ועדת החקירה הממלכתית לאסון במירון
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

חבר ועדת החקירה לאסון במירון לרב הכותל: "הייתם צריכים להתערב"

הרב רבינוביץ' העיד בפני הוועדה ואמר כי ועדת החמישה לא היתה מעורבת באירועי ל"ג בעומר • שלמה ינאי הגיב לו בדיון: האסון קרה בגלל שיותר מדי גופים לא התערבו
אמוץ שפירא
23 באוגוסט 2021
07:21
עודכן ב 12:23

ועדת החקירה הממלכתית לחקר האסון בהר מירון, בראשות נשיאת בית המשפט העליון בדימוס מרים נאור, שמעה היום (שני) עדויות נוספות ובהן זו של הרב שמואל רבינוביץ', יו"ר ועדת החמישה ורב הכותל והמקומות הקדושים. חבר הוועדה שלמה ינאי פנה לרבינוביץ' ואמר לו כי אי אפשר לומר שבכותל אפשר לנהל את האירוע בצורה מסודרת, ובמירון לומר "אני מרים ידיים". לדבריו, "אם אתה חושב שאתה לא יכול לעשות את זה צריך להחזיר את המנדט".

ינאי הביע את דעתו כי היה על רבינוביץ' להתערב, "האסון קרה בגלל שיותר מדי גופים לא התערבו". הרב רבינוביץ' אמר כי ועדת החמישה לא היתה מעורבת באירועי ל"ג בעומר, ונקבע שמי שאחראי על האירוע הם המרכז הארצי למקומות הקדושים והמשטרה. לדבריו, הנושא הודגש עשרות פעמים וזו גם הייתה גם תפיסת עולמו וכי הדבר היה מוסכם על המשנה ליועץ המשפטי לממשלה.

יו"ר הוועדה השופטת בדימוס מרים נאור שאלה הוא חושב על שאלת הפקעת המקום. הרב רבינוביץ' אמר כי זו שאלה קשה ומורכבת וכי יהיה לו קל יותר לענות על כך בכתב, אך נאור סירבה. "יש צדדים לכאן ולכאן. ברור שצריך גוף אחד שיטפל בהכול אך יחד עם זאת לא בטוח שלמדינה יש כוח כדי לנקוט בדברים", אמר רבינוביץ'.

מפקד מחוז צפון במשטרה בשנים 2019-2016, אלון אסור, אמר בעדותו בדיון כי בתקופת כהונתו החליט שלא לשנות את המדיניות ולא להגביל את מספר הבאים למירון בהילולת רשב"י, וכי הפתרון המבצעי הוא להתמקד בוויסות. הוא ציין שצריך לתכנן את ההר מחדש וסיפר כי בתקופתו נטש את הרעיון לקבוע מפיק להילולה וראה במרכז המקומות הקדושים מנהל האירוע. הוא הוסיף כי לא היה לחץ מלמעלה למעט ניסיון להיכנס בציר האח"מים. 

בתוכנית הבוקר הזה בכאן רשת ב פורסם כי בוועדה נשקלת אפשרות להמליץ על הרחקת טקסי ההדלקות ממקומם הנוכחי בהר, רחוק מחלקת קבר הרשב"י כדי להפחית את הצפיפות בליל ההילולה. 

עד האסון הבא | האזינו להסכת עוד יום

ניצב לביא אמר כי כל ניסיון להגביל קהל במירון נידון לכישלון וכי ההילולה מלווה בהזנחה מרובת שנים. "אין הגבלת קהל במירון כבר 30 שנה כעיקרון מבצעי מנחה, משיקולי בטיחות", ציין לביא. "הניסיון הוא שככל שמגבילים קהל, יוצרים צוואר בקבוק גדול יותר במחסומים מחוץ לאירוע - מה שעלול לגרום לאסון גדול יותר".

חקירת האסון במירון: אלה העדים הראשונים שזימנה הוועדה

לדיוני הוועדה, שמתקיימים בדלתיים פתוחות, הגיעו גם עשרה נציגי משפחות ההרוגים. עוד זומנו למסור עדות בשלב זה: מנכ"ל המרכז לפיתוח המקומות הקדושים יוסף שווינגר, הממונה על מחוז הצפון במרכז לפיתוח המקומות הקדושים ישראל דרעי ומנהל אתר קבר רבי שמעון בר-יוחאי אלי פריינד.