בדיקת ילדים
צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

בשל תקלה: עומסים לבדיקות הסרולוגיות לילדים

הורים טוענים שנשלחו הביתה, פיקוד העורף: מחר תחודש עבודת המערכת הממוחשבת • בנט: "יכולים לנצח את הגל הזה, אנחנו בשבועיים מאוד רגישים" • שר הבריאות: לפי הנתונים האחרונים אנחנו מתרחקים מסגר • קבינט הקורונה יכריע היום לגבי הלימודים בבתי הספר היסודיים ובגנים • משרד הבריאות: 666 חולי קורונה במצב קשה
נוב ראובני
22 באוגוסט 2021
08:42
עודכן ב 15:43

תקלה חמורה במערכת הרישום לבדיקות הסרולוגיות לקורונה לילדים. בשל התקלה נוצר היום (ראשון) עומס רב במתחמי הבדיקות, וחיילי פיקוד העורף נאלצו לעבור לרישום ידני, במקום רישום ממוחשב. מפיקוד העורף נמסר כי התקלה בטיפול, וכי מחר תחודש עבודת המערכת הממוחשבת. 

הבדיקות הסרולוגיות יצאו לדרך: איפה תוכלו לבדוק אם לילדכם יש נוגדנים?

תקלות המחשוב לא רק במוקדי הבדיקות הסרולוגיות, גם במתחמי הבדיקות של פיקוד העורף. מתחמים עברו לרישום ידני, מה שיצר עומסים כבדים. מסתמן שמדובר בתקלה במערכת של חברה אזרחית המספקת את התשתית הטכנולוגית.

מפקד מחוז דן בפיקוד העורף, אלוף משנה אריאל בליץ מסר לכאן חדשות: "כצפוי במבצע בסדר גודל כזה יש סוגיות שאנחנו משתפרים בהן תוך כדי, לא רצינו לדחות את פתיחת המבצע. היו סוגיות במחשוב, בינתיים מצאנו פתרון ברישום ידני. זה מאט את הקצב, אבל מחר המערכת כבר תעלה מחדש. על רוב הבעיות כבר התגברנו, והן זעומות בהתחשב בעובדה שמדובר במבצע בכזה סדר גודל. עושים כמיטב יכולתנו כדי לספק את השירות הטוב ביותר". למרות הודעת פיקוד העורף כי יש רישום ידני, הורים ביפו מדווחים כי נשלחו הביתה בשל התקלה.

בתוך כך, ראש הממשלה נפתלי בנט התייחס הבוקר בישיבת הממשלה למצב התחלואה, והביע אופטימיות. לדבריו, "אני יכול לבשר שאנחנו יכולים לנצח את הגל הזה. אנחנו בשבועיים מאוד רגישים. בגל הזה אני לא רוצה לראות מגזר אחד נגד מגזר אחד - בגל הזה כולנו ביחד וננצח". 

בדיון בממשלה על אישור פיקוח טכנולוגי לחייבים בבידוד אמר בנט: "בעבר לא היו בדיקות סרולוגיות, לא היו בדיקות ביתיות וגם לא היה אמצעי כזה. אנחנו מתכוננים לזן עתידי - שייתכן שיהיה שעמיד לחיסונים ולכן אנחנו בונים תשתיות כבר היום". בדיון אישרו השרים את השימוש ב"הסכמון", היישומון שיאפשר פיקוח בהסכמה אחרי השבים מחו"ל החייבים בבידוד. 

שר הבריאות ניצן הורוביץ אמר כי יש בימים האחרונים האטה של קצב העלייה בתחלואת הקורונה, וכי במצב הזה "אנחנו מתרחקים מהאפשרות של סגר". בריאיון לתוכנית "קלמן ליברמן" בכאן רשת ב הסביר הורוביץ: "יש עדיין עלייה בתחלואה, אך היא קטנה יותר ממה שראינו לפני שבועיים, וזה מקנה לנו יותר זמן". שר הבריאות הסתייג וציין כי צריך לצפות בנתוני התחלואה עוד כמה ימים כדי לקבוע שזאת מגמה של האטה בתחלואה.

לגבי סוגיית החיסונים בבתי הספר אמר הורוביץ: "ההחלטה כבר התקבלה - יהיו חיסונים בבתי הספר בשעות הלימודים, אנחנו כבר עושים את זה בבתי הספר החרדיים. רוצים לחסן תלמידים - לא ספסלים".

