t
-
צילום: אוליבייה פיטוסי, גרשון אלינסון ויונתן זינדל

חיסונים, לימודים וסגר: איפה אנחנו עומדים?

איך משכנעים מיליון סרבני חיסונים לשנות את דעתם? ממה חוששים בסביבת בנט וגם – העימות בצמרת משרד הבריאות סביב בתי האבות | פאנל השבוע מסכם את האירועי הקורונה בימים האחרונים
השבוע
21 באוגוסט 2021
07:44
עודכן ב 11:04

שלושה שבועות עברו מאז החל מבצע החיסונים השלישי והתוצאות כבר נראות בשטח. ד"ר אסנת לבציון-קורח, מנהלת המרכז הרפואי אסף הרופא, אמרה להשבוע בכאן 11 אתמול: "אנחנו רואים ירידה במספר המאומתים בני 60+. נכון שמטבע הדברים רוב המאושפזים הם אנשים שחוסנו כי רוב האוכלוסיה מחוסנת, אבל רואים שהמחלה קלה יותר מבעבר ושמספר המונשמים נמוך יותר".

החיסון השלישי צפוי להיפתח לכולם תוך שבועיים

הנתונים המעודדים מסייעים לדחוק את הרעיון של סגר רביעי החוצה, אבל יש מי שחשוב לו להזכיר עד כמה זה היה קרוב. "ככל שמתרבים הסימנים לכך שהסיכויים לסגר רביעי יורדים, בנט מתאר אותו בצבעים יותר קודרים – הוא זקוק להישג", טוען עקיבא נוביק. "לציבור כבר אין את הפחד מהמגפה שהיה ב-2020, ובסביבת ראש הממשלה חוששים שההישג הגדול של להציל את ישראל מסגר רביעי לא ייזקף לזכותו". 

ועדיין, עוד מוקדם לשחרר אנחת רווחה. בישראל יש יותר ממיליון בני אדם שמסרבים להתחסן, והממשלה לא מצליחה לשכנע אותם אחרת. דובר צה"ל לשעבר, תא"ל במיל' רונן מנליס, חושב שללא תגמולים לא יהיה ניתן לשכנע אותם. "צריך להפריד באופן משמעותי בין אלו שהתחסנו, ולתת להם פריווילגיות כמו בידוד מקוצר בחזרה מחו"ל או הרחבת המקומות שבהם הם יכולים להיות", הוא הסביר.

ומה לגבי 1 בספטמבר? 

ביום ראשון קבינט הקורונה אמור להתכנס ולהחליט על פתיחת שנת הלימודים. עקיבא נוביק חושב שהדיון הוא גם ההזדמנות של שרת החינוך יפעת שאשא-ביטון לרדת מהעץ. "שרת החינוך כתבה לפני כניסת השבת בפוסט בפייסבוק שהיא תביא נציגי הורים ומורים שיישמעו בקבינט, אבל מבהירה שתסכים עם כל החלטה שתתקבל – ויש כאן התקפלות. בממשלה מבינים שהיא רוצה להיראות כמי שקופלה, היא לא יכולה סתם ככה להניף דגל לבן", הוא טוען. 

אחד מהצעדים החדשים שיאפשרו את החזרה ללימודים הוא הכניסה של הבדיקות הסרולוגיות למוסדות החינוך. ד"ר לבציון-קורח מוסיפה שיהיה לכך יתרון משמעותי, ומסבירה: "יש הרבה ילדים שנדבקו בעבר בלי שאף אחד ידע. אם הם יצאו חיוביים בבדיקה הסרולוגית זה אומר שיש להם נוגדנים ושהם היו חולים – כך נדע פחות לדאוג להם". 

אבל לא הכל ורוד בנוגע לפתיחת הלימודים. מנליס, אב בעצמו לילדים בגילי יסודי, כועס מאוד על ההתנהלות בשבועות האחרונים. "השאלה כמה זמן הלימודים יימשכו היא מבחן גדול עבור הממשלה והם לא הגיעו אליו מוכנים", הוא טוען. "אני הורה ואין לי מושג מה קורה ב-1 בספטמבר. האם הבדיקות הן חובה? באיזה צבע בית הספר שלי? ירוק, צהוב?" 

הקרע סביב בתי האבות 

גם בגזרת בתי האבות חוו השבוע בלבול בהנחיות. הסיבה היא קרע בין מנהל פרויקט אבות ואימהות, פרופסור נמרוד מימון, והאחראית על אגף הגריאטריה, ד"ר אירית לקסר. פרשן כאן חדשות מוטי גילת טוען שהקרע הזה היה עלול לעלות בחיי אדם. "בנט והורוביץ פנו לפרופ' מימון ושכנעו אותו להקים מחדש את פרויקט אבות ואימהות. אבל אין לו תקציבים, כוח אדם או סמכויות", הוא ציין. "בעוד שהוא המליץ כבר לפני שבועיים וחצי לא להכניס מבקרים למוסדות הגריאטריים ללא תו ירוק, ד"ר לקסר קבעה שאפשר להכניס אותם". 

ממשרד הבריאות נמסר: "לאחר סוף הגל השלישי הפעילות המקצועית של מגן אבות ואימהות צומצמה. עם עליית התחלואה חזר פרופ' מימון לתפקידו כראש הפרויקט. הוא ממליץ על הצעדים הנדרשים. בנקודת הזמן עליה דובר המליץ פרופ' מימון על התו הירוק, אך בהיעדר החלטת קבינט הייתה לאגף הגריאטריה הנחיה אחרת. החל מיום רביעי מופעל התו הירוק במוסדות".