הסגר בחגי תשרי
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

בכיר במשרד הבריאות: ההכרעה על סגר - שבוע בלבד לפני החגים

בכיר במשרד הבריאות לכאן חדשות: בקצב ההתקדמות הנוכחי, בעוד שבועים נגיע לנקודת ההכרעה הקריטית • אין הסכמות בדיון על הגבלת המשתתפים בחתונות ואירועים
דקלה אהרן שפרן וליאל קייזר
13 באוגוסט 2021
19:54
עודכן ב 20:37

נקודת ההכרעה הקריטית לגבי סגר - רק בעוד שבועיים: בכיר במשרד הבריאות אמר הערב (שישי) לכאן חדשות שבקצב הנוכחי נגיע בעוד כשבועיים לנקודה הקריטית שבה נידרש לקבל החלטה לגבי החמרת מגבלות וסגר אפשרי. כך דווח בתוכנית "השבוע" בכאן 11.

הגורם הבכיר אמר שחיסונם של כ-80% מבני ה-50 ומעלה במנת החיסון השלישית יוכל, לפי ההערכות, להביא לבלימה בעלייה בתחלואה וכי מגבלות התו הירוק והתו הסגול הן חשובות מאוד לצמצום התפשטות התחלואה, אך זה הגורם העיקרי שיוכל להביא כנראה לשינוי מגמה.

בתוכנית דווח כי במשרד הבריאות הודיעו למנהלי בתי החולים שעליהם להפעיל שיקול דעת ולצמצם פעילות אלקטיבית שאינה דחופה בעקבות העלייה בתחלואה. לפי ההערכות, יש בתי חולים שיגיעו למצב זה בעוד כשבוע.

בתוך כך, נציגי משרדי האוצר, הבריאות וראש הממשלה קיימו היום דיונים בשאלת ההגבלות על קיום חתונות ואירועים, לאחר שהקבינט הסמיך אותם להכריע בסוגייה בישיבה שקיים ביום רביעי. בדיון הציגו אנשי משרד הבריאות דרישה למגבלת מקסימום של בין 300 ל-400 משתתפים באירועים וכן מגבלה על התפוסה של האולמות בהתאם לגודלם. מנגד, דרישת נציגי אולמות האירועים היא להחיל לכל היותר מגבלת תפוסה בהתאם לגודל המקום. טרם התקבלה הכרעה בסוגיה.

בנט לראשי קופות החולים: הכפילו את קצב ההתחסנות

ראש הממשלה נפתלי בנט שוחח היום עם ארבעת מנכ"לי קופות החולים והנחה אותם להמשיך במבצע החיסון השלישי לאוכלוסייה המבוגרת גם במהלך השבת ובלילות. רה"מ הדגיש כי מדובר בהצלת חיים ובפיקוח נפש, שמטרתם להגן על בריאות הציבור ולכן יש להירתם למאמץ ההתחסנות סביב השעון - שבעה ימים בשבוע, 24 שעות ביממה. בנט אמר כי היעד הוא להכפיל את קצב ההתחסנות בשבוע הבא. בשיחה השתתפו מנכ"ל קופת החולים כללית אלי כהן, מנכ"ל לאומית חיים פרננדס, מנכ"לית מאוחדת סיגל רגב-רוזנברג ומנכ"לית מכבי סיגל דדון.

במסמך שהפיץ משרד הבריאות ערב כניסת השבת ובו התוויות למבצע החיסון השלישי, נכתב בהתאם להחלטת מנכ"ל משרד הבריאות, כי גיל מתן החיסונים ירד ל-50 ומעלה. בנוסף אנשי סגל הרפואה בגיל 30 ומעלה שבאים במגע עם מטופלים רשאים גם הם לקבל את החיסון, נוסף לאסירים וסוהרים בגיל 40 ומעלה. בקופות החולים דיווחו הערב כי עד כה התחסנו או קבעו תור לחיסון שלישי כ-90 אלף מבוטחים בני 50 עד 59.