חלוקת הכסף הקטרי בעזה

סינוואר ידע כל העת: לבנט אין ממשלה בלי הכסף הקטרי

מנהיג חמאס ברצועה יודע שממשלת בנט-לפיד חייבת את תמיכת עבאס ולא רוצה להיגרר להסלמה • המנגנון החדש אולי לא מעביר את הכסף לפקידי חמאס – אבל הוא משמר את קטר חזק בתמונה • בסוף, מה שקרה השבוע מחזיר את עזה כמעט לימים שלפני "שומר החומות"
גל ברגר, פרשנות
20 באוגוסט 2021
16:04

מה שכל בר דעת כאן יודע, גם יחיא סינוואר ידע מהרגע הראשון – הכסף הקטרי, יותר משהוא מציל את שלטון חמאס בעזה, הוא מציל את ממשלת בנט-לפיד. זו שנבנתה על כרעי תרנגולת עם תרנגולת אחת חשובה במיוחד, מנסור עבאס.

בלי כסף קטרי, עזה הייתה צועדת במוקדם או במאוחר להסלמה חדשה שהייתה יכולה להתפתח למלחמה. לא צריך מחשבון משוכלל של קאסיו כדי לעשות את החישובים הפוליטיים של מה היה קורה במקרה כזה ומה חוסנה של תמיכת עבאס בממשלה בזמן מלחמה בעזה. מכאן ועד לתוצאה שהתקבלה בבלפור הדרך הייתה קצרה: מוטב להכניס את הכסף הקטרי ולא לסכן את הממשלה השברירית הנוכחית בראשית דרכה.

סינוואר הבין את זה. הוא מודע היטב למגבלות התמרון של ממשלת בנט-לפיד, וסביר שהוא גם העריך שזה רק עניין של זמן עד שמכונת הכסף הקטרית תחזור לעבוד במלוא הקיטור. לכן במשך שלושה חודשים הוא התאפק יחסית. גם כששחרר את הבלונאים להפריח את אשר באמתחתם לשמי הדרום, גם כששחרר את היורים לשגר רקטה מוקדם יותר השבוע וגם כששחרר את המאיימים לקראת הבאות. זה הכול היה חלק מטקטיקת המשא ומתן. לשדר שעוד רגע הכל מתפוצץ.

השבוע, שלושה חודשים משומר החומות, ישראל האיצה את הטיפוס במעלה מדרגות ההקלות לעזה. זה היה ברור שהדברים מגיעים לרגע ההכרעה. שעוד רגע השעון העזתי המתקתק מגיע לנקודה שבה התקתוק יישמע גם בישראל. ישראל הייתה יכולה כמובן לבחור לחסל את סינוואר, אבל המשמעות היא מלחמה בעזה, ואת החישובים של הקאסיו הפוליטי שלנו אתם כבר מכירים.

סינוואר מודע היטב למגבלות התמרון של ממשלת בנט-לפיד, וסביר שהוא גם העריך שזה רק עניין של זמן עד שמכונת הכסף הקטרית תחזור לעבוד

במשך שבוע אחד נפלו על עזה כמה בשורות: גם סנונית ראשונה של שתי משאיות מלט לתשתיות של ביוב ומים ברצועה שנכנסו לעזה דרך כרם שלום, גם כ-1,400 סוחרים ואנשי עסקים בכירים שהורשו לצאת דרך מעבר ארז לישראל, לגדה ולחוץ לארץ דרך מעבר אלנבי – וגם צמיגים וחלקי חילוף ועוד כמה דברים על הדרך. הרקטה מעזה ("שחמאס לא רצה בה") האיצה את קצב ההקלות. ביום חמישי ניתנה המעטפת הישראלית התומכת למנגנון הכסף הקטרי המחודש.

המנגנון המחודש שונה מקודמו: לא מדובר עוד במזוודות דולרים במושב האחורי של איש עסקים בסצנה שכאילו לקוחה מהסופרנוס. לא מדובר עוד בכסף קטרי שמממן את משכורות פקידי חמאס ברצועת עזה. במנגנון הקודם, שהיה פעיל עד ערב "שומר החומות", הכניסו הקטרים כ-30 מיליון דולר לעזה מדי חודש. 10 מיליון דולר שאיתם רכשו דלק ישראלי לתחנת הכוח בעזה, 12-10 מיליון דולר ששולמו במזומן ליותר מ-100 אלף משפחות עניות בעזה שקיבלו 100 דולר כל אחת, ו-7-6 מיליון דולר ששולמו כמשכורות לפקידים ועובדי הציבור שחמאס מינה ברצועה ב-14 שנות שלטונו שם.

