חיסון במנה שלישית
צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

נתונים ראשונים: מתחסנים בחיסון שלישי מוגנים פי 2.5

משרד הבריאות: יותר ממיליון התחסנו במנה השלישי • בנט: "זה נתון נפלא והישג גדול, אבל יש עוד עבודה רבה לפנינו" • ממונה הקורונה: אלה הרגעים האחרונים להימנע מסגר • שיא מאז התפרצות הדלתא: יותר מ-7,000 מאומתים מחצות
קטי דור
16 באוגוסט 2021
19:30
עודכן ב 22:45

פרסום ראשון: 16 ימים לאחר שהחל מבצע החיסון השלישי ותמונה אופטימית של השפעת החיסונים מתחילה להתברר. מנתונים ראשונים שיש בידי משרד הבריאות ופורסמו היום (שני) בחדשות הערב, עולה כי מי שהתחסנו במנה שלישית מוגנים שבעה ימים לאחר קבלת החיסון, פי 2.5 יותר מפני הדבקה מאלו שהתחסנו בשתי מנות בלבד.

השאלה שנותרה כרגע פתוחה כי כיצד הזה ישפיע על מצב התחלואה הקשה? את התשובה לשאלה הזו ניתן יהיה לדעת רק בעוד כשבוע. בתוך כך, ההערכות הן שאם מנת הדחף מונעת תחלואה, היא גם תמנע או תוריד תחלואה קשה, אולם לא ידוע עד כמה. ייתכן שהנתונים הללו יאיצו את הרחבת מבצע מתן מנת החיסון השלישית לאוכלוסיות נוספות, בהם כאלו שצעירים מגיל 40.

משרד הבריאות עדכן הערב כי מחצות אובחנו 7,177 נדבקים חדשים בקורונה. עם זאת, מספר החולים במצב קשה ירד במעט ל-528. שיעור הבדיקות החיוביות עומד על 6.08% מתוך יותר מ-85 אלף שנערכו מחצות. 

סקר של פיקוד העורף שהוצג למקבלי ההחלטות מראה שמרבית מהציבור סבור כי יהיה סגר בקרוב לאור העלייה בנתוני התחלואה. 65% השיבו כי הם מסכימים מאוד או די מסכימים לאמירה הזו. 18 אחוזים השיבו כי הם מסכימים ולא מסכימים באותה המידה. 14 אחוזים השיבו כי הם לא כל כך מסכימים או לא מסכימים ואילו שלושה השיבו כי אינם יודעים. 

בשבוע שעבר, ראש חודש אלול, חזרו ללימודים במגזר החרדי ובבית הספר יסודי לבנים בחב"ד בעיר לוד התגלו 35 תלמידים מאומתים לנגיף. בעקבות כך 12 כיתות נשלחו לבידוד. גם בישיבה התיכונית חב"ד "תומכי תמימים" בלוד נמצאו 58 חולים מתוך 60 שנבדקו עד כה.

הורים של תלמידים בבית הספר טענו: "אין הנחיות ברורות והילדים כבר משלמים מחיר". גורם בעיריית לוד מסר: ביקשנו בדיקות סרולוגיות, סורבנו כי אנחנו לא עיר חרדית, אמרו לנו להמתין בינתיים המצב נורא.

מוקדם יותר הערב עדכן משרד הבריאות כי יותר ממיליון ישראלים התסחנו עד כה במנה השלישית של החיסון נגד קורונה. מדובר בכמחצית מבני ה-50 ומעלה שיכולים להתחסן. היעד הושג כשבועיים מאז החל מבצע החיסונים. 

ראש הממשלה נפתלי בנט מסר: "זה נתון נפלא והישג גדול, אבל יש עוד עבודה רבה לפנינו. מאות אלפי אנשים מבינים שההחלטה שלנו לקחת את החיסון השלישי היא צו השעה. אזרחי ישראל הם הראשונים בעולם לקבל את החיסון השלישי, זה לא מובן מאליו".

שר הבריאות, ניצן הורוביץ, מסר: "החיסון הוא האמצעי הטוב ביותר שיש לנו למאבק בנגיף בדלתא, לשמירה על הבריאות, על הכלכלה ועל שגרת החיים בישראל. דאגנו למלאי חיסונים מספק לכל מי שיכול להתחסן. זה הזמן להשתמש בו. מיליון מחוסנים בחיסון שלישי תוך שבועיים זה הישג יפה מאוד אך לא מספיק. רק אם נמשיך בקצב התחסנות גבוה של מתחסנים במנה השלישית ושל אזרחים שטרם התחסנו כלל, נעבור את המשבר מבלי להגיע לסגר".

ממונה הקורונה פרופ' סלמן זרקא התייחס אחר הצהריים בתדרוך שקיים למאבק בקורונה ואמר: "אלה הרגעים האחרונים שלנו להימנע מסגר. בלי שיתוף הפעולה שלכם הציבור - בלי שיתוף הפעולה שלכם לא נצליח להמנע מסגר". 

על הרחבת מבצע מתן המנה השלישית אמר זרקא כי נכון לעכשיו לא מאושפז בבתי החולים אף אדם שחוסן במנה הנוספת. "נעקוב אחרי זה ותוך כשבועיים נתכנס מחדש, נציג את הנתונים והמחקרים ונבחן את הרחבת הקבוצות", הסביר.