-

"המשטרה לא תתערב": כך השתלטו חסידי העבריין יאשיהו פינטו על מבנה בבת ים

חסידיו של פינטו השתלטו על שטחים משותפים והקימו בטיילת בבת ים בית כנסת פיראטי – בניגוד לחוק, שפועל כבר קרוב לשנה. בשיחה שהגיעה לידי כאן חדשות, מודה מפקח הבנייה בעירייה כי מונעים ממנו לאכוף ולטפל בעבירות הבנייה, שהפכו את חיי הדיירים לבלתי נסבלים
דניאל אלעזר
23 באוגוסט 2021
21:55

חסידיו של הרב יאשיהו פינטו השתלטו על שטחים משותפים, והקימו בית כנסת פיראטי בטיילת בבת ים - בניגוד לחוק. תיעוד של המקום, שפועל כבר קרוב לשנה, נחשף הערב (שני) בחדשות הערב בכאן 11 ובשיחה שהגיעה לידי כאן חדשות מודה מפקח הבנייה בעירייה כי מונעים ממנו לאכוף ולטפל בעבירות הבנייה - שהפכו את חיי הדיירים לגיהנום. "חוששים מהם, הם אלימים", סיפרו דיירי הבניין.

עד לפני שנה, המקום שנמצא בכניסה לבניין מגורים, שימש חנות לכל דבר. "יש פה אברכים שלומדים כל יום, בבוקר אחרי התפילה הם לומדים ושותים, יש פה שיעורי תורה כל ערב. משתלטים לנו על הבניין", סיפרה אחת הדיירות. לדבריה, אנשים ישנים בקרטונים וכי החצר הפכה למשתנה. 

שכן אחרי הסביר מדוע בית הכנסת הזה ממשיך לפעול: "כולם מפחדים מהם. הם משליטים טרור על אנשים חלשים. כל ניסיון שלנו מולם לפנות את האשפה נגמר באיומים ואלימות".

מסיבות, רעש ולכלוך הם רק חלק מהמטרד שהדיירים נאלצים להתמודד מדי יום. כבר באוקטובר האחרון, כשהמקום נפתח, בתיה, היחידה שלא חוששת, פנתה ללשכת ראש העיר והתחננה לעזרה. שנה שלמה עברה וכלום לא נעשה. "פניתי לעירייה, הפקח הפנה אותי לממונה מעליו ואמר לי במפורש - 'תשכחי מזה, העירייה לא יכולה לעזור, יש מישהו מעליהם'. במילים האלה", סיפרה בתיה.

"המשטרה לא תתערב, יש לו גיבוי"

השיחה בין בתיה לבין מוריס לוי, מפקח הבנייה:

בתיה: הוא (מקים בית הכסת) גיבור עלינו
מפקח הבנייה: הוא גיבור על כולם. לא רק עליכם. אני מבין אותך, יודע את האסון שנחת עלייך. יש מישהו שעומד מאחוריהם, שמממן את כל הסיפור הזה
בתיה: המשטרה שולחת אותי לעירייה
מפקח הבנייה: לא, המשטרה לא תתערב. יש לו גיבוי משטרתי
בתיה: יש לו גם גיבוי משטרתי?
מפקח הבנייה: כן. הנושא הזה בטיפול, מה תהיה התוצאה, רק אלוהים יודע
בתיה: אין לא יום ולא לילה שם, ובשבתות זה סיוט. הם מאיימים על כל העולם
מפקח הבנייה: נכון, ראיתי אותם. גברת, האנשים שם הם אנשים אלימים. אני מבין את הכאב שלך, הייתי שם מספר רב של פעמים. ראיתי, הסתכלתי, זה צרה צרורה


בשיחה יוצאת הדופן בין בתיה למפקח הבנייה, מודה האחרון שלמרות הרצון להשליט סדר, ידיהם של גורמי המקצוע במקרה הזה נותרו כבולות כי יש מי שמונע מהם לאכוף את העבירות.