רכס רמים, הבוקר
צילום: אפי נגלי

עשן ועצים מפויחים מכל עבר: היום שאחרי השריפה בצפון

כ-2,000 דונם של חורש טבעי נפגעו כליל, כפי הנראה בשל רשלנות של צה"ל. מדובר בשריפה שלישית שמכה באזור בחודש האחרון
רובי המרשלג
13 באוגוסט 2021
16:27
עודכן ב 12:55

מכת השריפות שפוקדת את ישראל בשבועות האחרונים היכתה אתמול בעוצמה בגבול הצפון. בתמונות שפורסמו היום (שישי) נראה המחיר הכבד שהטבע שילם. כ-2,000 דונם של יער וחורש טבעי נפגעו בשריפה שפרצה ככל הנראה בשל רשלנות של צה"ל. למרבה הצער, האש השמידה יער שהשתקם ב-15 השנים שחלפו מאז מלחמת לבנון השנייה.

רכס רמים, היום (צילום: אפי נגלי)

רכס רמים, היום (צילום: אפי נגלי)

מדובר בשריפה השלישית שפרצה ברכס רמים בחודש האחרון. שתיים מהן פרצו בשל פעילות צה"ל, נוספת פרצה בעקבות נחיתת רקטה ששוגרה במקום מלבנון. בסך הכול נשרפו כעשרת אלפים דונם.

יער הרי נפתלי, היום (צילום: איתמר כץ מהנדס יער קק"ל)

יער הרי נפתלי, היום (צילום: איתמר כץ מהנדס יער קק"ל)

כאמור, רכס רמים הוא תחנה נוספת בשרשרת עגומה של שריפות שפרצו ברחבי הארץ. בירושלים פרצו בשבוע שעבר שריפות בשכונת קריית יובל ובליפתא שבפאתייה המערביים של העיר. תושבים בקריית יובל נאלצו לפנות את בתיהם. מוקדם יותר השתוללה באותו שבוע שריפה גדולה בהרי ירושלים, שהובילה לפגיעה של כ-300 דונם של חורש טבעי.

הכתבה של אורי לוי, מתוך משחקי הכיס:

אחד היישובים שנמצאים "על קו האש" בהרי ירושלים הוא נטף, יישוב קהילתי הסמוך לאבו-גוש ולטרון. 450 התושבים במקום נהנים מהירוק שבו טובל היישוב. אלא שהירוק יכול להפוך ללוהט ומסוכן. "התושבים מפחדים פחד מוות מהשריפות מצד אחד, אבל רוצים לחיות בתוך הטבע מצד שני", אומר גידי בשן, יערן קק"ל. לדבריו, הסיבה העיקרית שפורצות שריפות במדינת ישראל היא ריבוי העצים. "אבל זו הצלחה שיש לה מחיר", ציין.

את הימים האחרונים העבירו ביישוב בגיזום עצים וצמחייה בדרכים המובילות לנטף. מדובר בצעד שנועד לאפשר דרכים פתוחות במקרי חירום. וכפי שיודעים שם, לא חסרות שריפות או אירועי חירום מסוג זה, בעיקר בימי הקיץ. אבל לא רק התושבים אוהבים את הירוק שעוטף אותם, כך גם היערנים. עיסאם עבאס עיסא, יערן קק"ל זה 40 שנה, עמל השבוע בעבודות פינוי הצירים המרכזיים ליישוב. "לחיות בין העצים, זה יותר טוב מלחיות בין אנשים" הוא אומר. אומר, ומתבונן בעצבות בהר הרוח, אתר תיירותי שנפגע קשות בשריפות שפרצו באזור.