האש ליד גבעת יערים
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

אש צולבת | הזווית

זו לא סתם מציאות מייאשת. תושבי הרי ירושלים חיים בשגרה מסוכנת, כשדרכי המילוט נחסמות מהאש ושלמות בתיהם תלויה במזל וברוח. אסון הכרמל הכתיב בדם לקחים שגם יושמו, אבל לישראל יש עוד דרך ארוכה כדי להבטיח את שלומם של התושבים בקו היער
מערכת כאן חדשות
17 באוגוסט 2021
07:29

5 באוגוסט: שריפות חורש פרצו בשני מוקדים בירושלים, תושבים בשכונת קריית יובל פונו מבתיהם

4 באוגוסט: שריפה גדולה בהרי ירושלים התחדשה בכמה מוקדים ליד שורש ושואבה

3 באוגוסט:  שריפה בגבעת שאול בירושלים 

8 ביוני: 35 צוותי כיבוי פועלים בשריפות בכמה מוקדים בהרי ירושלים, חשד להצתה

7 ביוני: שריפות גדולות פרצו בליפתא וסמוך ליישובים אורה ועמינדב

6 ביוני: שריפה משתוללת בגוש עציון, בתים בבת עין פונו

3 ביוני: שריפת ענק סמוך לצור הדסה, חשד להצתה

נשמע לכם מוכר? 

תושבי הרי ירושלים מתמודדים מתחילת הקיץ עם שגרת שריפות שהולכת ונעשית צפופה יותר ומסוכנת יותר. אתמול, ניצב הכבאות דדי שמחי הגדיר את שריפת הענק בהרי ירושלים "בסדר גודל של אסון הכרמל", והוסיף שפעולות הכיבוי עלולות להימשך ימים. אבל לא רק בירושלים - נדמה שישראל כולה מתמודדת עם גל שריפות בחודשי הקיץ, וכוחות הכיבוי עובדים ברחבי הארץ ללא הפסקה. 

"בחרתי להציל את עצמי ולברוח": לילה בין הלהבות בהרי ירושלים

עבור חלק מתושבי הבירה וסביבתה, פינוי מהבית והמתנה מורטת עצבים מתקבלת כחלק של שגרה עצובה. "פינו אותנו אתמול וגם לפני כמה שבועות. זה אחד המחירים של לחיות בקו היער, להיות ערוכים לפינוי", הם מספרים. 

תושבים אחרים זועמים על הזלזול של מקבלי ההחלטות בשנים האחרונות. אחד מהם הוא שמעון, יו"ר הוועד של מושב כסלון. "אנשים נטשו את היישובים, ברחו בשיירות כמו שרואים בסרטים", הוא סיפר אתמול לכאן חדשות. "אם הייתה פורצת שריפה בנתיב שהם ברחו ממנו היה קורה אסון גדול יותר פי כמה וכמה משריפה בכרמל. אלה יישובים שנמצאים ברמת הסיכון הכי גבוהה שאפשר לדמיין. אין כבישי מילוט, אנחנו כבר כמה שנים בהתכתבויות, בממשלה לא מוכנים לתת כסף". 

"אנשים ברחו בשיירות": אלפים פונו בשריפת הענק בהרי ירושלים

בני ממושב רמת רזיאל תיאר איך האש לכדה אותו, בלי יכולת לברוח. "אתה נמצא במלכודת אש. לא יכולנו לעבור בשום מקום בטוח בשביל לברוח ולהתפנות, לא יכולנו לצאת מהמושב. השער היחידי היה לכיוון האש. כשהגיעה המשטרה, לא היה לה איך לפנות אותנו ונשארנו נצורים ביישוב כל הלילה. כרגע אין חשמל, אתמול לא היה גם מים. זו חוויה קשה ומפחידה. עשן, אי אפשר היה לנשום. זו הבעיה כשאתה גר בשמורת טבע". 

על אף שבכבאות מעריכים שהשריפה הפעם היא מעשה ידי אדם (בין אם מדובר ברשלנות או הצתה מכוונת), קשה להתעלם מכך ששינויי האקלים מקשים על העניין. תנאי מזג האוויר הקיצוניים והחם הגדול הם כר פורה להתלקחות של שריפות, והם גם הופכים את עבודתם של לוחמי האש להרבה יותר קשה. 

"אוהבים לחיות בטבע - אבל פוחדים פחד מוות"

גם בעולם שינויי האקלים "מסייעים" ביצירת שריפות ענק: ביוון אלפים פונו מבתיהם ביותר מ-500 מוקדי שריפות במדינה; באלג'יריה השריפות גרמו לאובדן חיי אדם ולנזק לשטחים נרחבים; במערב ארצות הברית פורצות כמעט בכל שנה שריפות בחודשי הקיץ. כולנו גם זוכרים את התמונות של הקואלות מחפשות מים בשריפות הענק באוסטרליה – שההתאוששות שלה מהמשבר צפויה לקחת עוד שנים רבות. 

 השריפות באוסטרליה, לפני כשנתיים

בין אם מדובר בשינויי אקלים, הצתות או רשלנות, תושבים בקו היער ברחבי הארץ לא אמורים לחיות בשגרת שריפות, ובחשש כמעט תמידי לגבי שלמות הבית שלהם וחייהם. ישראל למדה הרבה מאסון הכרמל ולקחים רבים גם יושמו, אבל יש עוד דרך ארוכה כדי להבטיח את ביטחונם של התושבים, בעלי החיים וגם את ביטחונו של הטבע שהולך ונעלם.