-
צילום: נתי שוחט, פלאש 90

הורוביץ הודיע: ההגבלות על תרומות דם מהומואים יוסרו

מ-1 באוקטובר: הסעיף שאסר על קבלת תרומה מגבר שקיים יחסי מין עם גבר אחר יבוטל. במקומו, יופיע בשאלון סעיף שיוויני, שלא נוגע למגדרו או נטייתו המינית של התורם. הורוביץ: "האיסור על הומואים לתרום דם היה שריד של סטריאוטיפ ששייך להיסטוריה"
נוב ראובני
19 באוגוסט 2021
09:34

שר הבריאות ניצן הורוביץ הודיע היום (חמישי) על ביטול ההגבלות על תרומות דם מהומואים. הורוביץ אמר עם פרסום ההודעה: "אין הבדל בין דם לדם. האיסור על הומואים לתרום דם היה שריד של סטריאוטיפ ששייך להיסטוריה. שנים מנסים בישראל לתקן את האפליה הזו ללא הצלחה, והיום סוף סוף, התקדמנו".

לפי השינוי, שצפוי להיכנס לתוקפו ב-1 באוקטובר, הסעיף שאסר על קבלת תרומת דם מגבר שקיים יחסי מין עם גבר אחר יבוטל. במקומו, יופיע בשאלון תרומת הדם סעיף שיוויני, שלא נוגע למגדרו או נטייתו המינית של התורם, שינוסח כך: "לאחר קיום יחסי מין בסיכון גבוה עם שותף/ה חדש/ה או שותפים מרובים, יש להמתין שלושה חודשים עד תרומת הדם הבאה". 

הדבר מתאפשר בעקבות המלצה מקצועית של הוועדה המייעצת למשרד הבריאות לרפואת עירויים, שתואמת שינויים במדיניות תרומות הדם שאומצו בשנה האחרונה במדינות נוספות בעולם. 

עם כניסתו של הורוביץ למשרד הבריאות קודמו כמה צעדים להגדלת השיוויון והזכויות של חברי הקהילה הגאה. בתחילת חודש יולי הודיע המשרד לבג"ץ כי לא יתנגד למתן סעד לפונדקאות לבני זוג בני אותו מין וגברים יחידניים. כמה ימים לאחר מכן קבע בית המשפט שבתוך שישה חודשים יבוטלו ההגדרות הקבועות בחוק, המדירות גברים יחידים ובני זוג מאותו מין מגישה להסדר הפונדקאות בישראל.