הסרטון של מירב כהן

סרטון עידוד התחסנות של מירב כהן עיצבן את עיסאווי פריג'

השרה לשוויון חברתי רצתה לעודד התחסנות בקרב ערביי ישראל, וצילמה סרטון בהשתתפות הדמות הקומית "חפיזה". הניסיון עורר תגובות זועמות מגולשים, וביניהם מחברה לשולחן הממשלה
ערן זינגר
13 באוגוסט 2021
16:09

תגובות נזעמות ברשת לסרטון הסברה חדש שנועד להגביר את המודעות לחיסון מפני קורונה בחברה הערבית. בסרטון נראית השרה לשוויון חברתי, מירב כהן, מלווה לעמדת החיסונים את "חפיזה", דמות נשית שמגלם השחקן חאפז מחרום. כהן מנסה לשכנע את חפיזה לבוא איתה לקבל חיסון, בעוד חפיזה מהססת.

לקומיקאי מחרום מאות אלפי עוקבים באינסטגרם, והוא נבחר לסרטון מתוך מחשבה לעורר את הצעירים בחברה הערבית לבוא לתחנות החיסון, על רקע שיעורי ההתחסנות הנמוכים בחברה הערבית בהשוואה ליהודית.

בין המגיבים לסרטון נמצא גם חברה של כהן לשולחן הממשלה, עיסאווי פריג', שכתב שהסרטון "נתן ביטוי לשיח פוגעני כלפי החברה הערבית והאישה הערבייה". "‏יש את מי שמסיתים נגדנו ויש את מי שמנסים לעשות כותרות על הגב שלנו. בעבור שניהם, אנחנו לא יותר מכלי", כתב פריג'. "כוונות טובות דורשות גם הכרות, אחרת הן מסתיימות בתוצאות רעות".

הבלוגרית סמאח סלאימה כתבה בתגובה: "עד כמה אפשר להעליב ולזלזל באישה הערביה, תגידו? העליונות היהודית היא המגפה האמיתית כאן. כבוד השרה לשוויון חברתי .. זה בזיון ממסדי. השרה מירב כהן, זאת בושה ולא הסברה". העיתונאית מקבולה נסאר כתבה:  "פרסום סטריאוטיפי, מבייש ולא מכבד את השכל, ושוב משתמשים בנשים, זו לא טעות זו מדיניות מושרשת וחוזרת על עצמה.

"לא מתקבל על הדעת שתקציבי הפרסום הממשלתי לחברה הערבית משומשים  לביזוי נשים בחברה הערבית. השרה מירב כהן, כוונות טובות אינן מספקות, הגיע הזמן לעצור את הביזיון ולעבוד באמת עם ולמען החברה הערבית".

מירב כהן הגיבה לסערה שנוצרה בעקבות הסרטון, וכתבה: "דמותה ההומוריסטית של 'חאפיזה' מוכרת ואהובה מאד בחברה הערבית, וזוכה למאות אלפי עוקבים ברשת. הסרטון בא להעביר מסר אחד חשוב: צאו להתחסן, זה מציל חיים. אני מודה מאוד לחאפז מאחרום, שמשחק את דמותה של 'חאפיזה', שנרתם למשימה של העלאת שיעורי ההתחסנות בחברה הערבית".