אורן סמדג'ה

"לא עמדנו בציפיות": אורן סמדג'ה מדבר על הכול

על אף שקטף מדליית ארד ברגע האחרון, מאמן נבחרת ישראל בג'ודו מודה כי ציפה ליותר. בריאיון ראשון מאז החזרה מטוקיו הוא מספר על ההתמודדות עם הלחץ והביקורת שהגיעה גם מבית, סוגר מעגל עם אבא מוריס, ממייסדי הג'ודו בישראל ומסמן את המטרה הבאה - פריז 2024
מיכל רבינוביץ'
14 באוגוסט 2021
15:30
עודכן ב 21:31

אחרי כמה הפסדים כואבים לג'ודאים הישראלים בתחרויות בטוקיו 2020, מאמן נבחרת ישראל בג'ודו אורן סמדג'ה נאלץ להתמודד בשתי חזיתות: הלחץ הגובר של לחזור הביתה ללא מדליה מהמשחקים האולימפיים, והביקורות מבית שהלכו והתרבו. אלא שאז הגיעה תחרות הג'ודו הקבוצתית, בה קטפה הנבחרת הישראלית את המדליה הנחשקת, והשקיטה את הביקורת. "זו לא הצלחה ולא כישלון, זו לא עמידה בציפיות", מספר סמדג'ה בריאיון בלעדי, וראשון מאז טוקיו, לחדשות השבת.

צפו בריאיון המלא מתוך חדשות השבת

בהתבטאות לא אופיינית לאישיות ספורטיבית, סמדג'ה, מדליסט אולימפי בעצמו, ואחד שאחראי על כמה מההישגים הגדולים של הג'ודו הישראלי בתור ג'ודוקא ובתור מאמן, מודה: "לא עמדנו בציפיות, לא הספורטאים, לא המאמנים, לא האיגוד, כי באמת ציפינו ליותר". 

"זו לא עמידה בציפיות". נבחרת הג'ודו על הפודיום במעמד חלוקת המדליות (צילום: רויטרס)

סמדג'ה מסכם קמפיין נוסף ולא מהסס לפנות לחשבון נפש, הוא מדבר על הציפיות בהן לא עמד, על הקלף המשוגע ששלף בגמר הקבוצתי ועל הביקורת שספג, גם מצד יעל ארד - אליה הוא מפנה חיצים בחזרה. לסמדג'ה לא היה נוח עם הביקורת של עמיתתו, שאמרה בזמן התחרות כי לספורטאים מותר להפסיד, אך רק אחרי שנתנו את כל מה שיש. "אני לא העברתי עליה ביקורת כשהייתה בסידני כמאמנת. מה שהפתיע אותי זה שמישהו מהבית, בזמן תחרות, מעביר ביקורת", הוא טען. 

גם אחרי מדליה נוספת, בשורה של הישגים ספורטיביים, סמדג'ה אומר כי ברגעים כאלה אבא שלו, מוריס בן ה-89, ממייסדי ענף הג'ודו בישראל, נמצא איתו כל הזמן. "בסופו של דבר אני חייב את הקריירה שלי ואת כל מה שאני עושה לאבא", מספר אורן. "היה לו חלום. אבא מהראשונים שאמרו: אורן - אתה תעשה מדליה".