t
כיתת לימודים בזמן קורונה
צילום: גרשון אלינסון, פלאש 90

בנט בקבינט: שומרים את הזכות לדחות את פתיחת הלימודים לפי התחלואה

ראש הממשלה אמר שהלימודים ייפתחו כסדרם, אך השאיר פתח לשינוי של הרגע האחרון • שאשא ביטון: "אי אפשר לעשות תו ירוק ל-1 בספטמבר, אין לנו מורים מחליפים" • משרד החינוך בוחן דרכים לתגבור המערך אם יהיה מחסור במורים. 37 אלף צוותי חינוך טרם התחסנו • אלקין: מרוויחים האטה של כשבועיים בתחלואה קשה בזכות הבוסטר, לפי כל התחזיות צפויה שוב עלייה אח"כ
עמיחי שטיין ולירן כוג'הינוף
23 באוגוסט 2021
07:44
עודכן ב 13:46

בדיון שנערך הלילה (שני) בקבינט הקורונה, שבו אושרה פתיחת שנת הלימודים כסדרה, אמר ראש הממשלה נפתלי בנט כי ההחלטה עשויה להשתנות בהתאם למצב התפשטות הקורונה. לדבריו, "הלימודים ייפתחו ב-1 בספטמבר - אבל שומרים לעצמנו את הזכות לשנות את ההחלטה בהתאם לתחלואה". 

כחלק מהדיון התייחסה שרת החינוך יפעת שאשא ביטון לתו ירוק למורים ואמרה: "אי אפשר לעשות תו ירוק ל-1 בספטמבר, אין לנו מורים מחליפים". בנט הגיב: "את נגד, וזה בסדר, אבל אל תגידי אי אפשר. הייתי שר החינוך". שאשא ביטון השיבה: "אני לא נגד, אנחנו רק צריכים לדעת לעמוד מאחורי זה". 

במשרד החינוך בוחנים את האפשרות להגדיל את המשרות למורים שעובדים במשרה חלקית ולגייס גננות בגמלאות או תומכי הוראה, אם יהיה מחסור במורים וגננות שלא התחסנו ואינם מסכימים לעשות שתי בדיקות בשבוע. טרם הוחלט מי ישלם על הבדיקות לעובדי הוראה שלא יתחסנו והסוגיה נדונה עם משרד המשפטים ומשרד האוצר.

בדו"ח שהוצג לשרים בקבינט הקורונה שאישר את פתיחת הלימודים במועדה, עולה כי ישנם 37 אלף צוותי חינוך שטרם התחסנו. בנתונים שהוצגו היום בתוכנית הבוקר הזה בכאן רשת ב מדובר ב-18 אלף מורים וגננות ו-19 אלף עובדי חינוך כמו סייעות ומזכירות. לפי המתווה, איש חינוך שלא התחסן ולא יסכים לבצע בדיקה לפני כניסה לבית הספר - ייצא לחל"ת.

השר אלקין: "לפי התחזיות תהיה האטה של כשבועיים בתחלואה הקשה - ולאחריה עלייה"

שר השיכון והבינוי וחבר קבינט הקורונה, זאב אלקין, אמר הבוקר בריאיון לאריה גולן בתוכנית "הבוקר הזה" כאן רשת ב כי אנו צפויים לראות התייצבות בתחלואה הקשה, אך לאחריה תגיע שוב עלייה. "אנחנו מרוויחים האטה זמנית בגידול החולים במצב קשה בזכות חיסון הבוסטר, ואת ההתייצבות הזאת נראה בשבועיים הקרובים", הסביר אלקין.

"אבל לפי כל המודלים שהוצגו לנו בדיון אתמול - אחר כך מספר החולים הקשים ימשיך יעלות. יש כאן סוג של פלטו זמני, שלאחריו תבוא כנראה עלייה בתחלואה, אלא אם כן נצליח לבלום אותה על ידי הגבלות", המשיך. עם זאת, לדברי השר, סגר הוא לא אופציה כרגע: "יש לזה משמעות כלכלית כבדה, אין הצדקה כרגע לסגר לפי הנתונים".

האזינו לריאיון עם השר זאב אלקין בכאן רשת ב

400 בפנים ו-500 בחוץ: המחלוקת על הגבלת ההתקהלות

בישיבה הלילית עלתה לדיון גם הגבלת ההתקהלות באירועים של 400 איש במקום סגור ו-500 בחוץ. ממונה הקורונה פרופסור סלמן זרקא אמר כי היה מעדיף להקשיח את ההגבלה. שר המשפטים סער הציע: "אולי לאפשר כניסה למקומות לפי בדיקות PCR". זרקא השיב כי אין מספיק בדיקות כאלה בארץ. 

שר הבריאות ניצן הורוביץ טען: "אני מבין את הרצון להיאחז באופטימיות, אבל עדיין יש עלייה במספרים. אנחנו צריכים לעשות כמו שעשינו בחתונות". שר החוץ לפיד תהה: "איך זה שגודל המקום הוא לא פקטור? אצטדיון בלומפילד זה לא כמו מקום אחר". 

קבינט הקורונה אישר הלילה כי מערכת החינוך תיפתח כסדרה באופן מלא ב-1 בספטמבר. סוכם כי תלמידים יחוסנו בשטח בית הספר בשעות הלימודים, בכפוף לאישור ההורים.

השרים אישרו את המודל "חיסונים תמורת לימודים", עליו פורסם בכאן חדשות ובמסגרתו בתי הספר ייפתחו עבור אפשרות ביצוע חיסונים במסגרתם. השרים אישרו גם את המתווה של ערים אדומות ולימודים לפי שיעור מתחסנים בבתי הספר העל-יסודיים. לפי שעה, יש 150 אזורים אדומים, מתוכם 57 ערים. על פי המתווה, כיתה ובה יותר מ-70% מחוסנים תלמד בבית הספר. מתחת ל-70% - למידה מקוונת.

הקבינט קבע כי יחול תו ירוק על עובדי הוראה בבתי הספר - כלומר שיאלצו להציג תעודת מתחסן, מחלים, או בדיקה שלילית בכניסה למקום. השרים החליטו גם כי ילדים עד גיל 12 יידרשו להציג אישור הורים לביצוע בדיקת שלילית ביום פתיחת שנת הלימודים.