ל לאומית חיים פרננדס, מנכ"לית מאוחדת סיגל רגב-רוזנברג ומנכ"לית מכבי סיגל דדון.

במסמך שהפיץ משרד הבריאות ערב כניסת השבת ובו התוויות למבצע החיסון השלישי, נכתב בהתאם להחלטת מנכ"ל משרד הבריאות, כי גיל מתן החיסונים ירד ל-50 ומעלה. בנוסף אנשי סגל הרפואה בגיל 30 ומעלה שבאים במגע עם מטופלים רשאים גם הם לקבל את החיסון, נוסף לאסירים וסוהרים בגיל 40 ומעלה. בקופות החולים דיווחו הערב כי עד כה התחסנו או קבעו תור לחיסון שלישי כ-90 אלף מבוטחים בני 50 עד 59.

הורוביץ קיבל את מנת החיסון השלישית: אנחנו בשעה גורלית

מוקדם יותר הבוקר קיבל שר הבריאות ניצן הורוביץ את מנת החיסון השלישית נגד קורונה. בהצהרה שמסר אמר הורוביץ: "ראינו שהחיסון בטוח לחלוטין וגם יעיל באופן דרמטי, אנחנו בשעה גורלית, יש התפרצות וזה מדאיג, נוקטים בכל האמצעים". בתוך כך, גרמניה הודיעה היום כי מישראל, ארצות הברית וטורקיה יוגדרו כמדינות בסיכון גבוה. דבר שייאלץ את הבאים לגרמניה ממדינות אלה, שאינם מחוסנים, להיכנס לבידוד.

מנכ"ל משרד הבריאות פרופ' נחמן אש, קיבל את המלצת הצוות המייעץ לחיסוני קורונה לחסן בחיסון שלישי אוכלוסיות מגיל 50 ומעלה, עובדי מערכת הבריאות, חולים בעלי גורמי סיכון לתחלואה קשה, אסירים וסוהרים. פרופ' אש עידכן את מנכ"לי קופות החולים בעניין והחל מהיום בני 50 ומעלה יכולים לפנות לקופות החולים להתחסן או לתאם תור לחיסון שלישי. משרד הבריאות עדכן הבוקר כי אתמול אובחנו 6,083 נדבקים חדשים בקורונה, ומניין החולים במצב קשה עלה ל-462. שיעור הבדיקות החיוביות הגיע לשיא בגל הנוכחי – 5%. 

כל קופות החולים הודיעו כי מהיום בני ה-50 ומעלה יוכלו להזמין תור לחיסון השלישי, זאת בתנאי שעברו חמישה חודשים מאז שקיבלו את המנה השנייה. בתוך כך, מנהל התרופות והמזון של ארצות הברית, ה-FDA, אישר מתן מנת חיסון שלישית לאנשים הסובלים מבעיות במערכת החיסונית שלהם, ביניהם מושתלים ומטופלים אחרים. זהו האישור הראשון בארצות הברית למתן מנת הדחף, אחרי שבישראל החלו במהלך כבר בחודש שעבר. 

בתוך כך, הלילה קרא ראש הממשלה בנט לבני 50 ומעלה, שטרם קיבלו את החיסון השלישי להתחסן ואמר כי: "מנת החיסון השלישית קריטית. קחו אחריות על חייכם וצאו מיד להתחסן". עוד הוסיף בנט כי בשבוע האחרון נפטרו בישראל 78 אזרחים - 76 מתוכם מעל גיל 60, ואף אחד מהם לא הספיק להשלים את שלוש מנות החיסון".

ועדת החיסונים המליצה אמש לחסן בני 50 ומעלה במנה שלישית. הוועדה המליצה גם על חיסון שלישי לצוותים רפואיים, לאסירים ולקבוצות סיכון, מתחת לגיל 50. עם זאת, ההכרעה הסופית בעניין היא של מנכ"ל משרד הבריאות הפרופסור נחמן אש. 

על פי הודעת משרד הבריאות, הרוב המוחלט של המשתתפים בוועדת החיסונים המליצו להרחיב את ההמלצה לחיסון אוכלוסיות מגיל 50 ומעלה, עובדי מערכת הבריאות, חולים בעלי גורמי סיכון לתחלואת קורונה קשה, אסירים וסוהרים. עוד נמסר כי בהודעה כי משרד הבריאות יעדכן בנושא את הציבור לאחר קבלת החלטת מנכ"ל משרד הבריאות.

חברת פייזר אמרה כי מצאה ששיעור יעילות החיסון לאנשים שקיבלו את שתי המנות ירד אחרי ארבעה חודשים מ-96% ל-84%. גם בחברת מודרנה אומרים כי נדרשת מנת חיסון דחף בעיקר לנוכח שיעורי ההדבקה של זן הדלתא דלתא בקרב מתחסנים במנה הראשונה והשניה.