כוחות הטליבאן בעיר קנדהאר אותה כבשו אתמול
צילום: אי-פי

מחיר הנסיגה: טליבאן בדרך להשתלט על אפגניסטן

ארבעה חודשים מאז הודעת ביידן על סיום שהות הצבא האמריקני במדינה: ארגון הטרור יצא למסע השתלטות מהיר על ערים אסטרטגיות ומכריע את הצבא האפגני, בדרך לכיבוש הבירה קאבול. למה זה צריך להדאיג את המערב?
מערכת כאן חדשות
14 באוגוסט 2021
09:08
עודכן ב 10:54

ארה"ב מסיימת בעוד פחות משלושה שבועות תקופה של 20 שנה בה הצבא האמריקני שהה באפגניסטן, אליה פלש בעקבות פיגועי ה-11 בספטמבר. באפריל האחרון הודיע הנשיא ביידן כי לא יעביר את האחריות על ההרפתקה היקרה והמדממת הזו ליורשו, ומאז טליבאן, ארגון הטרור הסלפי הקיצוני שמעוניין להשליט את חוקי השריעה במדינה, יצא למסע השתלטות מהיר. הוא כובש עוד ועוד מוקדים אסטרטגיים, כשההערכות הן כי יגיע מהר מאוד גם לבירה קאבול. 

הארגון כבש כבר עשרה מחוזות ומחצית מהבירות המחוזיות במדינה - 17 מתוך 34. בחודש האחרון, כשחיילים אמריקנים בודדים נמצאים במדינה בדרך לנסיגה מוחלטת בסוף החודש, קצב ההשתלטות גדל. הערים האחרונות עליהן השתלט הן קנדהאר, השנייה בגודלה במדינה, והראט, העיר השלישית בגודלה במדינה. גם את העיר ע'זני, מוקד אסטרטגי נוסף בדרך לבירה הנחשקת, כבש הארגון הקיצוני ביום חמישי האחרון. בכך, נמצא טליבאן בשליטה בשני המוקדים המרכזיים מצפון ומדרום לקאבול. 

הצבא האפגני לא מסוגל להתמודד עם כוחות הארגון ושיטות הפעולה האכזריות שלהם, מהן לקחו השראה דאע"ש בעשור האחרון. כוחותיו מוגבלים מאוד בכוחם, ובאזורים רבים אף נשענים על מיליציות אזרחיות, המורכבות מחקלאים ופועלים, שנאלצים לחרף את נפשם בהגנה על בתיהם ללא מדים ועם כלי נשק בסיסיים. 

אמריקה ידעה שהיא מפקירה את אפגניסטן - אבל זה עשוי להשתלם לה | יואב זהבי, פרשנות

בתגובה להתקדמות המהירה של טליבאן, הודיעה ארצות הברית כי תשלח שלושה גדודים, כ-3,000 חייילים אמריקנים, כדי לסייע לפינוי מהיר של צוות השגרירות שנמצא בקאבול. על פי הערכות מודיעיניות, קאבול עלולה ליפול בידי הטליבאן תוך תקופה של בין חודש לחודשיים, אך בדיווח ב-CNN מהלילה נמסר כי הכוחות עלולים לבודד את העיר בתוך ימים ספורים.

"טליבאן רוצה למחוק הכול": האזינו לריאיון עם עיתונאי אפגני בשעה הבינלאומית בכאן רשת ב

האזרחים האפגנים הם אלה שמשלמים את המחיר הכבד של השתלטות הטליבאן. על פי נתונים של האו"ם, בחודש האחרון כעשרת אלפים איש נעקרו ממקום מגוריהם בקאבול. עד כה, כרבע מיליון אפגנים נמלטו מהמדינה בחודשיים האחרונים. 

למרות הדיווחים המדאיגים מאפגגניסטן, בארצות הברית לא מתחרטים על המהלך המהיר של הוצאת כלל החיילים מהמדינה. בכיר בבית הלבן אמר ל-CNN אתמול, כי על אף שממשל ביידן לא היה מוכן לתרחיש ההשתלטות המהירה של טליבאן, נוכחות של החיילים באפגניסטן בעת הזו הייתה מובילה לקרב עקוב מדם בין הצדדים. 

על אף שהמלחמה באפגניסטן נראית כמו עניין פנימי, במערב מודאגים מאוד מההתפתחויות במדינה. רק אתמול הזהיר שר ההגנה הבריטי, בן וולאס, כי ישנה דאגה אמיתית שאל-קאיעדה, ארגון הטרור שהאמריקנים שאפו למגר בפלישה שלהם למדינה, יחזור אחרי הנסיגה האמריקנית. 

טליבאן ומשטר השריעה שהוא מאיים להטיל בכל מקום בו כף רגלו תדרוך, לא מאיים רק על אפגניסטן. לארגון יש שאיפות להתפשט גם למדינות השכנות, כמו טג'יקיסטן, אליה הוא מנסה לחדור בתקופה האחרונה, וגם טורקמניסטן, מדינות שהיו כלולות בברית המועצות בעבר. פלישה אפשרית של כוחות הארגון אל מדינות אלה יכול לעורר דווקא את חמת הפדרציה הרוסית, ועלולה להוביל לתגובה צבאית מצדה. 

דאגה נוספת נובעת מהיווצרות אפשרית של משבר פליטים נוסף, כפי שקרה לאחר מלחמת האזרחים בסוריה שהובילה להצפתה של אירופה על ידי מיליוני פליטים. עשרות אלפי אפגנים כבר ברחו למדינות השכנות, ביניהן פקיסטן, וכעת הדאגה היא שמאות אלפי, או אפילו מיליוני אפגנים ינוסו לכיוון המערב, לאחר שהטליבאן ישתלט על המדינה. בנציבות הפליטים של האו"ם כבר קראו לשכונתיה של אפגניסטאן להשאיר את גבולותיהן פתוחים.