בדיקה מהירה במוזיאון המדע בירושלים, 19 באוגוסט
צילום: אוליבייה פיטוסי, פלאש 90

לאחר הביקורת: מערך הבדיקות הסרולוגיות יצומצם ליישובים עם תחלואה גבוהה

מבצע הבדיקות בקרב גילאי 12-3 יתמקד ביישובים עם רמת תחלואה של 12% ומעלה • יו"ר ארגון המורים: נעתור לבג"ץ אם מורה לא מחוסן שיסרב להיבדק לא יקבל שכר • מנכ"ל משרד החינוך: מורה שלא חוסן ומסרב להיבדק - שיישב בבית ולא יקבל שכר • יפה בן דוד: "מי יחליף מורה שלא יתחסן ויישב בבית?"
לירן כוג'הינוף
24 באוגוסט 2021
09:31
עודכן ב 15:37

מנכ"ל משרד החינוך, יגאל סלוביק, אמר היום (שלישי), כי מערך הבדיקות הסרולוגיות במערכת החינוך, שספג ביקורת רבה, יצומצם ליישובים עם תחלואה גבוהה. בהודעה של משרד החינוך ופיקוד העורף שיצאה לאחר מכן, הובהר כי המבצע בקרב ילדים בגיל 12-3 ביישובים עם רמת תחלואה של פחות מ-12%, ייפסק כבר מחר. עם זאת, המבצע יימשך בכ-90 רשויות ברחבי הארץ, עם שיעור נדגמים של יותר מ-12%, כמו גם מרשויות שטרם נדגמו. 

הבוקר אמר סלובק כי מבחינתו מורה שלא חוסן ומסרב להיבדק צריך לשבת בבית ולא לקבל שכר. בריאיון לקלמן ליבסקינד ואסף ליברמן בכאן רשת ב, אמר סלוביק כי כ-13% מכלל המורים, כ-18 אלף במספר, טרם התחסנו לקורונה. לדבריו, אין צורך לפטר את המורים שלא התחסנו: "שיצא לחל"ת עד אחרי הקורונה או עד שיתחסן או ייבדק. אני אומר את עמדתי, אבל לא אני המחליט בנושא", אמר סלוביק.

האזינו לריאיון עם מנכ"ל משרד החינוך בכאן רשת ב

יו״ר ארגון המורים, רן ארז, מתייחס היום (שלישי) לאפשרות כי מורים שיסרבו להתחסן ולא ייבדקו יישלחו לחל"ת. בדברים שנשא בוועידה הלאומית לחינוך של המרכז לשלטון מקומי, אמר ארז: ״נעתור לבג״ץ אם מורים שלא יתחסנו ולא ייבדקו ישבו בבית בלי לקבל שכר. אם זה יהיה לכל הסקטור הציבורי - בסדר, אבל לא נשתף פעולה עם תו ירוק למורים בלבד. הנחיתי הבוקר את הצוות המשפטי שלי להכין את העתירה״.

שרת החינוך יפעת שאשא ביטון התייחסה בוועידה הלאומית לחינוך לפתיחת שנת הלימודים ואמרה: "עשינו הכול יחד עם השלטון המקומי כדי לחזור ללימודים. זה לא יהיה קל. יהיו בידודים וכיתות שייסגרו. נעשה הכול כדי שהילדים ילמדו מקסימום בבתי הספר. יש לנו חובה מוסרית לתת לילדים הגנה רגשית וחברתית. לצמצם את הפערים שנוצרו בשנה וחצי האחרונות". 

מזכ"לית הסתדרות המורים, יפה בן דוד, אמרה בוועידה: "אני בעד החיסונים ובעד שמורה שלא התחסן יעשה בדיקה. יש מחסור במורים, מנהלים וגננות - מי יחליף מורה שלא יתחסן ויישב בבית?".

אמש פורסם בחדשות הערב בכאן 11 כי משרד המשפטים קובע שהמדינה רשאית לא לשלם למורים שלא התחסנו ומסרבים להיבדק כתנאי להגעה לבתי הספר. בדיונים שהתקיימו אתמול במשרד ראש הממשלה הבהירו אנשי משרד המשפטים, שאפשר לשלול שכר ממורים כאלה, בתנאי שלא יידרשו להיבדק כל 24 שעות כמו בתו הירוק שהוחל במסעדות, אלא מדי כמה ימים. נוסף על כך הובהר כי ייתכן שהמדינה תידרש להשתתף בעלות הבדיקות של המורים האלה, אם הדבר יוצב כתנאי להגעה לעבודה. אם בכל זאת המורים יסרבו להיבדק, המדינה תוכל שלא לשלם את שכרם. במקביל, נבחנת האפשרות להרחיב את המתווה הזה גם לעובדים נוספים במגזר הציבורי, בהתאם למצב התחלואה.

 

במערכת החינוך חוששים כי מתווה הלמידה מרחוק בבתי העל יסודיים בערים אדומות יפגע בעיקר בשכבות החלשות שיאלצו לחזור ללמוד בזום, בשל אחוזי מתחסנים נמוכים. מנכ"ל רשת אורט, צביקה פלג, אמר בתוכנית "הבוקר הזה" בכאן רשת ב כי בדיקה שעשו ברשת בחטיבות העליונות ובחטיבות הביניים בהן יש פחות מ-70% מתחסנים בכיתה הראתה כי מדובר באוכלוסיות החלשות: "לצערי שוב התלמידים החלשים יפגעו.

חלק גדול מהאוכלוסיה הערבית, החרדית ובמרכזי החינוך הטכנולוגית, שהיא אוכלוסיה בדרך כלל נמוכה יותר מבחינה סוציו-אקונומית - הן יפגעו קשות והן אלה שיצטרכו ללמוד מהבית שגם שם הלמידה היא מאוד מאוד ירודה". במרכזי החינוך של הרשת בעכו, בית שאן ולוד ישנם פחות מ-30% התחסנות ובבתי הספר של הרשת בפזורה הבדואית פחות 10% מהתלמידים יתחסנו.