לפיד בריאיון

יאיר לפיד לחדשות הערב: "בדיעבד, טעיתי שלא הגעתי לישיבות הקבינט"

שר החוץ הגיב בריאיון לחשיפת כאן חדשות על היעדרותו מדיוני קבינט הקורונה, ואמר שיתמוך בפתיחת הלימודים ב-1 בספטמבר ויתנגד לסגר • על החוק הפולני: "הכדור במגרש שלהם" • על הפלסטינים: "לא דחוף לי להתקשר לאבו מאזן" • על היעדר התגובה לירי חמאס: "זה שלא הייתה תגובה, לא אומר שלא תהיה"
מיכל רבינוביץ' וגילי כהן
19 באוגוסט 2021
19:54
עודכן ב 20:50

עונה לביקורת: אחרי שלפני שבועיים נחשף בכאן חדשות ששר החוץ יאיר לפיד נעדר מישיבות קבינט הקורונה, בריאיון לחדשות הערב בכאן 11 אמר לפיד שבדיעבד טעה שלא הגיע אליהן. "יכול להיות שהחמצתי את הרגע שבו הייתי צריך להיכנס לזה יותר. טוב שהתקשורת הקימה צעקה - ואכן נעניתי", אמר לפיד בריאיון.

צפו בריאיון

יחד עם זאת, יו"ר יש עתיד הקפיד לציין שבישיבות היו שני שרים מסיעתו ומנכ"לית משרדו, שעדכנו אותו "על בסיס יום-יומי". בנוגע לדיוני הקבינט העתידיים, הביע לפיד בריאיון שתי עמדות שלו בנוגע להתמודדות עם הקורונה - התנגדות לסגר, ותמיכה בפתיחת הלימודים ב-1 בספטמבר. 

"אני אתנגד לסגר נוסף. אני חושב שצריך לעשות הכול כדי לא להגיע לסגר נוסף", אמר והדגיש את הצורך בשמירה על הכלכלה. "בהתפרצויות הקודמות. היו שלושה סגרים ארוכים ומייסרים ובכל זאת מתו 6,500 ישראלים. זאת אומרת שלא בהכרח מדובר בצעד היעיל ביותר". 

לגבי פתיחת שנת הלימודים, אמר לפיד כי "אנחנו לא יודעים לכמה שנים המגפה איתנו ונצטרך לקיים חיים תקינים לצידה. חלק מחיים תקינים זה שילדים הולכים ב-1 בספטמבר לבית ספר". לפיד סיפר על דיון שקיים עם שרת החינוך יפעת שאשא ביטון: "היא אמרה לי דבר יפה - 'מערכת החינוך אינה הבעיה אלא הפתרון'. זו עמדתי". 

"הכדור נמצא אצל הפולנים"

יאיר לפיד מצא את עצמו בשבוע האחרון במצב מלחמה דיפלומטי מול פולין, בעקבות חוק הרכוש שיקשה על יהודים לתבוע זכויות על נכסים שנלקחו מהם במלחמת העולם השנייה. "הכדור נמצא אצל הפולנים. הם מכירים את המסרים שהועברו להם", אמר לפיד והוסיף שהוא גם עדיין מצפה לתגובה מהאיחוד האירופי בנושא: "הם מטיפים לנו מוסר מבוקר ועד ערב". 

לשאלה האם היה נכון "לשבור את הכלים" מול הפולנים, ענה לפיד: "כל מזרח אירופה מסתכלת על זה, אם לא הייתה תגובה חריפה היינו רואים חוקים כאלה בכל מדינות מזרח אירופה. חלק מסדר היום שלי הוא להחזיר את הגאווה הלאומית והגאווה היהודית לשיח. שמדינת היהודים לא תעבור בשתיקה על התנהגות כזאת".

סוגיה בין-לאומית נוספת אליה נדרש לפיד היא כיבוש אפגניסטאן על ידי הטליבאן. לפיד דחה בריאיון את ההצעה שישראל תאפשר כניסת פליטים אפגנים אליה או תכריז סמלית שתאפשר כניסה לפליטים. "אני לא יודע אם אנחנו הכתובת המיידית לפליטים ממדינה אסלאמית, גם בעיני העולם. אני מסכים שלעולם יש אחריות על מה שקורה. אבל אני לא חושב שמדינת ישראל צריכה לפתוח את גבולותיה לכל פליט אפגני שרוצה בזה", אמר לפיד. 

"לא דחוף לי להתקשר לאבו מאזן"

קבינט נוסף שלפיד חבר בו הוא הקבינט המדיני ביטחוני. על היעדר התגובה של ישראל לירי רקטה מעזה לעבר ישראל ביום שני, אמר שר החוץ: "זה שלא הייתה תגובה עד כה לירי של חמאס, לא אומר שלא תהיה". לפיד הוסיף ש"הממשלה הזו הגיבה אפילו על בלוני נפץ, מה שלא היה בממשלה הקודמת".

בהתייחס לזירות אחרות, לפיד רמז על פעילות חשאית של ישראל בצפון ובמקומות אחרים: "למרבה הצער, אני לא יכול לפרט מה הממשלה הזו כן עשתה בזירות הצפוניות. אבל אם תעקבי אחרי פרסומים הזרים שאת בעצמך דיווחת, בוודאי תגלי שאת יודעת על כל מיני דברים שעשינו".

לפיד סיפר שבממשלה הנוכחית אין הסכמה בנוגע לסוגייה הפלסטינית ואף שהוא תומך בפתרון שתי המדינות, זה לא יקרה בממשלה זו. שר החוץ לפיד לא שוחח מאז שנכנס לתפקיד עם יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן, אך ציין שהשיחה שקיים איתו הנשיא הרצוג הייתה על דעת הממשלה. "רוב העבודה מול אבו מאזן היא בתחום הביטחוני, ולא בתחום החוץ. לא דחוף לי להתקשר לאבו מאזן", אמר.