-

הסכם הכסף הקטרי: כל הפרטים על המנגנון החדש

100 אלף משפחות נזקקות יקבלו מענקים החל מהחודש הבא, כשפקידי חמאס נשארו בינתיים בחוץ. הסכום החודשי - 20 מיליון דולר
גל ברגר ורועי קייס
20 באוגוסט 2021
23:00

מגעי ההסדרה ברצועה: לאחר ההסכמה על מנגנון התשלום החדש לרצועת עזה, כ-100 אלף משפחות נזקקות ברצועה יקבלו כבר בחודש ספטמבר מענק שיחולק בהדרגה. ב-25 באוקטובר יקבלו אותו בפעימה אחת. הסיבה לעיכוב במענק היא שייקח זמן להנפיק את הכרטיסים שבאמצעותם המוטבים יקבלו את הכסף, עליהם יודפסו סמלים של קטר ושל האו"ם. 

המנגנון החדש למעשה מקצץ את המענק החודשי בשליש - מכ-30 מיליון דולר ל-20 מיליון, הכוללים 10 מיליון דולר לתשלום הדלק לתחנות הכוח ברצועה ו-10 מיליון דולר למשפחות הנזקקות. פקידי חמאס ברצועה, שבמנגנון הקודם קיבלו מענק בשווי 7-6 מיליון דולר בחודש, יישארו בחוץ, עד שיוחלט על מנגנון אחר לתשלום לפקידים. בינתיים בחמאס ימשיכו לשלם את משכורותיהם. 

בחמאס אמרו כי המנגנון החדש מקובל עליהם. עם זאת, "יום הזעם" שתוכנן למחר ברצועת עזה עדיין צפוי להתקיים, אם כי לא ברור באיזו עצימות. כך או כך, בצה"ל העלו כוננות לקראת האירוע.

ברשות הפלסטינית כועסים על המנגנון שגובש לבסוף בהובלת האו"ם ולא בהובלתם. הם סירבו להשתלב בתהליך, ולו ברמה ההצהרתית, לאחר שהבינו שהאו"ם מוביל אותו. שליח האו"ם תור ונסלן היה השבוע ברמאללה כדי להציע לרשות להשתלב ולוודא שהבנקים שלה לא יפריעו לתהליך. בהמשך ברשות, שרצתה להיות האחראית הבלעדית על העברת הכסף הקטרי לעזה כדי להשיג דריסת רגל ברצועה, אמרו לשליח האו"ם שאינו צריך להתעסק בעניין פנים-פלסטיני. 

השליח הקטרי מוחמד אל עמאדי, הוא זה שניהל את המשא ומתן בנוגע למענקים מול מתאם פעולות הממשלה בשטחים האלוף רסאן עליאן. בימים אלה הוא נמצא בנופש בטורקיה וייתכן ויגיע בחודש הבא לרצועה. 

סינוואר ידע כל העת: לבנט אין ממשלה בלי הכסף הקטרי | גל ברגר, פרשנות

בד בבד, מוקדם יותר היום דיווחה סוכנות הידיעות הפלסטינית הרשמית כי בעימותים בין כוחות הביטחון לבין פלסטינים בכפר ביתא בשומרון נפצעו מירי 13 בני אדם. אחד מהם נפגע מאש חיה והשאר מירי של קליעי גומי. על פי הדיווח, יותר מתשעים בני אדם נפגעו משאיפת עשן.