סעיד אלחרומי

"הנציג של הנגב": ח"כ סעיד אלחרומי מרע"ם הלך לעולמו בגיל 49

יו"ר ועדת הפנים של הכנסת מת לאחר שלקה בליבו • אלפים הגיעו להלווייתו. יו"ר רע"ם ספד לו: "דאג לכל המגזרים בישראל" • ח"כ אימאן חטיב יאסין תחליף את אלחרומי בכנסת
מיכאל שמש וזאב קם
25 באוגוסט 2021
05:02
עודכן ב 19:18

חבר הכנסת סעיד אלחרומי מרע"ם הלך לעולמו הלילה (רביעי) בגיל 49 מהתקף לב. אלחרומי כיהן כיו"ר ועדת הפנים והגנת הסביבה של הכנסת. הוא הובא למנוחות בבית הקברות בשגב שלום בנגב, כשאלפים לקחו חלק בהלווייתו. יו"ר רע"ם מנסור עבאס ספד לו: "הוא דאג לכולם. לא רק לחברה הערבית, גם לשאר המגזרים בחברה הישראלית".

"הוא היה איש של עקרונות", הוסיף עבאס. "איש שכאב לנו מאוד להיפרד ממנו. הכאב הזה הוא מעבר לפצע שהשאיר סעיד בעזיבתו. נמשיך לדבוק במורשתו של סעיד אלחרומי, מורשת של ערכים, של סובלנות, של אחווה, הידברות, היכרות עם האחר ורצון כן להגיע להסכמות".

יו"ר הכנסת מיקי לוי, שגם נשא דברים בהלוויה, אמר: "הכנסת מרכינה היום את ראשה על לכתו בפתאומיות ובטרם עת של אחד מחבריה. הוא היה איש נעים הליכות שידע לעמוד על עקרונותיו ולומר את דבריו בחדות, אך בנועם ובאופן מכובד. איש שעשה הכול כדי למצוא את המשותף ולהגיע להסכמות כדי לקדם את תפיסת עולמו".

אלחרומי נולד בשנת 1972 בשגב שלום בנגב, את לימודיו היסודיים סיים ביישובו בדרום, ובתיכון למד בכפר ג׳ת במשולש. הוא בעל תואר ראשון בפיזיקה מהאוניברסיטה העברית בירושלים. אלחרומי החל את דרכו כמורה בשגב שלום ונבחר לכהן כראש המועצה המקומית. עמד בראש הוועדה העליונה לערביי הנגב, ובהמשך נבחר לכהן כחבר כנסת מטעם רע״ם. 

אלחרומי לצד מנסור עבאס, צילום: יונתן זינדל, פלאש 90 

הוא כיהן כסגן יו"ר רע"ם ובבחירות לכנסת ה-20 התמודד מטעם הרשימה המשותפת. הוא הוצב במקום ה-15 ברשימה. ב-11 באוגוסט 2017, עם התפטרותו של חבר הכנסת עבדאללה אבו מערוף – במסגרת הסכם רוטציה – התמנה אלחרומי לחבר כנסת במקומו. בבחירות אפריל 2019 הוצב במקום השביעי ברשימת רע"ם-בל"ד, אך לא נבחר לכנסת. לקראת בחירות ספטמבר 2019 נבחר במקום השלישי מטעם רע"ם, הוצב במקום ה-11 ברשימה המשותפת, ונבחר לכנסת.

לקראת הבחירות לכנסת ה-23 הוצב במקום ה-3 ברשימת רע"ם ושובץ במקום ה-11 בסיעת הרשימה המשותפת ונבחר לכנסת, לאחר שהרשימה קיבלה 15 מנדטים. במערכת הבחירות לכנסת ה-24 התפלגה רע"ם מהרשימה המשותפת ואלחרומי הוצב במקום הרביעי ברשימתה, ונבחר לכנסת. בהצבעה על הקמת ממשלת ישראל ה-36, לה הייתה שותפה רע"ם, היה אלחרומי היחיד שנמנע בהצבעה והממשלה קמה ברוב של 60 מול 59.

האזינו לריאיון עם מנסור עבאס בכאן רשת ב

מוקדם יותר היום נשיא המדינה, יצחק הרצוג, ספד לאלחרומי: "כואב בתדהמה את לכתו בטרם עת של ידידי, סעיד אלחרומי, יו״ר ועדת הפנים של הכנסת ואיש הנגב. בשלל תפקידיו היה סעיד שליח ציבור מאיר פנים ונבון שייצג נאמנה את החברה הבדואית בנגב. תנחומיי מקרב לב למשפחתו וחבריו לדרך".

ראש הממשלה נפתלי בנט כתב בטוויטר: "בשם ממשלת ישראל, אני שולח את תנחומיי למשפחת אלחרומי על מותו של יו"ר ועדת הפנים, ח"כ סעיד אלחרומי".

שר החוץ יאיר לפיד כתב: "‏צער גדול על מותו בטרם עת של ח״כ סעיד אלחרומי שהיה שותף לדרך, ואחד האנשים שבזכותם הוקמה הממשלה. איש הנגב, אוהב אדם שהאמין שאפשר לשנות ולקדם את החברה הישראלית. שולח תנחומים למשפחתו, לכל שבט מסעודין אל-עזאזמה ולמפלגת רע״ם. יום עצוב".

שר התפוצות, נחמן שי, כתב: "פתחתי את הבוקר עם החדשות הנוראיות על מותו הפתאומי של ח"כ סעיד אלחרומי. מפלגת רע"ם איבדה הלילה חבר סיעה מסור וחכם שעשייה ציבורית הייתה בראש מעיניו. הכנסת איבדה אחד מחבריה הפעילים. שולח את תנחומי למשפחתו וליקיריו".

האזינו לריאיון האחרון עם ח"כ אלחרומי בכאן רשת ב

בריאיון לאריה גולן בתוכנית הבוקר הזה בכאן רשת ב בתחילת החודש התייחס אלחרומי לשבריריותה של הקואליציה שבה הוא חבר לקראת דיוני התקציב ואמר: "הממשלה אישרה את התקציב. אם הכול יתקבל, גם רע"ם תתמוך. כל מפלגה נכנסת לקואליציה למען מטרות מסוימות. עד עכשיו עמדנו בסיכומים והלכנו צעד אחר צעד בכיוון של הסכמות, אבל אי אפשר לדחוק אותנו לפינה".

את אלחרומי תחליף בכנסת אימאן חטיב יאסין שכיהנה כחברת כנסת בכנסת הקודמת, כשרע"ם היתה עוד חלק מהרשימה המשותפת.