-

בישראל מעריכים: האירוע בדרום מאחורינו, לא צפויה הסלמה

בצה"ל לא רואים באירוע בו נפגע לוחם מג"ב תקלה מבצעית • תחקיר ראשוני: המחבל החביא את האקדח בבגדיו ולכן לא זוהה. לאמבולנס לקח 51 דקות לפנות את סמ"ר בראל יחיה חדריה שמואלי לסורוקה • מצרים זועמת על חמאס בגלל תקרית הירי - וסגרה את מעבר רפיח
רועי שרון
22 באוגוסט 2021
18:11
עודכן ב 19:55

מתיחות בדרום: בישראל מעריכים שהתקרית אמש (שבת) בגבול רצועת עזה, שבה נפצע לוחם מג"ב, לא תוביל להסלמה, על אף שמדובר בתקרית חמורה עם תוצאה קשה. בצה"ל לא רואים באירוע תקלה מבצעית או כישלון, אך יחד עם זאת בודקים האם היו צריכים להסיג את הכוחות לאחור כשמאות פלסטינים הגיעו למכשול בגדר. כך פורסם היום בחדשות הערב בכאן 11.

עוד פורסם כי לאחר האירועים אתמול, בפיקוד הדרום שוקלים להקל בהוראות הפתיחה באש, ולהיות יותר אגרסיביים בהתפרעות הבאה על הגדר, כדי למנוע הישנות של התקרית. הלקח שעלה בתחקיר צה"ל הוא שיש צורך למנוע את ההתקרבות למכשול, גם במחיר של יותר נפגעים. כמו כן, בצה"ל חוששים מפיגועי חקיינות של הירי בלוחם מג"ב אמש.

מתחקיר ראשוני של אוגדת עזה בצה"ל עולה כי המחבל שירה בלוחם מג"ב, התקרב לחומה בזמן העימותים בגבול כשהוא עם אקדח מוסלק בבגדיו, ולכן הוא לא זוהה על ידי התצפיות.

המחבל ירה שלושה כדורים מאקדחו דרך חרך הירי שבחומה. במשך דקות ארוכות, בצה"ל לא ידעו לקבוע אם הלוחם נפגע מירי צלף או מירי מטווח אפס. הוא טופל במקום והועבר לאמבולנס שפינה אותו לסורוקה תוך 51 דקות. עוד עולה מהתחקיר כי בתקרית שהתרחשה כמה דקות קודם לכן, שבה מחבלים ניסו לחטוף נשק של צלף ביחידת המסתערבים, הלוחם ירה מנשקו ופגע במחבל.

הלוחם שנפצע קשה, בראל יחיה חדריה שמואלי, בן 21 מבאר יעקב, שימש צלף ביחידת המסתערבים של משמר הגבול בדרום הארץ. הוא הוצב בעמדת ירי על המכשול, סמוך לכוחות אחרים של צה"ל. במהלך המהומות הוא נפגע מירי מטווח קצר בראשו, הועבר לבית החולים סורוקה בבאר שבע ונותח ניתוח חירום. מצבו עדיין מוגדר אנוש ונשקפת סכנה לחייו.

השר לביטחון הפנים עמר בר-לב אמר הערב לכאן רשת ב: "אין לי ספק שהיו עשרות דיונים על איך היו צריכים להיות חרכי הירי האלה". בריאיון לתוכנית "שלי וגואטה" הוא הוסיף כי הוא לא יודע איך התקרית אירעה, אך "צריך לעשות תחקיר יסודי".

זעם במצרים על חמאס

מקורות פלסטיניים אמרו הערב לכאן חדשות כי מצרים זועמת על חמאס בגלל תקרית הירי והחליטה לסגור מחר את מסוף רפיח בשני הכיוונים. המקורות מסרו כי התקרית בגדר המערכת הביכה את מצרים, שהבטיחה לישראל כי האירועים לא צפויים לצאת משליטה, על פי התחייבויות שקיבלה מחמאס. ערוץ אל-ערביה דיווח הערב כי המסוף ייסגר עד להודעה חדשה.

כמו כן, גורמים בחמאס מאשימים בשיחות סגורות את הג'יהאד האסלאמי כי הוא שגרם להתחממות בדרום, ודחף את הצעירים הפלסטינים לגדר המערכת. לדברי מקורות פלסטינים, מתיחות שוררת בשבועות האחרונים בין חמאס לג'יהאד, לאחר שמנהיג הג'יהאד האסלאמי זילזל לאחרונה בריאיון בהישגי חמאס ב"שומר החומות".

עוד מסרו מקורות פלסטיניים כי היורה בלוחם מג"ב זוהה כאיש חמאס, והוא נמצא כעת במעצר הגנתי של הארגון בעזה.