מטוס עמוס אזרחים אפגנים בצאתם מהמדינה, השבוע
צילום: רויטרס

הבריחה מקאבול: שבוע להשתלטות הטליבאן על אפגניסטאן

הנשיא ביידן האמין שצבא אפגניסטאן יוכל להתנגד לטליבאן. אלא שבתוך ימים ספורים הצליח ארגון הטרור להשתלט על יותר משני שלישים משטח המדינה ולכבוש את שלוש הערים הגדולות, בהן הבירה קאבול. מאז יצאו מהמדינה מראות קשים ובלתי נתפסים של אזרחים שמנסים להימלט ממנה כדי להציל את חייהם
מערכת כאן חדשות
20 באוגוסט 2021
12:56
עודכן ב 12:42

אפגניסטאן של טליבאן: אחרי 20 שנות מלחמה שגבתה את חייהם של כרבע מיליון בני אדם, השאירה ארצות הברית בסוף השבוע שעבר יותר מ-38 מיליון אזרחים באפגניסטאן לחסדי ארגון האיסלאם הקיצוני – טליבאן. מסכמים שבוע ראשון לטלטלה שעוברת המדינה פעם נוספת בהיסטוריה העקובה מדם שלה.

בחזרה לשלטון טליבאן | האזינו לעוד יום 

שלושה שבועות למועד סיום יציאת הכוחות מהמדינה, בתוך ימים ספורים השלים ארגון הטרור כיבוש של שתיים משלוש הערים הגדולות במדינה והשיג שליטה על שני שלישים משטחה. אנשי הארגון השתלטו גם על בתי סוהר ושחררו את אנשיהם שהיו כלואים.

ככה זה התחיל: לוחמי טליבאן בדרך לכבוש את הבירה

רק לפני חודש אמר נשיא ארצות הברית ג'ו ביידן שאין לו ספק שצבא אפגניסטאן יוכל להגן על ארצו מפני כוחות ארגון הטרור. עם כיבוש קאבול ביום ראשון, הוכח סופית עד כמה האמירה הזאת הייתה חסרת בסיס.

"אין תקווה, ואין ברירה": האפגנים חוששים לחייהם

עם המשך עזיבת הכוחות האמריקנים את אפגניסטאן, נראו בראשית השבוע מראות בלתי נתפסים מנמל התעופה בבירה קאבול. תמונות משדה התעופה בקאבול של צפיפות, ירי מתמשך וילדים שנמסרים לחיילים אמריקנים במטרה להציל אותם, זיעזעו את העולם. מתוך האלפים שעדיין מתקבצים בנמל התעופה, רק מעטים יצליחו לעלות על אחת מהטיסות היוצאות.

"העולם הפקיר את אפגניסטאן": כאוס טוטאלי בנמל התעופה של קאבול

יומיים אחרי שארגונו הדהים את העולם והשתלט על אפגניסטאן עם נסיגת הכוחות האמריקנים, דובר ארגון טליבאן בשפה האנגלית, סוהיל שאהין השוהה בקטר, ניסה להעביר בריאיון בלעדי לכאן חדשות מסר מרגיע. בריאיון, שבמהלכו לא הודגש כי מדובר בכלי תקשורת ישראלי, התייחס שאהין לחשש לגורלו של היהודי האחרון בקאבול והבהיר כי ארגונו אינו פוגע במיעוטים.

דובר טליבאן בריאיון בלעדי לכאן חדשות: "לא נפגע בחיי אדם"

לאחר שני עשורים של שינוי מהותי ביחס אליהן, במהלכם פרצו גבולות במקומות שהיו שמורים לגברים בלבד, הנשים באפגניסטאן חוששות מחזרתם של ימי הדיכוי והפחד של שנות ה-90. בינתיים בטליבאן משדרים מסרים פייסניים ומבטיחים לאפשר לנשים ללמוד ולעבוד. אלא שבשטח כבר אפשר להרגיש שינוי לרעה.

מינה שהייתה נתונה לאיומי טליבאן סיפרה: "פעמיים הופרדתי מאחרים ורובה כוון כלפיי. אחר מחברי הארגון אמר - 'היא בהיריון, זה חטא לעשות את זה'. ענו לו 'תהרוג אותה אחרי שהתינוק יוולד". 

"אי אפשר להשתיק את האפגניות": הנשים שמתכוננות למאבק בטליבאן

השתתפו בהכנת הידיעה: רועי קייס, איתמר מאירי ויואב זהבי