חיסון קורונה
צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

שעות לאחר החיסון השלישי: בת 52 אושפזה במצב קשה ככל הנראה בשל תגובה אלרגית

משרד הבריאות: נבדקות אפשרויות אחרות שהביאו למצבה. תגובה אלרגית לחיסונים - תופעה מוכרת ונדירה • השר בר לב: ממליץ לדחות בחודש את פתיחת שנת הלימודים • חבר בוועדה המייעצת לחיסונים: "רובנו הסכמנו שנכון לתת מנה שלישית מגיל 50, רואים יותר ויותר הוכחות שהחיסון קצר טווח" • פרופ' חזי לוי: "בעד לחסן מגילאים נמוכים יותר, רואים שאין תופעות לוואי רציניות"
גילי כהן וקטי דור
14 באוגוסט 2021
12:27
עודכן ב 12:51

משרד הבריאות עדכן היום (שבת) כי אישה בת 52 אושפזה אמש במצב קשה, ככל הנראה בשל תגובה אלרגית לאחר קבלת מנת החיסון השלישית נגד נגיף הקורונה. בהודעה לתקשורת צויין כי החולה עוברת בירור גם לאפשרויות אחרות שהביאו למצבה הרפואי וכי היא מאושפזת במחלקה לטיפול נמרץ במרכז הרפואי זיו בצפת, כשמצבה קשה אך יציב.

משרד הבריאות ביקש להדגיש בהודעה כי תגובה אלרגית לחיסונים היא תופעה מוכרת - אם כי נדירה. "למי שמפתח תגובה אלרגית אחרי קבלת מנה כלשהי של החיסון, מומלץ לא להתחסן טרם התייעצות עם הרופא המטפל", כך נכתב.

השר לביטחון הפנים בר לב: ממליץ לדחות בחודש את פתיחת שנת הלימודים

השר לביטחון הפנים, עמר בר-לב, אמר הבוקר כי הוא המליץ בקבינט הקורונה להתחיל את שנת הלימודים ב-1 לאוקטובר. באירוע שבתרבות בתל אביב אמר השר לביטחון הפנים: "אני לא מבין איזה היגיון יש להתחיל ב-1 לספטמבר כשיש רק שישה ימי לימודים בחודש כולו וכשעקומת התחלואה היא כפי שהיא כיום. ילדי בתי הספר מתחת לגיל 12 והנוער מעל לגיל זה שעדיין לא התחסנו, הם המפיצים העיקריים של זן הדלתא". לפני כשבוע פורסם בכאן חדשות כי גורם בקבינט הקורונה העריך ששנת הלימודים לא תיפתח ב-1 בספטמבר.

המרוץ להרחבת מבצע החיסונים במנה השלישית

בתוך כך, ד"ר דוד דביר, חבר בוועדה המייעצת לחיסוני הקורונה, אמר היום כי הרוב המכריע של חברי הצוות חשבו שנכון להרחיב את מבצע החיסון השלישי לבני 50 ומעלה. בריאיון הבוקר לשלום קיטל בתוכנית "יומן השבוע" בכאן רשת ב, התייחס דביר להתנגדות למהלך שעלתה ממספר חברי צוות, בהן גם ראש שירותי בריאות הציבור ד"ר שרון אלרעי פרייס.

האזינו לריאיון עם חבר הוועדה המייעצת לחיסוני הקורונה ד"ר דוד דביר

"הייתה קבוצה גדולה בוועדה שרצתה כבר להרחיב את החיסון מגיל 40, והיה עוד מיעוט קטן שחשב שכדאי לחסן רק אנשים עם גורמי סיכון - אבל מאוד קשה להתחיל לעשות את הבירור למי יש גורמי סיכון ולמי אין", הסביר.

ד"ר דביר הסביר שההחלטה להרחיב את החיסון דווקא מגיל 50 נובעת מתפיסה של סיכוי מול סיכון. "אנחנו פועלים באזור שהוא לא מבוסס בצורה מלאה עם מחקרים, אז זה עניין של ניהול סיכונים. מצד אחד יש תחלואה קשה, ואנחנו רואים שהיא בעיקר מעל גיל 50. בקרב מחוסנים מתחת לגיל 50, אנחנו רואים מעט מאוד תחלואה קשה. אמנם אין לנו מספיק מידע לגבי תופעות לוואי, אבל אנחנו די בטוחים שהחיסון בטוח".

"רואים יותר ויותר הוכחות שהחיסון קצר טווח"

כשישראל בעיצומו של מבצע החיסונים השלישי, עולה שוב השאלה - לכמה זמן החיסון אפקטיבי? "רואים יותר ויותר הוכחות שהחיסון הזה נגד קורונה הוא קצר טווח, ומחזיק בין חצי שנה לשנה, עוד אין מספיק דאטה בשביל להגיד את זה בוודאות אבל זה הכיוון", הסביר ד"ר דביר. "למשל, אנחנו רואים שבקבוצת הגיל החדשה שהתחסנה, בני נוער בגילי 12-15, יש מעט מאוד הדבקות - זה מעיד על זה שהחיסון הוא קצר טווח".

מנכ"ל משרד הבריאות לשעבר ומנהל בית החולים ברזילי, פרופ' חזי לוי, אמר כי הוא תומך בהחלטה להוריד את הגיל של מנת הדחף ל-50 ואף הוסיף כי הוא בעד לחסן מגילים נמוכים יותר. "אין עדיין את כל ההוכחות המדעיות, אבל אנחנו רואים שאין תופעות לוואי רציניות או שונות ממה שראינו בחיסון השני. אנחנו רואים גם שהעלייה בנוגדנים בולטת אחרי החיסון השלישי", ציין פרופ' לוי. לדעתו, החיסון השלישי הוא "חלק ממשימות הבלימה של העלייה בתחלואה, אבל הוא צעד שלבדו לא יצליח להתמודד עם התחלואה".

האזינו לריאיון עם מנכ"ל משרד הבריאות לשעבר פרופ' חזי לוי

בתוך כך, בכיר במשרד הבריאות אמר אתמול לכאן חדשות שבקצב הנוכחי נגיע בעוד כשבועיים לנקודה הקריטית שבה נידרש לקבל החלטה לגבי החמרת מגבלות וסגר אפשרי. הגורם הבכיר אמר שחיסונם של כ-80% מבני ה-50 ומעלה במנת החיסון השלישית יוכל, לפי ההערכות, להביא לבלימה בעלייה בתחלואה וכי מגבלות התו הירוק והתו הסגול הן חשובות מאוד לצמצום התפשטות התחלואה, אך זה הגורם העיקרי שיוכל להביא כנראה לשינוי מגמה.

אמש התראיינה ראש שירותי בריאות הציבור במשרד הבריאות, ד"ר שרון אלרעי-פרייס, ל"השבוע" בכאן 11, שם סיפרה על התנגדותה להרחבת ציבור המתחסנים במנת הדחף. "חשבתי שבשלב הזה היינו צריכים ללכת לאנשים בסיכון הגבוה ביותר לתחלואה בקורונה", הסבירה. "לחסן אנשים מתחת לגיל 60 - אבל עם מחלות רקע, סגלים רפואיים, אנשים שנמצאים בצפיפות כמו השב"ס, וככה להתקדם בצורה יותר מדורגת".