מבצע חיסונים בכפר קאסם, אתמול
צילום: יוסי אלוני, פלאש90

מספר המתחסנים במנה שלישית שיביא לחיסול הדלתא

מחקר של משרד הבריאות מצא כי החיסון במנת דחף מספק הגנה גבוהה פי עשרה ומסמן מה המספר הדרוש כדי להתגבר על ההתפרצות - 5 מיליון מחוסנים בשלישית • שר הבריאות הורוביץ: מעריך שהחיסון השלישי ייפתח לכולם תוך זמן קצר • השר חמד עמאר, נציגו של שר האוצר בקבינט הקורונה, נמצא חיובי לנגיף
קטי דור
24 באוגוסט 2021
17:56
עודכן ב 20:52

אומנם נתוני התחלואה עולים, והיום נוספו עשרת אלפים מאומתים לקורונה, אך מניתוח נתונים שנערך במשרד הבריאות ופורסם לראשונה בחדשות הערב (שלישי) בכאן 11, עולה כי החיסון במנה השלישית נגד קורונה נותן פי עשרה הגנה ויכול להביא גם לסיום מגפת הדלתא - אם יהיו כ-5 מיליון מתחסנים בשלישית.

במאמר שעליו חתומים פרופסור נחמן אש ודוקטור שרון אלרועי פרייס עולה כי יש ירידה משמעותית ביעילות החיסון לאחר חמישה חודשים מקבלת המנה השנייה. לפי הנתונים שנותחו ביולי, מחוסני מארס היו מוגנים פי 1.7 יותר ממחוסני ינואר. כלומר - המוגנות של מחוסני ינואר מאוד נמוכה.

מניתוח של נתוני התחלואה במשרד הבריאות בשבועות האחרונים עולה כי מנת חיסון שלישית נותנת הגנה של פי עשרה לאחר 12 ימים מקבלתן - לעומת מי שהתחסן רק בשתי מנות. במשרד הבריאות מעריכים שאם יתחסנו חמישה מליון בני אדם במנה שלישית, אפשר להגיע למצב של לפני מגפת הדלתא, וכך להביא לסיומה.

בימים אלו אנחנו רואים עלייה בנתוני התחלואה, ועלייה ממשיכה גם במספר החולים שמצבם קשה. אולם מקדם ההדבקה יורד מעט וקצב העלייה מתמתן קצת, גם אם הוא עדיין גבוה.

הורוביץ: בקרוב נפתח את החיסון השלישי לכל גיל

מבצע החיסון השלישי מתרחב: אחרי שמשרד הבריאות הודיע על פתיחת האפשרות להתחסן במנת דחף נגד קורונה לבני 30 ומעלה, שר הבריאות ניצן הורוביץ אמר שלהערכתו החיסון השלישי יינתן לכל הגילים "תוך זמן קצר". את הדברים אמר בריאיון לשלי יחימוביץ' ויגאל גואטה בכאן רשת ב. בתוך כך, השר חמד עמאר, נציגו של אביגדור ליברמן בקבינט הקורונה, נמצא חיובי לנגיף. 

הריאיון המלא עם ניצן הורוביץ

"הרופאים בוועדת החיסונים, שקובעים את אוכלוסיות החיסון, עושים את זה בשיטה של שלבים כדי שיהיה 100% בטוח, כדי שלא יהיה ספק שדברים נעשים בצורה נמהרת. אני מניח שתוך זמן קצר מאוד זה ייפתח לכולם", אמר בריאיון והוסיף שיש מספיק חיסונים לכלל האוכלוסייה. 

שמונה ימים לפני פתיחת הלימודים במערכת החינוך הכללית, הודה הורוביץ בריאיון שמבצע הבדיקות הסרולוגיות, שנועד לגלות "מחלימים נסתרים" מקורונה בקרב ילדי ישראל, לא מגלה את התוצאות הרצויות. "יש יישובים שבהם שיעור המחלימים שהתגלו הוא קטן, והתקווה שנגלה מספר גדול של מחלימים אולי קצת השתנתה".

יחד עם זאת, הגן השר על ההחלטה לצאת למבצע, ואמר כי הייתה "מאוד נכונה והגיונית". לפי הורוביץ, המבצע יתמקד ביישובים מסוימים, כמו יישובים חרדיים, שבהם התגלו עד כה בבדיקות שיעורים גבוהים של כ-20% ילדים בעלי נוגדנים, שיוכלו לקבל תו ירוק כמחלימים. לגבי פתיחת שנת הלימודים ב-1 בספטמבר, אמר הורוביץ שאם יהיה שינוי במגמה ו"נראה שהתנאים משתנים באופן חמור - אז נשקול מחדש".