גן ברמלה בן תועדה התעללות

שבועיים ל-1 בספטמבר: רק חצי ממעונות היום הפרטיים ביקשו רישיון

במשרד העבודה קוראים: "שכל הורה ידרוש ממנהל המעון להציג רישיון הפעלה" • מיוני 2019 נמצאו 502 עובדים ועובדות עם רישום פלילי
לירן כוג'הינוף
15 באוגוסט 2021
07:58

בעוד כשבועיים, 1 בספטמבר, ייכנסו לתוקפן התקנות בחוק הפיקוח שאומרות להגן ולשמור על הילדים במעונות היום הפרטיים מגיל שלושה חודשיים עד שלוש. אך על פי הנתונים שמפרסם משרד הכלכלה, ההערכה היא כי רק כמחצית ממענות היום בכלל הגישו בקשה לרישיון.

תקנות הפיקוח שייכנסו לתוקף כוללת בדיקת רישומם הפלילי של כל המעורבים בהפעלת המעון, תקנות בטיחות, התקנת מצלמות, תקינת כוח אדם והכשרת הצוות החינוכי-טיפולי במעון. לרשויות אין מידע כמה גני פרטיים יש בשטחן, ולפי הערכות ישנם בסכך הכול כ-10,000 גנים פרטיים ומעונות מסובסדים שנותנים מענה לכחצי מיליון ילדים. לקראת 1 בספטמבר, רק 5,200 מעונות וגנים פרטיים הסדירו את התקנות. שכמעט מחצית יחלו לפעול בלי רישון. על כלל המעונות אמורים לפקח 23 פקחים בלבד בכל הארץ.

ראש האגף למעונות יום בזרוע העבודה במשרד הכלכלה, אמיר מדינה, קורא להורים לפעול במקרה הזה ולדרוש מהגנים להציג רישון הפעלה. "אנחנו מקבלים מידי יום בקשות להגשת רישיונת למעון, אבל זה עדיין לא מספיק", הוא אומר. "המדינה עושה סדר בתחום שהיה פרוץ במשך עשרות שנים, ונדרש מכפיל כוח לביצוע המשימה. נדרש שיתוף פעולה של ההורים". לדברי מדינה, "כל הורה ידרוש ממנהל המעון להציג רישיון הפעלה, שמבטיח בראש ובראשונה תעודות איכות להורים, וביחד נצליח להוביל לשינוי אמיתי בתחום החשוב מכל".

מאז החל רישום הגנים בזרוע העבודה, ביוני 2019, נמצאו 502 עובדים ועובדות עם רישום פלילי. ביניהם היו גברים ונשים בעלי רישום פלילי בגין אלימות ואלימות כלפי קטין. נמצאו גם סייעות שמיוחסת להן התנהגות לא נאותה, שאינה מתאימה לעבודה עם פעוטות.