חיסון במנה שלישית
צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

נבחן: התו הירוק לא יוארך לסרבני החיסון השלישי

במשרד הבריאות בוחנים קיצור תוקף תעודת ההתחסנות למי שיסרב לקבל את מנת הדחף • הנתון שיכריע: האם היעילות שיורדת מהחיסון השני משפיעה רק על הסיכוי להידבק • קופות החולים יקבלו 20 מיליון שקלים לתמרוץ בני 60 ומעלה להתחסן
נוב ראובני
17 באוגוסט 2021
18:59
עודכן ב 20:47

במשרד הבריאות בוחנים איך לפעול ביחס לתעודת ההתחסנות למי שלא יתחסן במנה השלישית וזכאי לכך. עד עתה תוקף התעודה, לפיה נקבע התו הירוק, הוא עד סוף שנת 2021, אך המצב צפוי להשתנות, כך פורסם היום (שלישי) בחדשות הערב בכאן 11. במשרד בודקים אפשרות של קיצור תוקף התעודה של בני 50 ומעלה שבוחרים לא להתחסן או לא להאריך אותו מעבר.


המשמעות, אם אכן יוחלט על המהלך, היא שמבוגרים שחוסנו רק פעמיים, וחלף פרק זמן מסוים ממועד קבלת החיסון - לא יחשבו עוד כמחוסנים מפני קורונה. הנתון שיכריע האם לבצע את המהלך - היא האם היעילות שיורדת מהחיסון השני, משפיעה רק על הסיכוי להידבק או שעולה גם הסיכוי שלהם להדביק אחרים.

בתוך כך, המדינה תקצה לקופות החולים 20 מיליון שקלים לטובת תמרוץ בני 60 ומעלה להתחסן. הכסף יוקצה לטובת קביעת תורים יזומים ללא מחוסנים עם רופאים לטובת הסברה על החיסון, שליחת אחים ואחיות לבתי מבוטחים שאינם מחוסנים ולשליחת צוותי חיסון ליישובים שבהם שיעור ההתחסנות נמוך, הקופות יתוגמלו בהתאם להצלחה.


שר הביטחון בני גנץ הודיע היום כי אישר גיוס של 6,000 אנשי מילואים למבצע הבדיקות הסרולוגיות לקראת החזרה ללימודים, וקידום התוכנית "חוסן לאזרח" לעידוד התחסנות. זהו גיוס המילואים הנרחב ביותר מאז פרוץ המגפה. 

גנץ אמר: "היעד שהצבנו – יכולת לבדוק יותר ממיליון ילדים עד 1 בספטמבר והעמדת 2 מיליון ערכות בדיקה לקורונה שיחולקו להורים. אני מבקש לקרוא לכל ההורים לשלוח את הילדים להיבדק. רק בשיתוף פעולה ננצח את המחלה. כל המאמצים האלו לא יעזרו אם לא ניקח אחריות. אם כולם יבדקו ויתחסנו לפי ההנחיות הלימודים יתקיימו ונשמור על הכלכלה. אם לא - אנחנו עלולים להגיע לסגר". 

226 חולי קורונה נפטרו מתחילת החודש

משרד הבריאות עדכן היום כי אתמול אובחנו 8,726 נדבקים חדשים בקורונה. מספר החולים במצב קשה עומד על 581, אחרי שנוספו היום 106 חולים למניין. 6,704 נפטרו עד כה מהנגיף, 226 מתחילת החודש. שיעור הבדיקות החיוביות עומד על 6.2%. התפרצות הקורונה ניכרת גם במערכת החינוך, כשמתוך כלל המאומתים, 3,691 הם תלמידים וצוותי הוראה. נכון להיום, 79 אלף תלמידים נמצאים בבידוד.