חיסון שלישי
צילום: אבשלום ששוני, פלאש 90

פרופ' אש: בגל הקודם כבר היינו בסגר עם התחלואה הנוכחית

מנכ"ל משרד הבריאות לכאן רשת ב: "לא מתעקשים על פתיחת שנת הלימודים ב-1 בספטמבר" • בנט בטייבה: "קורא לציבור הערבי לצאת למאבק על החיים, צאו להתחסן" • 159 מהמתחסנים בחיסון השלישי דיווחו על תופעות לוואי כלליות, שלושה מקרים של תופעות נוירולוגיות חולפות
נוב ראובני
19 באוגוסט 2021
08:11
עודכן ב 13:28

מנכ"ל משרד הבריאות, הפרופסור נחמן אש, התייחס הבוקר (חמישי) לכניסת ההגבלות החדשות בריאיון לכאן רשת ב. "רצינו שתהיה השפעה גדולה יותר על הורדת התחלואה ולכן החלנו את התו הירוק גם במקומות פתוחים", הוא הסביר לירון דקל וחיים לוינסון. "מבחינת מספר המאומתים הנוכחי – בגל הקודם כבר היינו מזמן בסגר, עכשיו זה הרבה יותר מאתגר". 

האזינו לריאיון המלא עם מנכ"ל משרד הבריאות בכאן רשת ב

פרופסור אש טען שמשרד הבריאות לא מתעקש על פתיחת שנת הלימודים ב-1 בספטמבר, אך ציין כי יהיה לכך יתרון. "אנחנו רוצים עוד קצת זמן כדי לקבל את ההחלטה", הוא אמר. "יש יתרון בעוד מספר ימי לימוד כדי שנוכל לגלות יותר נדבקים ולהפעיל את מערך הבדיקות בצורה יעילה". 

כמה סבלו מתופעות לוואי אחרי החיסון השלישי?

משרד הבריאות פרסם היום את נתוני תופעות הלוואי שדווחו עד כה בקרב מקבלי המנה השלישית. 159 דיווחו על תופעות כלליות כמו חום, כאבי ראש ועייפות. ישנם שלושה דיווחים על תופעות נוירולוגיות חולפות. כמו כן, דווח על 5 פטירות בסמיכות לקבלת החיסון ועל פי משרד הבריאות בבדיקת המקרים לא ניתן לקבוע קשר סיבתי בין קבלת החיסון לפטירה. בנוסף דווח על 69 מקרים של כאב ונפיחות מקום ההזרקה בלבד ושבעה מקרים של תופעות אלרגיות. 

כמו כן, בקרב מחוסנים בני 15-12 דווח על שישה מקרים נוספים של דלקת בשריר הלב, מתוך כ-230 מתחסני מנה ראשונה ו-172 אלף מקבלי החיסון השני. מרבית המקרים היו אחרי קבלת המנה השניה, ובכל המקרים שוחררו המטופלים להמשך טיפול בביתם. 

אתמול חתם מנכ"ל משרד הבריאות על צו שמאפשר מתן חיסונים בבתי הספר בשעות הלימודים. לדבריו, יש לתת למנהלי בתי הספר גמישות בנושא. "אפשר לסמוך על מנהל שיקבל את ההחלטה על חיסונים במוסד החינוכי בהתאם למיקום או לשיח עם ההורים. יש יתרון תפעולי והסברתי כשאתה מחסן בבית הספר במקומות שבהם רמת ההתחסנות נמוכה", הוא הסביר. 

פרופסור אש הסתייג מאמירתו של ראש הממשלה נפתלי בנט שנתוני ההתחסנות הם הבעת אמון בו. "התחסנות זו הבעת אמון בחיסונים", הוא טען. מנכ"ל משרד הבריאות הוסיף שהם לא דנים כרגע על לחייב בבידוד מחוסנים ואמר: "זו התלבטות שהייתה לאורך הדרך. גם אם יש ירידה ביעילות החיסונים לאורך זמן, עדיין הם מועילים יותר ממי שלא התחסן. אנחנו רוצים לשמור את היתרון של המתחסנים".

"יותר מ-95 אלף תלמידים מושבתים בגלל קורונה ובידודים"

יו"ר ארגון רופאי המדינה ומנהל היחידה לנוירוכירורגיה ילדים בשיבא, ד"ר זאב פלדמן, קרא לגורמי המקצוע לדחות את פתיחת שנת הלימודים בחודש, כדי לסייע להורדת נתוני התחלואה. "95 אלף תלמידים ו-6,800 אנשי חינוך מושבתים כבר עכשיו עקב תחלואה מקורונה ובידודים", הוא ציין. "37% מהמאומתים הינם ילדים ובני נוער עד גיל 18. תארו לעצמכם מה יקרה כשתיפתח שנת הלימודים". 

עוד הוא הוסיף שמתוך 32 הילדים שחלו בקורונה ואושפזו, ארבעה מהם במצב קשה. "אנחנו זקוקים להקצאה מיידית של צוותים רפואיים, כל המתנה מיותרת ותעלה בחיי אדם", הוא טען. "104 מיטות טיפול נמרץ מופנות לטיפול בחולי הקורונה, 104 מיטות שלא יכולות לשרת חולים אחרים הזקוקים לניתוחים או לחולים הסובלים מ'סתם' מחלות קשות אחרות".

ד"ר פלדמן קרא לראש הממשלה נפתלי בנט ליישם באופן מיידי ולא מדורג את התוכנית להעלאת ספיקת מערכת הבריאות, על ידי הקצאה מיידית של 770 מיטות אשפוז כללי, 1,000 מיטות גריאטריות, הוספת 300 תקני רופאות ורופאים ו-1,500 אחים ואחיות. "בואו לא נחכה עד שיקרה אסון, צריך לגייס את הלוחמים והלוחמות לפני שנגיע לקטסטרופה", הוא אמר. 

בנט פנה לציבור הערבי: "צאו להתחסן"

ראש הממשלה נפתלי בנט הגיע הבוקר למתחם חיסונים בטייבה ואמר: "בחרתי לדבר עם המגזר הערבי כי הוא הכי פחות מחוסן, ואני רוצה שההגנה על החיים שלכם תהיה לא פחות טובה מההגנה על חיי אמא שלי". בנט הוסיף: "אני פונה ומצפה מכל מנהיגי הציבור בחברה הערבית לצאת למאבק להצלת חיים, לכו להתחסן". 

השר עיסאווי פריג' הגיע למקום יחד עם ראש הממשלה והוסיף: "עברנו שלושה סגרים בשנה שעברה, ומי שילם את המחיר? השכבה החלשה. אנחנו שילמנו את המחיר, הפשע לא נעצר. אם לא נלמד מטעויות ונמשיך כמו בת יענה לשים ראש בחול, אנחנו נשלם את המחיר". 

משרד הבריאות עדכן הבוקר ש-7,856 מאומתים חדשים אובחנו אתמול, מספר החולים שמצבם קשה עלה ל-603. שיעור הבדיקות החיוביות עומד על 5.5%. יותר מ-1.2 מיליון בני אדם חוסנו במנה שלישית.

בהכנת הידיעה השתתפה הדס גרינברג ואורלי אלקלעי