ההפגנה בגדר, אתמול
צילום: עבד ראחים כטיב, פלאש 90

שוב לא שקט | הזווית

רקטות נורו, עפיפונים שוגרו, מפגינים התעמתו - אבל בישראל ממשיכים בהקלות לרצועה כל עוד "היציבות הביטחונית" נמשכת
מערכת כאן חדשות
26 באוגוסט 2021
07:30

יציבות בסגנון עזה: הבוקר הורחבו ההקלות האזרחיות לרצועת עזה, אלו שהותנו ב"שמירה על היציבות". מושג היציבות כנראה מיתרגם באורח קצת שונה בעזה, אחרת איך אפשר לקשר בין שתי ההפגנות האלימות השבוע בגדר, שבאחת מהן נפצע קשה לוחם מג"ב, שיגור בלוני תבערה שגררו תשע שריפות ואף ירי רקטה בשבוע שעבר - ליציבות? 

בזמן שבנט נפגש עם הבכירים בוושינגטון, בגבול רצועת עזה התחדשו אתמול ההפגנות מהצד הפלסטיני. אלפים השתתפו בהן. לוחמי צה"ל השתמשו ברימוני עשן, גז מדמיע וירי לעבר רגלי המפגינים כדי לפזרם. בעזה דיווחו על כעשרה פצועים אחרי שהייתה הקלה בהוראות הפתיחה באש.

חמאס עשה קולות של "פיוס" כששלח לאזור ההפגנות כוחות כדי למנוע מהמוחים להגיע לגדר הגבול. אך הרמטכ"ל כוכבי הבהיר שצה"ל ערוך לסבב לחימה נוסף ברצועת עזה, במידה שיידרש לכך, כולל לשיגור של מאות בלוני תבערה וגם ירי רקטות לעבר ישראל. 

ראש הממשלה נפתלי בנט אמנם קבע שדין בלון כדין רקטה, ומקפיד לתקוף אחרי שפלסטינים מעזה משגרים בלוני תבערה ומציתים שריפות בעוטף. חיל האוויר תקף ביום שני ברצועת עזה בתגובה לשיגור בלוני התבערה לעבר עוטף עזה קודם לכן. היעדים שהותקפו היו משמעותיים - פיר מנהרת טרור בג'באליה, וכן עמדת שיגור רקטות תת-קרקעית של חמאס, שנמצאת בלב אוכלוסייה אזרחית בשג'אעיה, ליד בית ספר.

אבל נראה פתאום שדווקא דין רקטה הוא לא כדין בלון. כי אז איך אפשר להסביר את העובדה שדווקא אחרי ששוגרו רקטות לעבר ישראל בשבוע שעבר - התותחים נשארו דוממים? מה שעורר זעם בקרב תושבי עוטף עזה, אגב. "אני מצפה שהממשלה תתחיל לעבוד, כי רע לנו פה", אמר לכאן חדשות שרון בן שושן משדרות. 

למעשה, בצה"ל כבר חימשו את מטוסי הקרב, המטרות הוכנו, אבל אז הוחלט בלשכת הרמטכ"ל בקריה להקפיא את התקיפה. ככל הידוע, ירי הרקטה מעזה נעשה בתגובה להריגתם של ארבעה מחבלים בג'נין על ידי סוררים מהג'יהאד האסלאמי, שחמאס בעצמו ניסה לעצור. ישראל החליטה להכיל את האירוע ולהגיב עליו בפעם אחרת.

ההחלטה הזו מתיישרת עם ההחלטה הלילה על הקלות נוספות לרצועת עזה. לפי ההחלטה, הבוקר יוגדל באלף מספר הסוחרים תושבי הרצועה שמורשים לצאת דרך מעבר ארז לישראל. ההיתרים יונפקו למחוסנים מפני קורונה ולמחלימים. כמו כן, יחודשו ייבוא כלי רכב לעזה והמסחר בזהב בין הרצועה לשטחים, ותוגדל כמות הציוד והסחורות המשמשים למיזמים בין־לאומיים ומועברים לעזה דרך מעבר כרם שלום. הדרג המדיני אישר את הצעדים שהציגה מינהלת התיאום והקישור והתנה אותם ב"המשך השמירה על היציבות הביטחונית בגבול הדרום".