בסיכום שהושג לבסוף בין קטר לשליח האו"ם לאזור תור ונסלן אין תשלום משכורות לפקידי חמאס. אולי תימצא דרך אחרת להכניס את הכסף עבורם בעתיד, והרחק מאור הזרקורים. אך מנגנון הכסף הקטרי המחודש אינו כולל רכיב כזה לפי שעה. האו"ם הבהיר לא פעם בעבר שאין לו שום כוונה לשלם משכורות לפקידי חמאס בעזה. מה שישראל הסכימה לעשות לפני כמה שנים, האו"ם סירב בתוקף.

האו"ם דרש בתחילה עמלת תיווך של 8% על העברת הכסף דרכו למשפחות העניות בעזה. הרשות הפלסטינית הסכימה על עמלת תיווך של 1.5% - מה שהביא את הקטרים לבדוק גם את האופציה הזו, אפילו נחתם מזכר הבנות ראשוני בנושא. הרשות, בניגוד לאו"ם, גם הסכימה איכשהו לבלוע את התשלום לפקידי חמאס בשלב מאוחר יותר, בתנאי שיוגדר כסיוע ולא כמשכורות. אבל הבנקים הפלסטיניים חששו מתביעות בגין מימון טרור אם הכסף יעבור דרכם, והערוץ דוחא-רמאללה, לא הניב תוצאות. קטר שמה פעמיה שוב אל האו"ם.

ישראל במאמץ רב הצליחה להוריד את האו"ם לעמלה בגובה 3.5%. עדיין יותר מפי שניים מזו שדרשה הרשות הפלסטינית, אבל זה המסלול שהסתמן כזה שיש לו יותר היתכנות וסיכוי. מי שתפר את הקצוות בצד הישראלי, הוא אלוף רסאן עליאן, מתאם פעולות הממשלה בשטחים. גם האמריקנים לחצו מהכיוון שלהם.

המנגנון המחודש אינו נטול פגמים. זה נכון שהכסף לא יעבור עוד במזוודות דולרים ובמזומן, ובשלב הזה לפחות גם לא יילך לפקידי חמאס. אבל בסוף, הוא משאיר את הקטרים בתמונה, מותיר אותם כמנוף השפעה ברצועת עזה. אותה קטר שהיא לא גורם נייטרלי אלא מדינה שמחבקת את האחים המוסלמים, מארחת את צמרת חמאס בשטחה ואף נתנה למנהיג הארגון במה במהלך "שומר החומות" לשלהב את הלהבות משם. קטר זה רעל, בטווח הארוך. אך בטווח הקצר – בגלל מחשבוני קאסיו פוליטיים – יש כאן בצמרת המדינה עדיין כאלה שמוכנים לשתות את הרעל הזה בחדווה.

יום אחד מישהו אולי יבדוק כאן איזה תפקיד, אם בכלל, מילאו בכירים ו/או לשעברים למיניהם, הנהנים מקשרים עסקיים עם קטר, בלחישה על אוזניהם של אנשי הדרג המדיני והצבאי

כל עוד ממשלת ישראל מעדיפה הסדרה בעזה על פני "חומת מגן" ברצועה ופירוזה מנשק, הסדרה שפירושה המשך תחזוק שלטון חמאס במקום פעולה להחזרת הרשות הפלסטינית לשם – ייתכן שזה הרע במיעוטו: הכסף הקטרי. במצב כזה, הדרג הביצועי, שפועל לפי הנחיות הדרג המדיני, נדרש לפתרונות יצירתיים. על זה בדיוק עבדו בחודשים האחרונים ביחידת מתאם פעולות הממשלה בשטחים. איך להמשיך עם הכסף הקטרי אך בתצורה אחרת. כזו שהנראות שלה שונה, גם אם במהות, אנחנו עדיין תקועים עם קטר בקנה.

יום אחד מישהו אולי יבדוק כאן איזה תפקיד, אם בכלל, מילאו בכירים ו/או לשעברים למיניהם, הנהנים מקשרים עסקיים עם קטר, בלחישה על אוזניהם של אנשי הדרג המדיני והצבאי הנוכחי – שקטר היא התקווה היחידה.

מה חמאס רוצה? | האזינו לעוד יום 

בסוף צריך לזכור, כל מה שקרה השבוע מחזיר את עזה פחות או יותר למצבה כפי שהיה ערב "שומר החומות". עדיין לא לגמרי אבל זה בהחלט מתקרב לשם. כל ההקלות שנשללו מחמאס, מוחזרות אליו טיפין טיפין. עדיין לא מדובר בשיקום של רצועת עזה, אבל אל דאגה - גם זה יבוא. המבחן הבא של ישראל יהיה האם שיקום הרצועה או קידום פרויקטי ענק בעזה אכן יותנה בהשבת הנעדרים וגופות החיילים. המבחן הבא של סינוואר יהיה: מתי תפקע סבלנותו לנוכח ההתנייה הזו של ישראל.