חיסון ילדים, ארכיון
צילום: פלאש90

המספרים בהם תלוי עתידה של שנת הלימודים הבאה

כמה ילדים פטורים מבידוד על סמך התחסנות או החלמה? מה אומרות הבדיקות הסרולוגיות? ומה קצב ההתחסנות של בני הנוער ככל שמתקרבים ל-1 בספטמבר? | מה אומרים המספרים
נוב ראובני
18 באוגוסט 2021
23:27

סימן השאלה סביב החזרה ללימודים: ההחלטות הסופיות על מתווה החינוך והחיסונים בבתי הספר יתקבלו רק בשבוע הבא, ועד שזה יקרה - ננסה להבין לאן פנינו. כבר עכשיו אנחנו יודעים שלשיעורי ההתחסנות וההחלמה בקרב התלמידים תהיה משמעות על היכולת לקיים למידה פרונטלית - אז מה המצב כרגע מהבחינה הזאת?

על פי נתוני משרד החינוך, בקרב ילדי הגנים רק 4.5% מהילדים הם פטורי בידוד. בכיתות א' עד ו' – כ-9%. ככל שאנחנו עולים בגיל עולים גם האחוזים - בכיתות ז' עד ט' 37% פטורים מבידוד בעקבות החלמה או התחסנות. בכיתות י' עד י"ב - 62%.

בגילים הצעירים, ילדי הגנים ובתי הספר היסודיים, יש כרגע רק דרך אחת לנסות ולהעלות את שיעור פטורי הבידוד והיא בדיקות סרולוגיות. ואכן מהשבוע הבא המבצע שהחל בחברה החרדית - יתרחב לכלל הארץ במטרה לאתר את כל הילדים שחלו בלי שידעו.

כמה כאלה צפויים להתגלות? קשה לדעת - אבל בואו נראה מה היו התוצאות עד כה בקרב הנבדקים בחברה החרדית: בסך הכול נבדקו עד כה 25,630 ילדים בני 12-3 שלא אובחנו בעבר כחולים. 3,760 מהם - התגלו בעלי נוגדנים. כלומר - קצת יותר מ-14.5%.

אצל בני הנוער הבוגרים יותר המצב אחר, הם כבר יכולים להתחסן ובכך להיות פטורים מבידוד, ונראה שיותר ויותר מהם הולכים לעשות זאת - תראו את המגמה: בשבוע הראשון של אוגוסט היו כ-14 אלף מתחסנים במנה הראשונה שגילם פחות מ-19, זה ממוצע של כ-2,000 מתחסנים חדשים ליום.

בשבוע השני - מספר המתחסנים הצעירים עלה כבר לכ-23 אלף, ממוצע של כ-3,300 מתחסנים ליום. והשבוע, מיום ראשון עד יום שלישי, כבר היו 13.5 אלף מתחסנים צעירים חדשים, כ-4,500 מדי יום.