-
צילום: אבשלום ששוני, פלאש 90

פרסום ראשון: מתווה פתיחת שנת הלימודים שוב השתנה

פרסום ראשון: הלימוד מרחוק בכיתות ח-י"ב בערים אדומות, יהיה על פי אחוז המחוסנים בשכבה • קבינט הקורונה יתכנס לדיון על החינוך בתחילת השבוע הבא: "תתקבל הכרעה בכלל הסוגיות" • לאחר דרישת השרים שפורסמה בכאן חדשות: פרופ' אש חתם על צו שמאפשר חיסונים בבתיה"ס • בעקבות השיבושים: מד"א תספק בדיקות מהירות גם באיזור המרכז
לירן כוג'הינוף, נוב ראובני וגילי כהן
18 באוגוסט 2021
11:27
עודכן ב 15:30

שבועיים לפני 1 בספטמבר: מתווה פתיחת שנת הלימודים השתנה שוב – כך פורסם היום (רביעי) לראשונה בתוכנית בחצי היום בכאן רשת ב. בדיון שהתקיים אמש עם ראש הממשלה נפתלי בנט ונציגי משרד הבריאות והחינוך, הוחלט כי הלימוד מרחוק בכיתות ח' עד י"ב בערים אדומות, יהיה על פי אחוז המחוסנים בשכבה ולא על פי אחוז המחוסנים בכיתה. בשכבה שיהיו בה פחות מ-70% מחוסנים - כל השכבה תלמד מרחוק. במשרד החינוך מעריכים כי הצעד הזה יפחית את מספר התלמידים שילמדו מרחוק.

בד בבד, לבקשת שרת החינוך יפעת שאשא-ביטון, ראש הממשלה נפתלי בנט החליט היום לכנס את קבינט הקורונה לדיון מסכם בעניין מערכת החינוך, בו תתקבל הכרעה בכלל הסוגיות וההיבטים. הדיון יתקיים בתחילת השבוע הבא, עשרה ימים לפני פתיחת שנת הלימודים, וישתתפו בו לראשונה לבקשת השרה מומחים, אנשי מקצוע ונציגי ארגוני המורים וההורים, כדי לדון באופן יסודי ומעמיק בנושאים שעל סדר היום ובמתווים השונים שהוצעו. ההחלטה שתתקבל בדיון תהיה מחייבת לכלל חברי הממשלה. בתוך כך, ועדת החיסונים תדון מחר על הרחבת מתן החיסון השלישי מגיל 40.

שלשום נחשף בכאן חדשות כי ראש הממשלה ומשרדי הבריאות והחינוך הגיעו להבנה כי פתיחת שנת הלימודים לתלמידים בני יותר מ-12 תוכרע על פי שיעור המתחסנים בכיתה. על פי אותו מתווה, תלמידים בכיתות ח עד י"ב בערים אדומות, שבהן שיעור המתחסנים והמחלימים יהיה נמוך מ-70% - יעברו ללמידה בזום.

בתוך כך, לאחר דרישת השרים שפורסמה בכאן חדשות, מנכ"ל משרד הבריאות הפרופסור נחמן אש, חתם היום על צו שמאפשר ביצוע חיסונים בבתי הספר בשעות הלימודים. בהתאם להמלצת משרד הבריאות, ניתן לחסן מגיל 12 נגד הנגיף. 

אתמול פורסם כי כמה שרים בממשלה, חלקם בכירים, פנו לאחרונה לראש הממשלה בנט ולשר הבריאות ניצן הורוביץ ודרשו מהם להוציא צו שייקבע כי ייערכו חיסונים בבתי הספר בשעות הלימודים, גם ללא הסכמתה של שרת החינוך יפעת שאשא-ביטון. 

גורמים בסביבת השרה שאשא-ביטון אמרו אתמול בתגובה שהיא עוסקת בימים אלו בקידום המתווה שינגיש את החיסונים לכל הורה שמעוניין לחסן את ילדיו, עוד לפני תחילת שנת הלימודים. לדברי אותם גורמים, כבר לפני שבועיים אמרה השרה כי אין סיבה לחכות עד לפתיחת שנת הלימודים וכי על הממשלה לפעול לעידוד חיסון התלמידים לפני 1 בספטמבר.

מזכ"לית הסתדרות המורים יפה בן-דוד התייצבה היום לצידה של שרת החינוך. "אני מגבה אותה באופן חד משמעי – חיסונים לא צריכים להיות בשעות הלימודים", אמרה בן-דוד בכנס של מנהלי אגפי החינוך בתל אביב. עם זאת, היא קראה להורים לחסן את ילדיהם והוסיפה: "לא הגיוני שזורקים את האחריות על מנהלי בתי הספר. לא נשתף עם זה פעולה. רוצים לקבל החלטות - שיחליטו בעצמם". 

מד"א תבצע בדיקות מהירות בכל רחבי הארץ

בעקבות השיבושים בשירותי הבדיקות המהירות באזור המרכז, מד"א תבצע בדיקות מהירות לילדים ולמנועי חיסון בכל רחבי הארץ, ללא תשלום. השיבושים בביצוע הבדיקות המהירות במרכז נגרמו עקב הבדל בין ספק הבדיקות במרכז - חברת איכילוב וול, לספק הבדיקות בשאר הארץ - מגן דוד אדום.

בעוד מד"א כבר פתחו עמדות בדיקה מהירה לפני שבועיים, חברת איכילוב וול טוענת שקיבלה אישור על זכייתה במכרז רק לפני ימים אחדים, ולכן לא הספיקה עדיין לפתוח את 80 העמדות אותן התחייבה לפתוח במרכז. 

לפי הודעת משרד הבריאות, עד שחברת איכילוב וול תפתח את עמדות הבדיקה המהירה שלה, מד"א תבצע גם כן בדיקות מהירות באזור המרכז. מיקומי העמדות יפורסמו בשעות הקרובות על ידי משרד הבריאות. הבדיקות ינתנו ללא תשלום לילדים בגילאי 12-3 ולמנועי חיסון. נבדקים שזכאים לבדיקה חינם ונדרשו לתשלום - יקבלו החזר מלא.

בהכנת הידיעה השתתפו זאב קם ולירן כוג'הינוף