נשיא ארה"ב בתדרוך לעיתונאים

ביידן: נשתמש בכל אמצעי להשלמת המשימה באפגניסטאן

נשיא ארה"ב אמר בתדרוך לעיתונאים: "הבהרנו לטליבאן שכל פגיעה או הפרעה לצוותים שלנו תענה במהירות ובכוח". היועץ לביטחון לאומי האמריקני הזהיר מפני מתקפה אפשרית של דאעש במדינה
בר שפר ואיתמר מרגלית
20 באוגוסט 2021
09:59
עודכן ב 22:52

אפגניסטאן של טליבאן: נשיא ארצות הברית ג'ו ביידן אמר הערב (שישי) כי ישתמש בכל אמצעי אפשרי כדי להשלים את המשימה באפגניסטאן, ולהחזיר משם אזרחים אמריקנים ובעלי ברית אפגנים. בתדרוך לעיתונאים הוסיף ביידן כי בקאבול שוהים כ-6,000 חיילים אמריקנים, וכי מבצע הפינוי המתנהל שם הוא אחד המבצעים הלוגיסטיים המסובכים שנעשו.

"כשנשלים את המבצע, נביא סוף סוף לסיום 20 שנה של פעילות צבאית אמריקנית באפגניסטאן", ציין נשיא ארצות הברית. עוד אמר ביידן כי מאז יולי פונו מאפגניסטאן 18 אלף בני אדם. 13 אלף מהם - משבת בשבוע שעבר. כמו כן, פונו מאפגניסטאן כ-200 עיתונאים. לדברי ביידן, ארצות הברית בקשר שוטף עם טליבאן, כדי לאפשר לאפגנים מעבר בטוח אל שדה התעופה: "הבהרנו לטליבאן שכל פגיעה או הפרעה לצוותים שלנו תענה במהירות ובכוח".

הלילה היועץ לביטחון לאומי של ארצות הברית, ג'ייק סאליבן, הזהיר מפני מתקפה אפשרית של שלוחת דאעש באפגניסטאן. לדבריו, מדובר באיום שארצו ממוקדת בו מאוד. בתוך כך, הבית הלבן מסר שהנשיא ג'ו ביידן שוחח עם עמיתו הצרפתי עמנואל מקרון על ההתפתחויות האחרונות באפגניסטטאן. בין השאר, המנהיגים העלו בשיחתם את סוגיית פינוי אזרחי המדינות מקאבול.

בתוך כך, לבקשת ממשל ביידן - איחוד האמירויות הסכימה לקבל באופן זמני 5,000 אזרחים אפגנים "שהוגלו מאפגניסטאן", בדרכם למדינות אחרות.