מסדרון בית ספר בירושלים, 10 בפברואר 2021
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

שלום כיתה א'? | הזווית

השרים רוצים לדחות, המתווים משתנים כל שני וחמישי וכל מה שנותר הוא חוסר ודאות - שנת הלימודים תיפתח כסדרה?
הזווית
19 באוגוסט 2021
07:32

פחות משבועיים לפתיחת שנת הלימודים והכאוס (שוב) חוגג. רק בתחילת השבוע נחשף בכאן חדשות המתווה לפתיחת שנת הלימודים, שעליו הסכימו משרדי הבריאות והחינוך. טוב יותר או פחות, אבל מתווה. אבל כבר אתמול הוא שונה. 

המתווה המקורי דיבר על כך שפתיחת שנת הלימודים בכיתות ח' ומעלה תוכרע לפי שיעור המתחסנים והמחלימים בכל כיתה - אם הוא יהיה נמוך מ-70%, הכיתה תעבור ללמידה מרחוק. זה היה מתווה שנוי במחלוקת שהותיר שאלות רבות ללא מענה, וכבר אתמול הוא שונה, וכעת הקריטריון יהיה שיעור ההחלמה והחיסון בשכבה.

למעשה, המתווה הרשמי או הסופי עדיין לא פורסם. ובזמן שההורים מבולבלים מחוסר הסדר, שרים בקבינט בכלל מדברים על לדחות לגמרי את פתיחת השנה. לפי הפרסום אתמול בחדשות הערב בכאן 11, המחלוקת בקבינט נובעת בגלל חוסר המענה שנותן המתווה למקומות בהם תלמידים לא יכולים להתחסן - מגן הילדים ועד כיתה ז'.

שרת החינוך, יפעת שאשא ביטון, לוחצת לפתוח את שנת הלימודים כסדרה - למרות התחלואה הגואה וחוסר הוודאות בה נמצאים הורים רבים - בעוד שר הביטחון בני גנץ, שמערכת הביטחון בראשותו אמונה על הפעלת מערך הבדיקות הסרולוגיות כחלק מתוכנית פתיחת הלימודים, סבור כי אם התחלואה תמשיך לעלות יש לשקול בחיוב לדחות את הפתיחה. 

מתי בממשלה ינסו להכריע בנושא? רק ביום ראשון הקרוב - עשרה ימים לפני פתיחת שנת הלימודים המתוכננת. ראש הממשלה ושרת החינוך יכנסו דיון מסכם, לראשונה גם עם מומחים, אנשי מקצוע ונציגי ארגוני המורים וההורים. אמרו ששם יסגרו את כל הפינות. מבטיחים?

החדשות הטובות הן שחוסר הוודאות סביב השנה הבאה והפחד מבידוד, מובילים אלפי בני נוער להתחסן בשבועות האחרונים. המגמה האחרונה היא חיובית - בשבוע הראשון של אוגוסט היו כ-14 אלף מתחסנים במנה הראשונה עד גיל 19, ממוצע של 2,000 מתחסנים חדשים ביום. בשבוע השני המספר עלה כבר לכ-23 אלף, 3,300 מתחסנים ביום. השבוע, רק עד יום שלישי האחרון, 13.5 אלף כבר התחסנו. 

בגילים הצעירים, הדרך היחידה להעלות את שיעור פטורי הבידוד היא בדיקות סרולוגיות. כרגע השיעורים הם נמוכים - 4.5% בקרב ילדי הגן, 9% בקרב כיתות א'-ו' ו-37% בכיתות ז'-ט'. מבצע הבדיקות ינסה להוכיח עצמו ולהוביל לכמה שיותר תלמידים פטורי בידוד, בתקווה שלא יווצר כאוס גם בתחום הזה. 

ומה ב-1 בספטמבר? נצטרך להמשיך לחכות ולראות. עד אז, יש את הבלגן עם הבדיקות המהירות - שלא תגידו שמשעמם בחופש.