הפגנה באביתר, בחודש שעבר
צילום: פלאש 90

גורם צבאי מזהיר מפני הסלמה בשטחים: "השטח מבעבע"

מאז מבצע "שומר החומות" נהרגו 41 פלסטינים בהתקלויות עם כוחות צה"ל ביהודה ושומרון. לדברי הגורם, אם לא תהיה התקדמות בעזה ואם לא יירגע השטח, המצב יסלים
כרמלה מנשה
13 באוגוסט 2021
23:27

"השטח מבעבע": גורם צבאי בכיר הזהיר בשיחה עם כתבים מפני הסלמה ברצועת עזה וביהודה בשומרון. כך פורסם אמש (שישי) ב"השבוע" בכאן 11. לפי הגורם, "אם לא תהיה התקדמות בעזה ואם לא יירגע השטח ביהודה ושומרון - המצב יסלים". 

"השטח מבעבע", אמר הגורם. "בגבעת אביתר הצבא היה צריך לפנות מוקדם יותר, יש פעילות חבלנית מטרידה בג'נין, ואנחנו יכולים לחזור ל'שומר החומות'". הגורם התייחס גם למותו של מוחמד מואייד אל עלאמי, בן ה-11, שנורה מאש צה"ל בחודש שעבר בחברון וכינה אותו "טרגדיה". הלוחם שירה לעבר כלי הרכב שבו היה אל עלאמי, כחלק מנוהל מעצר חשוד, ייחקר במצ"ח בימים הקרובים. 

הרמטכ"ל אביב כוכבי התייחס השבוע למספר הגבוה של פלסטינים שנורו ונהרגו מאש צה"ל בשבועות האחרונים מאז מבצע "שומר החומות" – יותר מ-40 מקרים. "אתם פועלים בסביבה צפופה ומחוספסת, רוויית חיכוך ואיומים, ופעמים רבות לא ברור מי אויב ומי תמים", אמר הרמטכ"ל. "אני מבין את המורכבות, מנחה אתכם להתמודד איתה, ומגבה אותכם. נגבה אתכם כשתפעלו לפי ההוראות אבל לא נקבל חריגה. נגבה אתכם כשתפעילו שיקול דעת גם אם יהיו שגיאות, אבל לא נקבל קלות דעת".

כמו כן, דבריו של הגורם על כך שהיה דרוש פינוי מוקדם יותר של אביתר, מגיעות לאחר תחקיר שבוצע בנוגע לפינוי. אחת המסקנות שעלו ממנו הייתה שהיה צריך לפנות את המאחז לפני מבצע "שומר החומות". הסיבה לכך היא שאחרי המבצע הפרשה הפכה לגדולה, ולכן היה חייב להגיע לפשרה מול התושבים. בתחקיר השתתפו גם ראש המנהל האזרחי ומחוז ש"י של המשטרה ואלוף פיקוד המרכז היוצא תמיר ידעי.