סוללת כיפת ברזל
צילום: אגף דוברות והסברה במשרד הביטחון

תיעוד: צבא ארה"ב השלים בהצלחה ניסוי ראשון במערכת כיפת ברזל הישראלית

סדרת הניסויים נערכה על הסוללה הראשונה מתוך שתיים שרכשו האמריקנים מישראל ב-2019 • הסוללות סופקו ב-2020 ונמצאות בתהליך בחינות קבלה ואימוני הקמה בחולות ניו מקסיקו • המטרה: להגן על כוחות אמריקנים מפני איומים אוויריים - בהם טילי שיוט, כלי טיס בלתי מאוישים, רקטות ופצמ"רים
איתי בלומנטל
23 באוגוסט 2021
16:00

צבא ארצות הברית השלים בהצלחה היום (שני) ניסוי ירי של כיפת ברזל - הסוללה ראשונה שנרכשה מישראל מתוך שתיים. סדרת הניסויים נעשתה בשיתוף מנהלת "חומה" במינהל לפיתוח אמצעי לחימה ותשתית טכנולוגית (מפא"ת) וחברת רפאל, ונערכה בשדה הניסויים "White sands" שבמדינת ניו מקסיקו.

הניסויים כללו לראשונה ביצוע יירוט על ידי חיילים אמריקנים, בהשתתפות התעשיות המפתחות את מערכת ההגנה המיירטת - רפאל, התעשייה האווירית ואמפרסט. כיפת ברזל בתצורתה האמריקנית צפוייה להגן על כוחות אמריקנים מפני מגוון איומים אוויריים, בהם טילי שיוט, כלי טיס בלתי מאוישים, רקטות ופצמ"רים.

חייל אמריקני באימוני ההקמה של סוללת כיפת ברזל בניו מקסיקו. צילום: אגף דוברות והסברה במשרד הביטחון

בשנת 2019 חתמו משרדי הביטחון של ישראל וארצות הברית על הסכם ראשון מסוגו לאספקת שתי סוללות כיפת ברזל. הסוללות סופקו בסוף 2020 ונמצאות בחודשים האחרונים בתהליך בחינות קבלה ואימוני הקמה בארצות הברית. מערכת כיפת ברזל היא חלק ממערך ההגנה הרב-שכבתי של מדינת ישראל, הכולל גם את מערכת "שרביט קסמים" ומערכת "חץ 2" ו-"חץ 3".