צילום: עבד רחים חטיב, פלאש 90
רצועת עזה

התקדמות במגעים להסדרה עם חמאס: קצין בכיר בצה"ל ביקר במצרים

אחרי כ-20 שנה: הורדה רמת אזהרת המסע לחופי סיני • הבכיר המצרי עבאס כאמל ביקר בישראל; משלחת ישראלית יצאה לשיחות בשארם א-שייח' • גורם ביטחוני מעריך: בימים הקרובים יושלם מנגנון העברת הכסף הקטרי • הפלגים ברצועה מאיימים שיחדשו את "האמצעים העממיים", כמו בלונים והפגנות בגדר
כתבי כאן חדשות
18 באוגוסט 2021
18:33
עודכן ב 22:33

התקדמות במגעים להסדרה: במסגרת המגעים מול רצועת עזה, יצאה הערב (רביעי) משלחת ביטחונית מישראל לשארם א-שייח', הכוללת קצין בכיר בצה"ל. במקביל, הבוקר הגיע לישראל שר המודיעין של מצרים עבאס כאמל שנפגש עם ראש הממשלה נפתלי בנט ושר הביטחון בני גנץ.

בתום פגישת כאמל עם גנץ הודיע המטה לביטחון לאומי שיוריד את אזהרת המסע לחופי סיני מרמה 1 לרמה 3. האזהרה לצפון סיני נותרה בעינה. זוהי הפעם הראשונה שרמת אזהרת המסע לסיני יורדת, מזה כ-20 שנה. 

אחר הצהריים כאמל נועד עם ראש הממשלה בנט והזמין אותו בשם נשיא מצרים לביקור רשמי במדינה. בפגישתם דנו השניים בהיבטים המדיניים, הביטחוניים והכלכליים בקשרים בין ישראל למצרים. כמו כן הם דנו בתיווך המצרי מול רצועת עזה. 

בחדשות הערב כאן 11 פורסם היום כי גורם ביטחוני מעריך שבימים הקרובים יושלם מנגנון העברת הכסף הקטרי. אם כך יקרה, זה עשוי לצנן את המתיחות מול הרצועה.

מקורות פלסטינים טענו היום שהפלגים בעזה החליטו להפעיל את "האמצעים העממיים" לאורך הגבול עם ישראל, בצל "המשך התעקשותה שלא להסיר את המצור מעל הרצועה" – כך פורסם בעיתון הפלסטיני "אל-קודס". המקורות הוסיפו כי הפלגים ישובו וייפגשו כדי להגדיר את אופן הפעלת האמצעים. בין השאר מדובר באפשרות לחדש את שיגור בלוני התבערה ולהפעיל את יחידות התיזוז הלילי. על פי המקורות פני הפלגים להסלמה הדרגתית, אם ישראל לא תפעל על פי דרישותיהם.

דובר אחד הארגונים ברצועה אמר כי הזמן שהוקצב למתווכים אזל וכי החל שלב חדש במדיניות התגובה לישראל. הדובר, אבו מוג'אהד, אמר לאתר חדשות פלסטיני כי הפלגים החליטו לקדם "אירוע המוני" בתקופה הקרובה.

בהכנת הידיעה השתתפו איתי בלומנטל, רועי שרון, גילי כהן, עמרי חיים ועידו קורן