t
-
צילום: מרים אלסטר ואוליבייה פיטוסי, פלאש 90

גיוס מילואים ומתחמים ליליים: המרוץ לחיסון השלישי

אחרי כיכר דיזינגוף בתל אביב: 10 ערים נוספות יפתחו מתחם חיסוני לילה • משרד הבריאות לבתי החולים: בטלו ניתוחים לא דחופים • גורמים בקבינט: דחיית פתיחת שנת הלימודים עדיין לא ירדה מהשולחן
כתבי כאן חדשות
14 באוגוסט 2021
23:36

אל מתחם החיסונים הלילי שהוקם בכיכר דיזינגוף בתל אביב הגיעו הלילה (שבת) מאות צעירים ומבוגרים. לאור הביקוש, ראש הממשלה נפתלי בנט הודיע על פתיחת מתחמי חיסון ליליים בעוד עשר ערים בישראל. רשימת הערים המלאה תפורסם על ידי משרד הבריאות ביום ראשון. אל המתחם בתל אביב יכולים להגיע עד לשעה 04:00 לפנות בוקר כלל התושבים, גם אנשים ללא אזרחות ישראלית, בלי תיאום מראש.

מדובר בצעד נוסף שנועד להגביר את מספר המתחסנים במנה שלישית בישראל, שעומד היום על כ-860 אלף בני אדם. "ההיענות הייתה מעל המצופה ואנחנו בהחלט נערכים למבצעים מיוחדים ונוספים כדי לעמוד באתגר ובמשימה", אמר מנכ"ל מד"א אלי בין.

אתמול ראש הממשלה שוחח עם ארבעת מנכ"לי קופות החולים והנחה אותם להמשיך במבצע החיסון השלישי גם בשבתות ובלילות. בנט אמר כי היעד הוא להכפיל את קצב ההתחסנות בשבוע הבא. בכירים במשרד הבריאות אומרים כי יש נתונים ראשוניים על ירידה בתחלואה בקרב מתחסני המנה השלישית. עם זאת, מדובר בנתונים ראשוניים בלבד ולכן במשרד הבריאות נזהרים עדיין מלהסיק מסקנות.

חקירות אפידמיולוגיות ובדיקות בבתי הספר – צה"ל מתגייס למאמץ

יחד עם המתחמים הליליים, צה"ל ירחיב את שיתוף הפעולה עם משרד הבריאות, כדי לסייע במבצע החיסונים. אלף אנשי מילואים כבר גויסו, וכעת פיקוד העורף יגייס מאות נוספים, בהם אנשי רפואה וחוקרים אפידמיולוגים, כדי לסייע במאמץ החיסונים ובחקירות האפידמיולוגיות, להקל על אשפוזי בית וכן להפחית את העומס על בתי החולים.

עוד ישתתף הפיקוד בביצוע בדיקות סרולוגיות ליותר ממיליון תלמידים בכניסה למוסדות החינוך, כחלק ממתווה פתיחת שנת הלימודים. תוכנית הבדיקות הסרולוגיות צפויה להיות דומה לזו שמתקיימת כעת כפיילוט במגזר החרדי, וכוללת בדיקות בבתי הספר, תוך עדיפות לכאלו שמתקיימות בנוכחות ההורים. על פי ההערכות, לאור מורכבות המהלך, סביר שהוא יימשך גם אל תוך חודש ספטמבר.

פיקוד הצפון צפוי גם להקים שתי מחלקות קורונה צבאיות בשני בתי חולים, בדומה למחלקה הצבאית שנפתחה בגל הקודם בבית החולים רמב"ם בחיפה.

משרד הבריאות לבתי החולים: בטלו ניתוחים לא דחופים

בינתיים, מספר החולים במצב קשה מזנק – ועומד על 494. מדובר על עלייה של יותר מ-40 חולים קשה מאז העדכון האחרון אתמול. מספר המונשמים עומד על 83, מספר החולים במצב קריטי עומד על 113 ומפרוץ המגפה נפטרו 6,622 חולים בנגיף בישראל. אתמול אובחנו 5,868 נדבקים חדשים בנגיף. 

כדי להיערך לעומסים הצפויים בבתי החולים, משרד הבריאות יצא בתוכנית לבלימת קריסתם וקרא למנהלים לבטל ניתוחים לא דחופים ופעולות לא דחופות. המשרד צפוי להוציא מחר הנחיות לכל בית חולים לגבי הגדלת מספר מיטות הקורונה במחלקות ובחדרי המיון – בכל בית חולים לפי גודלו.

הדרישה לבטל חלק מהניתוחים הלא דחופים נועדה להפנות עוד משאבים וכוח אדם להתמודדות עם העלייה הצפויה בתחלואה בשבועות הקרובים. מנהלים בכמה בתי חולים מתכוונים כבר השבוע לבטל ניתוחים לא דחופים בהיקף של כ-10% בתור התחלה, לטובת הטיפול בחולי קורונה. 

גורמים בקבינט: דחיית שנת הלימודים עוד על הפרק

שבועיים ל-1 בספטמבר וגורל בתי הספר והגנים עדיין לא הוכרע. גורמים בקבינט הקורונה אמרו לכאן חדשות כי האפשרות של דחיית שנת הלימודים עדיין לא ירדה מהשולחן. לצד זאת, נמשכת ההיערכות לפתיחת הלימודים במועדה, ובשבוע הקרוב יסכמו בפיקוד העורף כיצד יתקיימו הבדיקות הסרולוגיות לתלמידים. 

השר לביטחון הפנים עמר בר-לב אמר הבוקר כי הוא המליץ בקבינט הקורונה להתחיל את שנת הלימודים ב-1 לאוקטובר. באירוע שבתרבות בתל אביב הוא הוסיף: "אני לא מבין איזה היגיון יש להתחיל ב-1 בספטמבר כשיש רק שישה ימי לימודים בחודש כולו, וכשעקומת התחלואה היא כפי שהיא כיום. ילדי בתי הספר מתחת לגיל 12 והנוער מעל לגיל זה שעדיין לא התחסנו הם המפיצים העיקריים של זן הדלתא". לצד זאת, שרת החינוך יפעת שאשא-ביטון חזרה והבטיחה ששנת הלימודים תיפתח כסדרה ב-1 בספטמבר.

בהכנת הידיעה השתתפו דקלה אהרן שפרן, גילי כהן, קטי דור, דניאל אלעזר ועמיחי שטיין