חלוקת כסף, ארכיון

המנגנון החדש לכסף הקטרי - איך זה יעבוד?

הסוף למזוודות הדולרים? מנגנון הכסף החדש יעבור מקטר לבנקים פלסטינים דרך האו"ם - ללא מעורבות חמאס • מערכת הביטחון תפקח על רשימת הזכאים למענק, וכל משפחה נזקקת זכאית תקבל כרטיס שבאמצעותו תוכל למשוך את הכסף • גנץ, שנפגש אישית עם גורמי ממשל קטריים: המנגנון - כדי שהכסף יגיע למי שצריך אותו
גל ברגר, איתי בלומנטל וגילי כהן
19 באוגוסט 2021
13:37
עודכן ב 20:39

האו"ם וקטר חתמו היום (חמישי) על מסמך הבנות לגבי העברת כסף לחלוקה למשפחות נזקקות ברצועת עזה. על פי ההבנות, החל מתחילת חודש ספטמבר יקבלו 100 אלף משפחות נזקקות ברצועה 100 דולרים כל אחת. ההסכם תקף עד סוף השנה. בסך הכול יועברו 100 מיליון דולרים.

איך זה יעבוד? הכסף יועבר מקטר למטה האו"ם בניו יורק, ומשם לבנקים ברמאללה ולאחר מכן לבנקים ברצועה. תוכנית המזון של האו"ם תממש בפועל את המנגנון ברצועה ותנפיק כרטיסים ייעודיים למשיכת כספים, שיחולקו שמית לפי המוטבים על פי רשימה שתאושר על ידי מערכת הביטחון הישראלית. רק באמצעות הכרטיסים הללו יוכלו המשפחות לממש את הכסף.

ההסכם על המנגנון, שנציגי חמאס לא יהיו מעורבים בו ויחליף את מזוודות המזומן, נחתם היום בין הוועדה הקטרית לשיקום רצועת עזה, שבראשה השליח הקטרי מוחמד אל-עמאדי, לבין האו"ם, שיוצג על ידי שליח האו"ם למזרח התיכון תור וונסלנד.

שר הביטחון בני גנץ אישר הערב את הידיעה על העברת הכסף לעזה, ואמר - "עמדתי בקשר עם גורמים רשמיים בקטר". גנץ הוסיף כי "החלטנו גם לשנות ולשפר את מנגנון העברת הסיוע ההומניטארי של קטר לתושבי הרצועה, וזאת בכדי לוודא שהכסף מגיע למי שבאמת נזקק לו". כחלק מהמגעים על העברת הכסף, נפגש גנץ אישית עם גורמים רשמיים מקטר. 

אתמול פורסם בחדשות הערב בכאן 11 שגורם ביטחוני העריך שהעברת הכסף הקטרי צפויה לצנן את המתיחות מול הרצועה. אתמול נסע קצין בכיר בצה"ל לשארם א-שייח' לשיחות ההסדרה מול חמאס בתיווך המצרים. 

צה"ל העלה כוננות בדרום

היום פורסם כי צה"ל תגבר כוחות והעלה את הכוננות בגזרת עוטף עזה, ברקע החלטת הפלגים ברצועה על "יום הזעם" ביום שבת הקרוב. מוקדם יותר פרסם אתר החדשות הפלסטיני המקורב לחמאס "אל-ווטניה" כי בפגישת הפלגים הוחלט על אירוע עממי לזכר שריפת מסגד אל-אקצא בשנת 1969.

ביום חמישי מסרו מקורות בפלגים לאתר הקטרי "ערבי21" שכחלק ממגמת הסלמה הדרגתית מתוכנן ב-21 לאוגוסט יום הזעם המדובר, לאורך גבולות הרצועה עם ישראל, בדומה לצעדות השיבה שהתקיימו מ-2018 עד 2020, בצל "המשך התעקשותה שלא להסיר את המצור מעל הרצועה". 

דובר אחד מהארגונים בעזה, אבו-מוג'אהד, אמר לאתר החדשות הפלסטיני "סווא" כי הזמן שהוקצב על ידי הפלגים למתווכים הסתיים, וכי החל שלב חדש במדיניות התגובה לישראל. כמו כן אמר כי בפגישת הפלגים היום בעזה הוחלט לפעול כדי לקדם "אירוע המוני" בתקופה הקרובה.

עשוי לצנן את המתיחות? המאמצים להסדרה עם חמאס

אמש דווח בכאן חדשות על התקדמות במגעים להסדרה עם חמאס, ובערב יצאה משלחת ביטחונית מישראל לשארם א-שייח', הכוללת קצין בכיר בצה"ל. במקביל, הגיע אתמול בבוקר לישראל שר המודיעין של מצרים, עבאס כאמל, שנפגש עם ראש הממשלה נפתלי בנט ושר הביטחון בני גנץ.

אחר הצהריים כאמל נועד עם ראש הממשלה בנט והזמין אותו בשם נשיא מצרים לביקור רשמי במדינה. בפגישתם דנו גם בתיווך המצרי מול רצועת עזה. בחדשות הערב פורסם כי גורם ביטחוני מעריך שבימים הקרובים יושלם מנגנון העברת הכסף הקטרי, וכן העריך כי הדבר יצנן את המתיחות מול הרצועה.

בתחילת השבוע נורו רקטות מרצועת עזה לעבר ישראל, לראשונה מאז מבצע שומר החומות. בצמרת הביטחונית ידעו שיש ציפייה ציבורית לתקיפה בעזה כתגובה לירי, אך בכאן חדשות פורסם כי הוחלט שלא לתקוף מאחר שתגובה על ירי רקטות צריכה להיות חריפה יותר מזו שמתבצעת על הפרחת בלוני תבערה – כמו עמדות תצפית או מבני חמאס. כך שהוחלט לא להגיב כעת, ולא נפסלת אפשרות לעשות זאת בהמשך בהתאם להתרחשויות בשטח.

לאחר הירי, סייר ראש הממשלה נפתלי בנט באוגדת עזה עם שר הביטחון בני גנץ, הרמטכ"ל אביב כוכבי, ובכירים נוספים. "אנחנו נפעל בזמן, במקום ובתנאים שמתאימים לנו, ולא לאף אחד אחר", אמר רה"מ. "מטרת הביקור כאן הייתה לראות שצה"ל, פיקוד הדרום ואוגדת עזה נערכים - והם אכן ערוכים כראוי. המשימה שלנו היא לתת ביטחון ארוך טווח לתושבי הדרום ולתושבי עוטף עזה. מבחינתנו הכתובת בעזה היא חמאס. לא סוררים ולא אף אחד אחר, אלא חמאס".

שר הביטחון גנץ אמר בסיום הערכת מצב שקיימו: "קבענו אחרי מבצע שומר החומות שמה שהיה הוא לא מה שיהיה וכך גם ננהג. אנחנו נשמור לעצמנו את זכות הפעולה בעוצמה, במקום ובזמן שנבחר ונעשה את זה כמו שצריך. אין לנו אינטרסים בעזה מלבד שקט ביטחוני והשבת הבנים הביתה. אנחנו איננו אויבים של תושבי רצועת עזה, מי שבעצם הוא האויב בפועל של תושבי רצועת עזה זה חמאס שלוקח אותם כבני ערובה. אנחנו נשמח להקל ככל שאפשר, ביוזמת הכסף הקטרי וביוזמות אחרות, ובלבד שנדע שהכסף יגיע למקומות הנכונים".