האזינו לריאיון עם שר הבריאות הורוביץ בכאן רשת ב

בתוך כך, משרד הבריאות עדכן הבוקר כי מספר חולי הקורונה במצב קשה עומד על 666 - עלייה לעומת אתמול, אז נרשמו 645 חולים קשה. מתוך החולים קשה, 104 מונשמים. בנוסף, 5,312 מאומתים אובחנו אתמול, מתוך כ-99 אלף בדיקות שבוצעו. מניין המתים מהנגיף עלה ל-6,782. שיעור הבדיקות החיוביות - 5.44%.

קבינט הקורונה מתכנס: מה יעלה בגורל 1 בספטמבר? 

היום יתכנס קבינט הקורונה כדי לדון במועד פתיחת שנת הלימודים בבתי הספר היסודיים ובגנים ומתווה הפעלתה. ראש הממשלה נפתלי בנט הודיע כי הדיון יחתם עם החלטה בנושא. בבתי הספר העל-יסודיים השנה תיפתח כמתוכנן ב-1 בספטמבר. השרים צפויים לאשר את המתווה של ערים אדומות ולימודים לפי שיעור מתחסנים. לפי שעה, יש 150 אזורים אדומים, מתוכם 57 ערים. 

שרת הפנים איילת שקד, החברה בקבינט הקורונה, אמרה כי לדעתה רצוי שתלמידי הגנים ובתי הספר היסודיים ישובו למוסדות החינוך רק אחרי ראש השנה. בריאיון לאריה גולן היום בתוכנית "הבוקר הזה" בכאן רשת ב הסבירה כי ראש השנה הוא חג שבו נהוג להיפגש עם המשפחה המורחבת, והדחייה גם תאפשר להרוויח עוד עשרה ימים של התחסנות.

מנגד, בריאיון אחר לאריה גולן, טען מנכ"ל משרד החינוך, יגאל סלוביק, כי בית הספר הוא המקום הבטוח ביותר לילדי ישראל, וכשהילדים נמצאים בבית - יש יותר הדבקות בנגיף. יו"ר ארגון המורים רן ארז אמר כי בפתיחת שנת הלימודים במועדה יש גם ערך סמלי וכי הדבר יכול לשמש זרז להורים ולתלמידים להתחסן, לדבריו. 

בתוך כך, לקראת פתיחת השנה, מבצע הבדיקות הסרולוגיות מתרחב הבוקר לילדים בני 12-3. יותר ממיליון ילדים יכולים להיבדק חינם כדי לגלות כמה מהם כבר נדבקו בקורונה בלי שידעו ובאפשרותם לקבל פטור מבידוד. את המבצע מנהלים משרד החינוך, משרד הבריאות, פיקוד העורף והרשויות המקומיות.

איפה תוכלו לבדוק אם לילדכם יש נוגדנים?

400 בפנים ו-500 בחוץ: ההגבלות החדשות על התקהלויות

לצד הצעדים הנשקלים במערכת החינוך, הלילה בחצות נכנסה לתוקפה הגבלת התפוסה בהופעות ואירועים - עד 400 איש במקום סגור ו-500 איש במקום פתוח. כל התקהלות אחרת מותרת עד 50 איש בחלל פרטי סגור ועד 100 איש בשטח פרטי פתוח.

מנכ"ל משרד הבריאות, פרופסור נחמן אש, אמר אמש בריאיון לחדשות השבת בכאן 11 כי במשרדו שוקלים להגביל את ההתקהלויות המשפחתיות בראש השנה. עם זאת, לדבריו, "נכון לפתוח את שנת הלימודים בזמן". עוד אמר פרופסור אש כי "רואים בצורה ברורה את ההשפעה של החיסון השלישי".

לאור הרחבת המבצע לבני 40 ומעלה, משרד הבריאות עדכן כי עד כה חוסנו 1,377,692 בני אדם מנה השלישית של החיסון לקורונה. השר נחמן שי, חבר בצוות ההסברה של הקורונה, אמר אתמול בריאיון לתוכנית מעבירים לראשון בכאן רשת ב: "במהלך השבוע נוריד את גיל המתחסנים במנה השלישית ל-30 ומעלה".