צילום: שלו שלום, TPS
ועדת נאור

השוטר רמי עלוואן שהציל את חיי הרב חיות ובנו: "לא היו אמצעי קשר, אי אפשר להכין לאירוע כזה"

יום העדויות הרביעי בוועדה לחקר אסון הר מירון: מפקד מתחם ההדלקות של תולדות אהרון - "הכל קרה מהר ובפתאומיות, קיבלתי דיווח שקורה משהו אבל היו קיטועים בקשר. הפחתת קהל תקל על האירוע, השאלה אם אפשר לאכוף" • השוטר שהציל מהדוחק את הרב חיוט ובנו: "לא היו לנו אמצעי קשר, הלכנו לסיור רגלי וכששמענו צעקות חזרנו מיד"
אמוץ שפירא
25 באוגוסט 2021
11:40
עודכן ב 14:00

ועדת החקירה הממלכתית לחקר האסון במירון מתכנסת הבוקר (רביעי) ליום הרביעי של שמיעת העדויות. ראשון העדים היום, סנ"צ אסף מנצור, שפיקד על מתחם ההדלקות של תולדות אהרון ותולדות אברהם, אמר בעדותו כי ההתנהלות במתחם שלו לא הייתה שונה מאלה שבשנים קודמות.

"זה לא היה שונה ממירון אחר שבהם הייתי בעבר", אמר סנ"צ מנצור. הוא סיפר כי השנה, כלקח מניסיון העבר, השתמשו בקרניי לייזר כדי להכווין כוחות. עוד מסר כי בתחילה קיבל דיווח על קטטה במתחם ההדלקות ושלח כוח לשם. "אחר כך הייתה הכרזה על אירוע רב נפגעים, והבנו שמדובר במשהו הרבה יותר קיצוני", המשיך.

"לא ישנתי בלילות בגלל השאלה איך הגיע פרץ הקהל למעבר דוב". סנ"צ אסף מנצור, צילום: שלו שלום, TPS

סנ"צ אסף מנצור ציין כי אין לו הסבר מהיכן הגיע אותו קהל ל"מעבר דוב", ביציאה ממתחם ההדלקה של תולדות אהרון, שהפך למלכודת מוות של צפיפות ודוחק. "לא ישנתי בלילות בגלל השאלה הזו מהיכן הקהל הגיע ומה היה פשר הפרץ", שיתף. "האירוע היה פתאומי, מאוד מהיר ולא השאיר אופציה כמעט לקצין שהיה בתחילת המעבר לדווח לי את הדברים". עוד ציין כי היה תקלת קשר בזמן שהתרחש האסון - הוא קיבל דיווח שקורה משהו, אבל היו קיטועים בקשר.

לדבריו, הפחתת קהל תקל בוודאות על ניהול האירוע. "השאלה אם אפשר לאכוף את זה. הייתי שמח מאוד אם אירוע כזה היה מתנהל לפי כללי רישוי עסקים, כי אז אני יודע לעבוד עם כללים ברורים - באירוע כזה אין לי את זה".

עד האסון הבא | האזינו להסכת "עוד יום"

שני להעיד היה השוטר ראמי עלוואן, שהציל את חייהם של הרב אביגדור חיוט ובנו בן ה-10 שמואל: "הגעתי לאביגדור וניסיתי למשוך את הידיים שלו, אבל הוא אמר לי 'תוציא את הבן'. הוא מצביע לי על הילד והוא לא מגיב. היה מטושטש. לצערי היה לו עוד ילד שלא הצלחנו להוציא. אם לא הייתי שם והתעקשתי להוציא אותם - הם לא היו בחיים".

השוטר שהציל את הרב אביגדור חיוט ובנו: "אף אחד לא יכול היה להכין אותך לאירוע כזה. הייתה ערמה של אנשים ואי אפשר היה להוציא אותם"

עוד סיפר עלוואן כי במשך שעות, עד האסון, הוא שמר בעמדה עם עוד שלושה שוטרים בסמוך לחלק התחתון של מעבר דוב ומדי פעם אחד יצא להתרענן. הוא אמר שלא היו להם אמצעי קשר וכי לפני האסון הם הלכו לריענון וסיור רגלי של כרבע שעה, וכששמעו צעקות ניסו להבין מה קרה - וחזרו מיד. "אף אחד לא יכול היה להכין אותך לאירוע כזה. הייתה ערמה של אנשים ואי אפשר היה להוציא אותם. אנשים שהיו הכי למטה היו עם פנים כחולות", אמר.

אתמול שמעה הוועדה את עדותו של מנהל קבר רשב"י, אלי פריינד, שאמר כי בטרם ההילולה התקיימה פגישה שבה נציגי ועדת החמישה העלו דרישה חד משמעית להזיז את הדלקת תולדות אהרון. לדבריו, מנכ"ל משרד הדתות, עודד פלוס, אמר כי כל זמן שהכסף במשרדו המשרד הוא שקובע והדרישה נדחתה במה שהגדיר "ליצנות".