רה"מ נפתלי בנט ושרת החינוך יפעת שאשא ביטון
צילום: רויטרס; אוליבייה פיטוסי, פלאש 90

שרים דורשים מבנט: צו שיעקוף את שרת החינוך - ויאפשר חיסונים בבתי הספר

שרים בממשלה פנו לראש הממשלה נפתלי בנט ולשר הבריאות ניצן הורוביץ וביקשו מהם להוציא צו שקובע שייערכו חיסונים בבתי הספר בשעות הלימודים - גם ללא הסכמתה של שרת החינוך
זאב קם
17 באוגוסט 2021
08:12

***עדכון 18.08: לאחר דרישת השרים שפורסמה בכאן חדשות: מנכ"ל משרד הבריאות חתם על צו שמאפשר חיסונים בבתי הספר בשעות הלימודים. 

העימות עם שרת החינוך על חיסונים בבתי הספר: כמה שרים בממשלה, חלקם בכירים, פנו לאחרונה לראש הממשלה נפתלי בנט ולשר הבריאות ניצן הורוביץ ודרשו מהם להוציא צו שקובע כי ייערכו חיסונים בבתי הספר בשעות הלימודים - גם ללא הסכמתה של שרת החינוך. כך פורסם היום (שלישי) בתוכנית "הבוקר הזה" בכאן רשת ב.

באותן שיחות ציינו השרים לבנט ולהורוביץ שאם ניתן להגיע להסכמה ולמתווה פשרה עם השרה שאשא ביטון סביב הנושא זה עדיף, אך אם אין הסכמה, הפתרון הוא להוציא צו שעוקף את השרה וקובע מתן חיסונים בבתי הספר בשעות הלימודים גם ללא הסכמתה. גורמים בסביבת שר הבריאות אישרו שאכן בסמכותו להוציא צו שכזה ושהדבר אכן נשקל במקרה שלא תהיה ברירה אחרת.

בסביבת השרה שאשא-ביטון אמרו בתגובה כי היא עוסקת בימים אלו בקידום המתווה שינגיש את החיסונים לכל הורה המעוניין לחסן את ילדיו, עוד לפני תחילת שנת הלימודים. לדבריהם, כבר לפני שבועיים אמרה השרה כי אין סיבה לחכות עד לפתיחת שנת הלימודים וכי על הממשלה לפעול לעידוד חיסון התלמידים לפני ה-1 בספטמבר.

הבוקר אובחנו 8,646 מאומתים חדשים בישראל, שיא מתחילת הגל הרביעי. בתוך כך, מתוך כלל המאומתים, 3,691 הם תלמידים וצוותי הוראה. נכון להיום, 79 אלף תלמידים נמצאים בבידוד. 

בשבוע שעבר אישר ראש הממשלה נפתלי בנט את מתווה פתיחת שנת הלימודים. על פי הודעת שרת החינוך יפעת שאשא ביטון, יבוצעו בדיקות סרולוגיות ל-1.6 מיליון תלמידים. הבדיקות יתבצעו תחילה בחברה החרדית, נפתחה שנת הלימודים ויתרחבו בהדרגה ליתר התלמידים ברחבי הארץ. בתוך כך, טרם פתיחת שנת הלימודים יסופקו להורי התלמידים בדיקות מהירות, אותן יבצעו לילדיהם כ-48 שעות לפני ה-1 בספטמבר.

למרות התנגדות שרת החינוך יפעת שאשא ביטון, הודיעו במרכז השלטון המקומי כי הם נערכים "לבליץ" התחסנות של בני הנוער ביותר מ-25 רשויות – גם בתיכונים עצמם.