מעבדת קורונה
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

ועדת החיסונים: בני 40 ומעלה וצוותי הוראה יוכלו להתחסן בשלישית, ובקרוב - כלל הציבור

הוועדה קבעה שכל אדם שחלפו חמישה חודשים מחיסונו השני יוכל להתחסן בשלישית, אבל בשל שיקולים לוגיסטים, תחילה יחוסנו בני 40 ומעלה ומורים • ראש הממשלה בנט הודיע שיתחסן מחר • מה אומרים המספרים על השפעת החיסון השלישי על התחלואה? • 10 מקרים של וריאנט חדש המבוסס על הדלתא התגלו בישראל
נוב ראובני
19 באוגוסט 2021
17:38
עודכן ב 20:45

החיסון השלישי: ועדת החיסונים במשרד הבריאות אישרה הערב מתן מנת דחף לחיסון נגד קורונה לבני 40 ומעלה וצוותי הוראה. כמו כן, הוועדה קבעה שניתן יהיה לחסן כל אדם שחלפו חמישה חודשים מאז חיסונו השני, אך בשל שיקולים לוגיסטיים זה יקרה רק בשלב מאוחר יותר. ראש הממשלה נפתלי בנט, בן 49, הודיע שיקבל מחר את החיסון השלישי. 

לחברי הוועדה הוצגו בדיון נתוני יעילות המנה השלישית שניתנה לבני 60 ומעלה, עשרה ימים מקבלת החיסון. על פי הנתונים חלה עלייה של פי 4.6-4.2 בהגנה במניעת הדבקה. בנוסף, חלה עלייה של פי 5.5 בהגנה במניעת תחלואה קשה.

החיסון השלישי נותן את אותותו | מה אומרים המספרים?

את החלטת מומחי ועדת החיסונים על הרחבת מתן מנת החיסון השלישית גם לבני 40 ומעלה, ליוו כמה נתונים מאוד ברורים לגבי השפעת מבצע החיסונים לבני 60 ומעלה על התחלואה בקבוצת הגיל הזו. ואכן, בחינת הנתונים מראה השפעה משמעותית למנת הדחף.

בגרף הראשון אנחנו רואים את מגמת המאומתים החדשים לפי קבוצות הגיל. כל קבוצת הקווים העליונה מייצגת את קבוצות הגיל שבין 0 ל-60 - שם אנחנו רואים מגמת עלייה שנמשכת בכל קבוצות הגיל. ואילו בקבוצת הקווים התחתונה, שמייצגת את קבוצות האוכלוסייה של בני 60 ומעלה -  אנחנו רואים בלימה והתחלה של ירידה במספר המאומתים החדשים, באותן קבוצות גיל שיותר מ-60% מהן כבר קיבלו את מנת הדחף. נכון שהם גם כנראה מתנהגים באופן זהיר יותר, אבל על פי רבים מהמומחים, המגמות האלה מעידות על יעילות החיסון השלישי.

בפילוח קצת יותר מעמיק, נראה גרף שמציג את המאומתים החדשים בגיל 60 ומעלה שהם מחוסנים. כאן התחילו לתת את מנת הדחף שבועיים אחרי - ואנחנו רואים את היפוך המגמה.

הגרף הבא מראה לנו את המאומתים החדשים בגיל 50 ומעלה, שאינם מחוסנים וכאן אנחנו רואים מגמת עלייה יציבה.

חזרה לגרף הראשון ולסיפור נוסף שהוא מספר: נכון שהמגמה אצל בני ה-60 ומעלה מעודדת, אבל מרבית הנדבקים נמצאים בקבוצות הגיל הצעירות יותר, שעדיין נמצאות בעלייה ניכרת. העלייה הזאת, על פי ההערכות במפקדת אלון, צפויה להביא אותנו במהלך השבוע הבא לכ-12 אלף מאומתים ביום.

מקדם ההדבקה נמצא אומנם במגמת ירידה – שמעידה על האטה בקצב העלייה, אבל הוא עדיין משקף הכפלה של מספר המאומתים בכל כשבועיים. ההערכה היא שנוכח ההשפעה של הבוסטר בהפחתת הדבקות, עם ההרחבה שלו לאוכלוסיות נוספות, תהיה ירידה נוספת ומשמעותית יותר במקדם.

אז מה אומרים המספרים הערב?

שהתקופה הקרובה תמשיך להיות מורכבת. התחלואה וגם התחלואה הקשה – עוד יעלו, ולפחות בגזרת המאומתים ייתכן שנראה מספרים שעוד לא ראינו בישראל מפרוץ המגיפה. מצד שני – האוכלוסייה המבוגרת, שהיא אוכלוסיית הסיכון העיקרית - גם הופכת בשבועות האחרונים למוגנת יותר וגם עתידה למשוך למטה את קצב ההדבקות – וזה בהחלט סימן מעודד.

10 מקרים של וריאנט חדש אותרו בישראל

עשרה מקרים של הווריאנט החדש, AY3, אותרו היום (חמישי) בישראל, בקרב שמונה שבים מחו"ל ועוד שניים שנדבקו בארץ. מדובר בוראינט שנמצא במעקב עולמי ומבוסס על זן הדלתא, שנוספו לו עוד מוטציות ומתפשט במספר מדינות, כולל בארצות הברית.

עד כה חוסנו במנה השלישית כ-1.2 מיליון בני אדם, שהם כ-61% מבני ה-60 ומעלה בישראל, ו-23% מבני 50 עד 59. כ-620 אלף בני 50 ומעלה שחוסנו בשתי מנות בלבד טרם קיבלו את מנת החיסון השלישית. 159 איש ממקבלי המנה השלישית דיווחו על תופעות כלליות כמו חום, כאבי ראש ועייפות. ישנם שלושה דיווחים על תופעות נוירולוגיות חולפות. כמו כן, דווח על חמש מקרי מוות בסמיכות לקבלת החיסון, ועל פי משרד הבריאות, מבדיקת המקרים לא ניתן לקבוע קשר סיבתי בין קבלת החיסון לפטירה. בנוסף, דווח על 69 מקרים בלבד של כאב ונפיחות מקום ההזרקה ושבעה מקרים של תופעות אלרגיות.